رمز من - ramzeman

ساختمان سازی در ماه!

ساختمان سازی در ماه! رمز من: شاید داشتن خانه در هر کجای این جهان آرزوی عجیبی نباشد، اما آیا تابحال به این فکر کرده اید که داشتن یک خانه در ماه چگونه خواهد بود؟ جالب است بدانید پژوهشگران چینی به پاسخ این سوال فکر کرده اند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از چاینادیلی، دانشمندان "دانشگاه علم و فناوری هوآژونگ" (Huazhong University of Science and Technology) در شهر ووهان استان هوبی چین، پیشنهاد استفاده از خاک ماه برای ساختن سازه هایی در ماه را داده اند.
گروهی از دانشمندان چینی بتازگی پیشنهاد استفاده از خاک ماه برای ساخت و ساز در ماه را ارائه کرده اند. آنها سازه هایی تخم مرغی شکل را برای تحقق رؤیای خود طراحی نموده اند. این سازه های تخم مرغی شکل از دو بخش تشکیل شده است که قسمت بالایی محل اصلی زندگی است و بخش پایینی نیز یک اتاق کار است. پژوهشگران این مطالعه به رهبری دینگ لییون (Ding Lieyun)، مدیر این دانشگاه، بتازگی نخستین مدل خودرا با بهره گیری از روش چاپ سه بعدی ساخته اند.


برنامه چین برای کاوش ماه
چین برنامه کاوش ماه خودرا در سال ۲۰۰۴ شروع کرد و از سال ۲۰۰۷ تا حالا پنج کاوشگر رباتیک را به فضا پرتاب کرده است. چهارمین کاوشگر چانگ ای ۴، در ژانویه ۲۰۱۹ در سمت پنهان ماه فرود آمد و نخستین فضاپیمایی بود که ماه را از نزدیک مشاهده کرد. سطح نورد آن که یوتو۲ نام دارد، بیش از ۱۰۰۰ روز است که در آنجا کاوش می کند. این کاوشگر از زمانی که در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۱۹ متصل به فضاپیمای "چانگ ای-۴" روی ماه فرود آمد، دهانه ۱۸۶ کیلومتری "ون کارمان" را کاوش کرده است. "چانگ ای-۴" چهارمین ماموریت چین به ماه و دومین ماموریتی بود که همراه آن یک ماه نورد به ماه فرستاد. ماموریت های "چانگ ای-۱" و "چانگ ای-۲" مدارگرد بودند، در صورتیکه "چانگ ای-۳" با نخستین ماه نورد "یوتو" در سمت نزدیک ماه فرود آمد.
چین ۲۳ نوامبر سال ۲۰۲۰ نیز کاوشگر چانگ ای-۵ خودرا به سمت کره ماه پرتاب کرد. چین این کاوشگر را با این هدف پرتاب کرد که نمونه هایی از خاک و سنگ های ماه را به زمین بازگرداند. این کاوشگر بعد از ۱۱۲ ساعت سفر، در تاریخ ۲۸ نوامبر به مدار ماه وارد شد و سپس در ۱۷ دسامبر ۲۰۲۰ به زمین بازگشت. این کاوشگر در مجموع ۱۷۳۱ گرم نمونه که عمدتاً سنگ و خاک بود را از سطح ماه جمع آوری کرده بود. چین با این ماموریت موفقیت آمیز تبدیل به سومین کشوری شد که نمونه های قمری را چند دهه پس از ایالات متحده و شوروی سابق به زمین آورده است. آخرین ماموریت بازگرداندن نمونه ماه مربوط به ماموریت "لونا۲۴"(Luna ۲۴) اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۷۶ بود.
چین در نظر دارد در این دهه قطب جنوب ماه را با سه ماموریت جدید بررسی کند. چین رسما پرتاب این سه ماموریت را با هدف کاوش قطب جنوب ماه تایید کرده است و نخستین ماموریت آنها مقرر است در سال ۲۰۲۴ پرتاب شود. این ماموریت ها چانگ ای- ۶، چانگ ای- ۷ و چانگ ای- ۸ نامیده می شوند و مقرر است در دهه ۲۰۲۰ پرتاب شوند. هر کدام از این ماموریت ها اهداف متفاوتی دارند.
چانگ ای- ۷ نخستین ماموریتی خواهد بود که پرتاب می شود. چینی ها زمان دقیق پرتاب را اعلام نکرده اند؛ اما بنابر برخی گزارش ها احتمالاً این پرتاب در سال ۲۰۲۴ صورت خواهد گرفت. ماموریت بعدی چانگ ای- ۶ است. این ماموریت نیز با هدف جمع آوری نخستین نمونه های سنگی از قطب جنوب ماه و بازگشت آنها به زمین، صورت خواهد گرفت. چین گفته است که این ماموریت همین طور محموله های علمی درحال توسعه در فرانسه و ایتالیا و احتمالاً روسیه و سوئد را نیز حمل خواهدنمود. ماموریت بعدی نیز چانگ ای- ۸ است که احتمالاً اواخر این دهه پرتاب خواهد شد.
منبع:

1401/04/25
12:54:10
5.0 / 5
204
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت