رمز من - ramzeman

افسردگی بعد از زایمان برای پدران هم رخ می دهد!

افسردگی بعد از زایمان برای پدران هم رخ می دهد! به گزارش رمز من نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است که افسردگی بعد از زایمان می تواند هر دو والدین را تحت تأثیر قرار دهد و از هر ۳۰ زوج، یک زوج به صورت همزمان گرفتار افسردگی بعد از زایمان می شوند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، تحقیقات جدید نشان داده است که افسردگی بعد از زایمان می تواند هر دو والدین را به صورت همزمان تحت تأثیر قرار دهد.
مروری بر داده های جهانی نشان داد که از هر ۳۰ مادر و پدر، یک زوج از افسردگی بعد از زایمان که اصطلاحا "baby blues" نامیده می شود، رنج می برد که یک بیماری رایج است که معمولا در تازه مادرها یا کسانی که اخیرا وضع حمل کرده اند، دیده می شود.
این عارضه اغلب ظرف یک سال ابتدایی زندگی نوزاد رخ می دهد و تصور می شود که به علت تغییرات هورمونی، خستگی و سازگاری بدن با شرایط والدینی است.
پزشکان تخمین می زنند که ۲۰ درصد از تازه مادران از افسردگی بعد از زایمان رنج می برند، اما تاثیر روانی آن بر مردان کمتر مطالعه و شناخته شده است.
حالا یک مطالعه که توسط محققان "کالج دانشگاهی لندن" انجام شده است، ۳۰ هزار پدر و مادر را که اخیرا فرزنددار شده اند، مورد بررسی قرار داد و نتایج آن نشان داد که ۳.۲ درصد از زوج ها به صورت همزمان به افسردگی بعد از زایمان مبتلا می شوند.
این تیم تحقیقاتی اخطار داد که بعنوان مثال هر ساله ۶۵۰ هزار نوزاد در بریتانیا متولد می شوند که بر مبنای نتایج این مطالعه، ۲۰ هزار زوج در معرض خطر مبتلا شدن به افسردگی بعد از زایمان هستند. یا سالانه حدود ۳.۵ میلیون نوزاد در ایالات متحده متولد می شوند که نشان داده است ۱۰۰ هزار زوج تحت تاثیر علائمی مانند غم و اندوه مداوم و خلق و خوی ضعیف و در واقع همان افسردگی بعد از زایمان هستند.
دکتر "کارا اسمایث" نویسنده ارشد این مطالعه، خواهان حرکت به سمت «الگوی مراقبت خانواده محور» شد که حمایت بهتری از مادران و پدران جدید فراهم گردد.
علایم افسردگی بعد از زایمان عبارتند از: از دست دادن علاقه به کودک، احساس ناامیدی، ناتوانی در توقف گریه و ناتوانی در لذت بردن از هر چیزی. بعضی از بیماران هم گرفتار حملات پنیک(وحشت زدگی)، اضطراب و از دست دادن اشتها می شوند.
وحشت زدگی یا حمله پنیک(Panic attack) عبارت است از حمله ی حاد و شدید اضطراب همراه با احساس مرگ قریب الوقوع که فراوانی بروز آن از چند حمله در یک روز تا یک مورد در سال، متفاوت می باشد.
محققان ۲۳ مطالعه را که در ۱۵ کشور بین سالهای ۱۹۹۰ تا ۲۰۲۱ همچون در بریتانیا و ایالات متحده انجام شده بود، تحلیل و بررسی کردند. این مطالعات حاوی اطلاعات ۲۹ هزار و ۲۸۶ زوجی بودند که حاملگی موفقی داشتند.
هر مطالعه با استفاده از نظرسنجی ها و سوابق پزشکی به بررسی میزان اضطراب یا افسردگی در مادران و پدران پرداخته بود.
یافته های این مطالعه جدید که در مجله JAMA Network Open انتشار یافته است، نشان داد که خطر ابتلای هر دوی والدین به افسردگی به صورت همزمان، بعد از تولد نوزاد افزایش می یابد.
حدود ۱.۷۲ درصد از زوج ها در دوران حاملگی از افسردگی رنج می بردند و در ۱۲ هفته بعد از تولد نوزاد، این رقم به ۲.۳۷ درصد افزایش می یافت و ۳.۱۸ درصد از والدین در ۳ تا ۱۲ ماه بعد از زایمان تحت تاثیر این عارضه قرار می گرفتند.
محققان همینطور خطر مبتلا شدن به مشکلات روانی والدین را هم به صورت همزمان و هم در زمان های مختلف مورد بررسی قرار دادند.
به صورت کلی، ۱۱ درصد از تازه مادران و یک دهم از تازه پدران در کشورهای پردرآمد در دوره ای از بارداری، افسردگی را تجربه کرده اند. ۱۳ درصد از زنان و ۹ درصد از مردان هم بعد از تولد نوزادشان از سلامت روانی ضعیفی رنج می برند.
همچینن اگر مادر افسرده باشد، خطر ابتلای پدران به اضطراب سه برابر بیشتر می شود.
این تیم تحقیقاتی دریافت که اگر مادران در اوایل زندگی از استرس، حمایت اجتماعی محدود یا رفتار خشونت آمیز از طرف شریک زندگی خود رنج ببرند، بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به افسردگی بعد از زایمان و سلامت روانی ضعیف در طول یا پس از دوره حاملگی قرار دارند.
در این میان، مردانی که سطح تحصیلات پایینی داشتند یا بیکار بودند یا در ازدواجشان مشکل داشتند، بیشتر در معرض خطر بودند.
همینطور زنان و مردانی که پیش از حاملگی گرفتار مشکلاتی در سلامت روان خود بودند، زمانی که پدر و مادر شدند، مشکلات روانی بیشتری را گزارش کرده اند.
محققان دریافتند والدین آینده ای که از اضطراب و افسردگی رنج می برند، بیشتر با مشکلاتی در دوران حاملگی خود مواجه می شوند و برای برقراری ارتباط با نوزاد خود تلاش می کنند، در حالیکه فرزندشان بیشتر احتمال دارد مشکلات رفتاری داشته باشد.
یک مطالعه جداگانه توسط همین تیم از محققان نشان داد که از هر پنج مادر جدید، دو مادر ظرف شش تا هشت هفته بعد از زایمان، معاینه و چکاپ بعد از زایمان را که توسط موسسه ملی بهداشت و مراقبت عالی سفارش شده است، دریافت نمی کنند.
همینطور مردان هم وقتی پدر می شوند، هیچ معاینه و چکاپی نمی شوند.
محققان می گویند امیدوارند پزشکان به نتایج این مطالعه توجه داشته باشند و وقتی به سلامت روان والدین جدید نگاه می کنند، پدران را در نظر بگیرند.
درمان های فعلی برای مشکلات سلامت روان در دوران حاملگی یا پس از آن شامل مشاوره و تجویز داروهای ضد افسردگی است.
دکتر "اسمایث" می گوید: در کشورهای پردرآمد مانند ایالات متحده و بریتانیا، بیشتر از ۸۰ درصد زنان و بیشتر از ۷۰ درصد مردان، پدر و مادر می شوند و نرخ شیوع ۲ تا ۳ درصدی افسردگی در هر دو نفر زوجین، قابل توجه است.
وی تصریح کرد که افسردگی بعد از زایمان می تواند طولانی شود.
وی ادامه داد: اغلب مردان و خانمهایی که در هفته های چهار و هشتم بعد از زایمان علایم افسردگی دارند، در شش ماه بعد از زایمان هم علایم افسردگی را تجربه می کنند و برخی بعدتر هم علایم نشان می دهند.
اسمایث می گوید، تحقیقات آینده باید به چگونگی ایجاد مشکلات روانی در طول حاملگی و پس از آن بپردازد که می تواند نحوه برخورد پزشکان با آنرا تغییر دهد.
منبع:

1401/04/04
16:52:44
5.0 / 5
216
تگهای خبر: اطلاعات , محقق , مشاوره
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت