رمز من - ramzeman

معرفی برنده نوبل پزشکی 2022

معرفی برنده نوبل پزشکی 2022 به گزارش رمز من، جایزه نوبل پزشکی سال ۲۰۲۲ به سوانت پابو زیست شناس سوئدی و متخصص ژنتیک تکاملی تعلق گرفت.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از نوبل پرایز، سوانت پابو، زیست شناس سوئدی به خاطر کشفیاتش در رابطه با "ژنوم انسان تباران منقرض شده و تکامل انسان" برنده جایزه نوبل پزشکی ۲۰۲۲ شد.
پابو از راه تحقیقات پیشگامانه خود، به موضوعی به ظاهر غیر ممکن دست یافت. این موضوع، تعیین توالی ژنوم نئاندرتال، یکی از خویشاوندان منقرض شده انسان امروزی بود. همچنین، او کشف هیجان انگیزی در مورد یک انسان تبار ناشناخته به نام "دنیسووا"(Denisova) را انجام داد.
نکته مهم اینست که پابو دریافت که انتقال ژن از این انسان تباران منقرض شده به انسان خردمند بعد از مهاجرت به خارج از آفریقا در حدود ۷۰ هزار سال پیش رخ داده است. این انتقال باستانی ژن به انسان های امروزی، ارتباط فیزیولوژیکی دارد. بعنوان مثال، بر نحوه واکنش سیستم ایمنی بدن ما نسبت به عفونت ها تاثیر می گذارد.
تحقیقات اساسی پابو سبب ایجاد یک رشته علمی کاملا جدید شد. باستان شناسی اکتشافات او با آشکار کردن تفاوت های ژنتیکی که همه انسان های زنده را از انسان های منقرض شده متمایز می کند، مبنایی را برای کشف آنچه که ما را منحصربه فرد می سازد، فراهم می آورد.
سوانت پابو، زیست شناس و و متخصص ژنتیک تکاملی اهل سوئد است. وی بعنوان یکی از بنیان گذاران دیرینه شناسی، به صورت گسترده روی ژنوم نئاندرتال کار کرده است. پابو در سال ۱۹۹۷ بعنوان مدیر بخش ژنتیک در "موسسه انسان شناسی تکاملی ماکس پلانک"(MPI EVA) در لایپزیگ، آلمان انتخاب شد.
پابو در ۲۰ آوریل ۱۹۵۵ در استکهلم به دنیا آمد و با مادرش، "کارین پابو"(Karin Pääbo)، شیمیدان استونیایی بزرگ شد. پدرش، "سونه بریسترم"(Sune Bergström)، بیوشیمی دان بود که جایزه نوبل پزشکی سال ۱۹۸۲ را به همراه "بنگت ساموئلسون"(Bengt Samuelsson) و "جان رابرت وین"(John R. Vane) برای اکتشاف در مورد "پروستاگلاندین و مواد در رابطه با آن" دریافت کرد.
پابو بعنوان یکی از بنیان گذاران "پالئوژنتیک"(Paleogenetics) شناخته می شود. پالئوژنتیک، رشته ای است که از روش های ژنتیک برای مطالعه در مورد انسان های اولیه و سایر جمعیت های باستانی استفاده می نماید. پابو و همکارانش در سال ۱۹۹۷، توالی یابی موفقیت آمیز "DNA میتوکندریایی"(mtDNA) نئاندرتال را گزارش کردند که از نمونه ای یافت شده در غار "کلاین فلدهوفر گروت" (Kleine Feldhofer Grotte) به دست آمده بود.
بخش تحت مدیریت پابو در اوت ۲۰۰۲، یافته هایی را در رابطه با "ژن زبان"(FOXP۲) منتشر نمود که در بعضی از افراد دارای ناتوانی زبانی وجود ندارد یا صدمه دیده است.
پابو در سال ۲۰۰۶، طرحی را برای بازسازی کل ژنوم نئاندرتال ها ارائه نمود. در سال ۲۰۰۷، او بعنوان یکی از ۱۰۰ شخص اثرگذار سال مجله "Time" انتخاب گردید.
در فوریه ۲۰۰۹، در نشست سالانه "انجمن پیشبرد علوم آمریکا"(AAAS) در شیکاگو اعلام گردید که موسسه انسان شناسی تکاملی ماکس پلانک، اولین نسخه پیش نویس ژنوم نئاندرتال را تکمیل کرده است. بیشتر از سه میلیارد جفت پایه با همکاری شرکت آمریکایی "۴۵۴ Life Sciences" توالی یابی شدند. این پروژه به سرپرستی پابو، تاریخ تکاملی اخیر انسان مدرن را روشن خواهد نمود.
پابو و همکارانش در مارس ۲۰۱۰، گزارشی در رابطه با تحلیل و بررسی DNA استخوان انگشتی که در غار دنیسووا در سیبری پیدا شد، منتشر نمودند. نتایج این پژوهش نشان داد که استخوان متعلق به یکی از اعضای منقرض شده سرده ای از انسان سایان است که هنوز شناخته نشده بود. این اولین بار بود که یک انسان تبار ناشناخته با استفاده از تحلیل و بررسی DNA کشف شد.
پابو و همکارانش در مه ۲۰۱۰، پیش نویس توالی ژنوم نئاندرتال را در مجله "ساینس"(Science) منتشر نمودند. همچنین، آنها به این نتیجه رسیدند که احیانا بین نئاندرتال ها و انسان های اوراسیا تلاقی وجود داشته است.
پابو در سال ۲۰۱۴، کتاب "انسان نئاندرتال: در جستجوی ژنوم های گمشده"(Neanderthal Man: In Search of Lost Genomes) را منتشر نمود که در آن به صورت تلفیقی از خاطرات و علم عامه، داستان تلاشهای پژوهشی جهت بررسی ژنوم نئاندرتال را همراه با افکار خود در مورد تکامل انسان بیان می کند.
در سال ۲۰۲۰، پابو مشخص کرد که تأثیرات شدیدتری بر قربانیان همچون لزوم بستری شدن در بیمارستان و صدمه پذیری در مقابل بیماری کووید-۱۹ از راه تحلیل و بررسی DNA وجود دارد که در گونه های ژنتیکی در ناحیه کروموزومی ۳ بیان می شود. این خصوصیت ها با میراث نئاندرتال اروپایی مرتبط هستند. این ساختار خطرات بیشتری را تحمیل می کند و نشان داده است که افراد تحت تأثیر این خصوصیت ها امکان دارد به شکل شدیدتری از بیماری مبتلا شوند.
"لیندا ویجیلنت"(Linda Vigilant)، همسر پابو هم نخستی شناس و نسل شناس است و پابو خیلی از مقالات خویش را با همکاری او انجام داده است.
منبع:

1401/07/11
22:01:03
5.0 / 5
167
تگهای خبر: شركت , متخصص
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت