رمز من - ramzeman
مدیر ناسا:

جیمز وب کمک می نماید جهان خود و جایگاه بشر در آنرا بهتر درک نماییم

جیمز وب کمک می نماید جهان خود و جایگاه بشر در آنرا بهتر درک نماییم مدیر ناسا در پی انتشار نخستین تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب اظهار داشت: امروز ما نمایی جدید و دیده نشده و اعجاب انگیز از کیهان را که توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب ثبت شده، به بشریت ارائه می نماییم. این تصاویر شامل عمیق ترین نمای فروسرخ از کیهان است که تابحال گرفته شده است.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا، طی دو روز گذشته دانشمندان ناسا تصاویر فراژرف ثبت شده توسط تلسکوپ فضایی جیمزوب را منتشر نمودند. جیمزوب تلسکوپی قدرتمند است که مقرر است شگفتی های جهان را با وضوع بی نظیر ثبت و در اختیار دانشمندان قرار دهد.
مردم سراسر جهان برای مدتی طولانی در انتظار تماشای نخستین تصاویر این تلسکوپ قدرتمند بودند و رونمایی از نخستین تصویر که به نقل از بیل نلسون رییس ناسا، عمیق ترین تصویر ثبت شده از جهان تابحال است، بازتاب گسترده ای در جهان داشته است.
انتشار تصاویر ثبت شده توسط تلسکوپ قدرتمند جیمزوب شروع دوره ای جدید در عصر نجوم است، برای اینکه جهان برای نخستین بار به قابلیت های کامل تلسکوپ فضایی جیمز وب پی برده است. نخستین تصاویر تمام رنگی و داده های طیف سنجی این تلسکوپ که مجموعه ای از خاصیت های کیهانی را که تابحال مبهم مانده اند، آشکار می کند، طی دو روز اخیر منتشر گردید.
نخستین مشاهدات وب داستان جهان پنهان در هر مرحله از تاریخ کیهانی از سیارات فراخورشیدی همسایه گرفته تا دورترین کهکشان های قابل مشاهده در اوایل کیهان را بازگو می کند.
"بیل نلسون"(Bill Nelson) مدیر ناسا در زمان انتشار تصاویر اظهار داشت: امروز ما نمایی جدید و دیده نشده و شگفت انگیزی از کیهان را که توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب ثبت شده، به بشریت ارائه می نماییم. این تصاویر شامل عمیق ترین نمای فروسرخ از کیهان است که تاکنون گرفته شده است. تصاویر ثبت شده به ما نشان داده است که وب چگونه به کشف پاسخ سوالاتی که هنوز حتی خود سوالات را نمی دانیم نیز کمک خواهد نمود و این سوالات، سوالاتی هستند که به ما کمک می نماید جهان خود و جایگاه بشر در آنرا بهتر درک نماییم. موفقیت باورنکردنی محققان وب به بهترین نحو ممکن عملکرد خوب ناسا را نشان داده است. ما رویاها را به نفع بشریت به حقیقت تبدیل می نماییم. بسیار مشتاقم تا اکتشافاتی را که مقرر است توسط آن انجام دهیم، مشاهده کنم. این تازه اول کار محققان است.
"جوزف اشباخر"(Josef Aschbacher) مدیر کل آژانس فضایی اروپا نیز در اینباره اظهار داشت: اولین تصاویر به دست آمده از تلسکوپ جیمز وب ثمره همکاری بین المللی است که هدف این مأموریت جاه طلبانه را ممکن کرده است. می خواهم از همه کسانی که در پرتاب این تلسکوپ باشکوه و انتشار نخستین تصویر باورنکردنی وب شرکت داشتند و این روز تاریخی را برایمان رقم زدند، تشکر کنم. تصاویر انتشار یافته، نشان دهنده قابلیت های هر چهار ابزار علمی پیشرفته وب است و مشاهدات پیش رو درک ما از کیهان را ارتقا خواهند داد.
"گونتر هاسینگر"(Günther Hasinger)، مدیر علوم آژانس فضایی اروپا اظهار داشت: رصد جهان و اکتشافات علمی هیجان انگیز جیمز وب شروع عصر جدیدی است. ما حالا عملیات منظم علمی را شروع کرده ایم. جامعه نجوم اروپا نیز تا زمان دیدن نتایج زمان رصدی حاصل از سال اول مشاهدات تلسکوپ وب، بسیار مشتاق است.
"ماکارنا گارسیا مارین"(Macarena Garcia Marin)، دانشمند ابزار MIRI جیمزوب از آژانس فضایی اروپا اظهار داشت: کار بر روی این مأموریت یکی از بزرگترین و با ارزش ترین بخش های کار من بوده است. من و همکارانم مشتاقیم ببینیم وب با تیزبینی و حساسیت خود چه کاری می تواند انجام دهد و چه شگفتی هایی در انتظار ما است.
وی اولین تصویر خود از خوشه کهکشانی SMACS ۰۷۲۳ را تنها در ۱۲ و نیم ساعت ثبت کرده است. تلسکوپ فضایی جیمز وب برترین رصدخانه علوم فضایی جهان است. وب اسرار منظومه شمسی ما را حل خواهد کرد، به دنیاهای دوردست اطراف ستارگان دیگر نگاه خواهد نمود و ساختارها و منشاهای مرموز جهان و مکان ما در آنرا بررسی خواهد نمود. وب یک برنامه بین المللی است که توسط ناسا و شرکای آن یعنی آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا هدایت می شود.
سهم عمده آژانس فضایی اروپا در این مأموریت توسعه ابزار NIRSpec. مجموعه سیستم نوری ابزار MIRI، ارائه خدمات پرتاب و چند پرسنل برای پشتیبانی از عملیات این مأموریت است. در ازای این کمک ها، دانشمندان اروپایی حداقل سهمی معادل ۱۵ درصد از کل زمان رصد(همانند پروژه تلسکوپ هابل) را دریافت خواهند کرد.1401/04/22
21:48:38
5.0 / 5
240
تگهای خبر: خدمات , دانشمند , شركت , محقق
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت