رمز من - ramzeman

کروموزوم جنسی اضافی چه خطراتی برای مردان دارد؟

کروموزوم جنسی اضافی چه خطراتی برای مردان دارد؟ به گزارش رمز من محققان دانشگاه کمبریج و دانشگاه اکستر انگلیس در مطالعه اخیرشان اعلام کردند، از هر 500 مرد یک نفر حامل یک کروموزوم جنسی اضافی است که این امر آنها را در معرض خطر بیشتری برای مبتلا شدن به چندین بیماری رایج قرار می دهد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، کروموزوم های جنسی، جنسیت بیولوژیکی ما را تعیین می کنند. مردان بطور کلی دارای یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y هستند، در صورتیکه زنان دارای دو کروموزوم X هستند. با این وجود، تعدادی از مردان همین طور یک کروموزوم X یا Y اضافی بدین شکل "XXY یا XYY" دارند. البه باید ذکر کرد این امر بدون آزمایش ژنتیکی ممکنست سریع آشکار نشود. مردانی که کروموزوم X اضافی دارند، گاهی اوقات در طول تحقیقات در مورد تاخیر در بلوغ و ناباروری شناسایی می شوند، اما بیشتر آنها از وضعیت خود ناآگاه هستند. مردانی که کروموزوم Y اضافی دارند نیز در کودکی و بزرگسالی قد بلندتری دارند اما در غیر این صورت هیچ خاصیت فیزیکی مشخصی ندارند.
حال نتایج یک پژوهش جدید که توسط پژوهشگران دانشگاه های کمبریج و اکستر انجام شده، نشان میدهد که از هر ۵۰۰ مرد، حدود یک نفر ممکنست حامل کروموزوم X یا Y اضافی باشد که بیشتر آنها آگاه نیستند اما باید گفت این امر آنها را در معرض خطر مبتلاشدن به دیابت نوع ۲، آترواسکلروزیس و ترومبوز/لخته خون قرار می دهد.
تَصَلُّبِ شَرایین یا سختاک سرخرگ ها و یا آترواسکلروزیس(Atherosclerosis)، نام یک بیماری در رگها و نوعی آرتریواسکلروزیس است که با رسوب لیپید و کلسترول کم چگال بر روی دیواره داخلی سرخ رگ های با قطر متوسط و بزرگ، مشخص می گردد.
در این مطالعه پژوهشگران داده های ژنتیکی بیش از ۲۰۰ هزار مرد بریتانیایی ۴۰ تا ۷۰ ساله را از بانک اطلاعات پزشکی بریتانیا جمع آوری و تحلیل و بررسی کردند. ۳۵۶ نفر از آنها حامل یک کروموزوم X اضافی یا یک کروموزوم Y اضافی بودند.
تنها تعداد کمی از این مردان در سوابق پزشکی متوجه ناهنجاری کروموزوم جنسی خود شده بودند و کمتر از یک نفر از هر چهار مرد(۲۳درصد) دارایXXY و تنها یک نفر از ۱۴۳ مرد(۰.۷درصد) XYY (۰.۷درصد) به این عارضه مبتلا بودند و این عارضه در آنها تشخیص داده شده بود.
دانشمندان بریتانیایی با ترکیب داده های ژنتیکی با اطلاعات سلامتی حاصل از بانک اطلاعات پزشکی بریتانیا دریافتند که مردان دارای XXY نسبت به سایر افراد در معرض خطر مبتلاشدن به مشکلات تولید مثلی همچون خطر سه برابری تاخیر در بلوغ و خطر چهار برابری ناباروری قرار دارند. این مردان همین طور از سطح تستوسترون خون پایینی برخوردار بودند اما عملکرد تولید مثل در مردان XYY طبیعی به نظر می رسید.
مردان دارای XXY یا XYY در معرض افزایش ریسک مبتلاشدن به مشکلات سلامتی مختلفی بودند و در معرض خطر ۳ برابری مبتلاشدن به دیابت نوع ۲، خطر شش برابری مبتلاشدن به ترومبوز سیاهرگی، خطر سه برابری آمبولی ریه و خطر چهار برابری مبتلاشدن به بیماری مزمن انسدادی ریه(COPD) قرار داشتند.
با این وجود، معین نیست که چرا یک کروموزوم اضافی باید خطر مبتلاشدن مردان به این بیماریها را افزایش دهد یا این که چرا این خطرات صرف نظر از این که کدام کروموزوم جنسی تکرار شده، بسیار مشابه هستند.
دکتر "یاجی ژائو"(Yajie Zhao) دانشجوی واحد اپیدمیولوژی شورای تحقیقات پزشکی در دانشگاه کمبریج و نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: بااینکه تعداد قابل توجهی از مردان حامل یک کروموزوم جنسی اضافی هستند، تعداد کمی از آنها احیانا از این مساله آگاه هستند. این کروموزوم اضافی به این معنا است که آنها در معرض خطرات قابل توجه بالاتری از چندین بیماری متابولیک، عروقی و تنفسی مشترک و بیماری هایی که ممکنست قابل پیشگیری باشند، هستند.
پروفسور "کن اونگ"(Ken Ong) از دیگر پژوهشگران این مطالعه از دانشگاه کمبریج نیز در این زمینه اظهار داشت: آزمایش ژنتیکی می تواند ناهنجاری های کروموزومی را نسبتا راحت تشخیص دهد، بدین سبب وجود XXY و XYY در آزمایش مردانی که به پزشک خود مراجعه می کنند احیانا ممکن خواهد بود.
منبع:

1401/03/22
10:01:05
5.0 / 5
183
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت