رمز من - ramzeman

رکورد کوتاه ترین شبانه روز زمین شکسته شد

رکورد کوتاه ترین شبانه روز زمین شکسته شد دانشمندان می گویند به تازگی سرعت چرخش زمین افزایش پیدا کرده و این سیاره در تاریخ ۲۹ ژوئن ۲۰۲۲ رکورد سریع ترین چرخش به دور خویش را شکسته است.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از ایندیپندنت، زمین در زمینه کوتاه ترین روز خود، رکورد جدیدی ثبت کرده است. به قول کارشناسان، سیاره ما روز ۲۹ ژوئن ۲۰۲۲ یک چرخش کامل را در مدت ۱.۵۹ میلی ثانیه -کمی بیشتر از یک هزارم ثانیه- کمتر انجام داد که کوتاه تر از چرخش استاندارد ۲۴ ساعته آن است.
این دومین بار در این ماه است که زمین رکورد خویش را می شکند، چون که در تاریخ ۲۶ ژوئیه، این زمان معادل ۱.۵۰ میلی ثانیه کمتر از ۲۴ ساعت بود.
کارشناسان می گویند مدتی است که سرعت چرخش زمین افزایش پیدا کرده است. بعنوان مثال، زمین در سال ۲۰۲۰ کوتاه ترین ماه خویش را از دهه ۱۹۶۰ تابحال که اندازه گیری شده است، پشت سر گذاشته است. همینطور کوتاه ترین روز تا آن موقع در آن سال اندازه گیری شد. زمین در ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۰ به میزان ۱.۴۷ میلی ثانیه کمتر از ۲۴ ساعت به دور خود چرخید.
همینطور در سال بعد یعنی ۲۰۲۱، زمین با سرعتی که به صورت کلی افزایش پیدا کرده بود، به چرخش خود ادامه داد، اما رکورد کوتاه ترین روز را نشکست.
قابل ذکر است که اگر در دوره های طولانی تر بررسی نماییم، چرخش زمین رو به کندی می رود. زمین در هر قرن، چند میلی ثانیه بیشتر طول می کشد تا یک دور کامل به دور خود بچرخد. علل این اتفاق، نامشخص است، اما دانشمندان گمان می کنند که این رویداد ناشی از فرآیندهایی در لایه های داخلی یا خارجی هسته زمین، اقیانوس ها، جزر و مد یا حتی تغییرات اقلیمی باشد.
برخی دانشمندان می گویند کوتاه شدن روزها به انحرافی کوچک در محور چرخش زمین مربوط است که به نام "تکان چندلر" معروف است.
"لئونید زوتوف"، "کریستین بیزوارد" و "نیکولای سیدورنکوف"، دانشمندانی که هفته آینده این بررسی را در انجمن علوم زمین آسیا-اقیانوسیه عرضه خواهند داد، می گویند "تکان چندلر" شبیه به لرزشی است که موقع افزایش یا کاهش سرعت فرفره می بینیم.
اگر زمین با این سرعت فزاینده به چرخش خود ادامه دهد، امکان دارد به افزایش یک ثانیه کبیسه منفی بینجامد تا سرعت چرخش زمین به دور خورشید با اندازه گیری ساعت اتمی تنظیم شود. با این وجود، ثانیه جهش منفی احیانا مشکلاتی برای سامانه های فناوری اطلاعات به وجود می آورد.
شرکت "متا" اخیرا عنوان کرده است که دومین جهش زمان، برای دانشمندان و ستاره شناسان مفید می باشد، اما عملی پرخطر است که ضرر آن بیشتر از فایده آن است، چون که چنین پرش زمانی روی ذخیره سازی داده ها تأثیر می گذارد و باعث مختل شدن برنامه ها یا تخریب اطلاعات می شود.
قابل ذکر است که ساعت هماهنگ جهانی(UTC)، معیار اصلی زمان است که جهان بر مبنای آن ساعت و زمان را تنظیم می کند و تابحال با یک ثانیه کبیسه ۲۷ بار به روز شده است. مهندسان "متا" می گویند: ما از توقف افزایش ثانیه های کبیسه در آینده و باقی ماندن در سطح ۲۷ فعلی حمایت می نماییم، چون که معتقدیم برای هزاره آینده کافی خواهد بود.
منبع:

1401/05/08
13:07:25
5.0 / 5
177
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت