رمز من - ramzeman

راکت لب در مأموریت اگه میتونی منو بگیر ناکام ماند!

راکت لب در مأموریت اگه میتونی منو بگیر ناکام ماند! به گزارش رمز من، شرکت فضایی راکت لب(Rocket Lab) با موفقیت یک ماهواره سوئدی را به مدار زمین رساند، اما نتوانست مطابق برنامه پیشران خویش را بوسیله بالگرد در هوا بگیرد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، یک موشک "الکترون" متعلق به شرکت راکت لب روز گذشته در ساعت ۱۳: ۲۷ به وقت منطقه زمانی شرقی از زمین برخاست تا ماموریتی معروف به «اگه می تونی منو بگیر» را اجرا نماید. قرار بود طی این مأموریت، موشک الکترون یک ماهواره تحقیقاتی را به مدار زمین برساند و در این راه اولین مرحله خویش را جدا کرده و در جو رها کند. این بخش از موشک با استفاده از یک چتر نجات سرعت خویش را کاهش داده و یک بالگرد معروف به "سیکورسکی اس-۹۲" آنرا در هوا دریافت کند و با تحویل این بخش به مجتمع تولید موشک های راکت لب، موشک الکترون را به اولین موشک کوچک چندبار مصرف در جهان تبدیل کند.
با این وجود باآنکه مأموریت ارسال ماهواره به مدار موفقیت آمیز بود و موشک الکترون ماهواره ای با نام "MATS" را یک ساعت بعد از بلند شدن در مدار مستقر کرد اما راکت لب نتوانست فرآیندی را که مأموریت "اگه میتونی منو بگیر" نامگذاری کرده بود، با موفقیت به انجام برساند.


این شرکت مستقر در کالیفرنیا قصد داشت مرحله اول موشک الکترون را حدود ۱۹ دقیقه بعد از پرتاب با استفاده از یک بالگرد در آسمان دریافت کند تا از افتادن آن به آب خورنده دریا جلوگیری شود و تحویل آن در خشکی برای تحلیل و بررسی و استفاده مجدد نهایی تسهیل شود.
موشک ۵۹ فوتی(۱۸ متری) الکترون، یک موشک کوچک است که تا به امروز ۳۲ مأموریت به انجام رسانده و یک وسیله نقلیه قابل مصرف است. نمایندگان این شرکت گفته اند که بازیابی و استفاده مجدد از مرحله اول این موشک به راکت لب اجازه می دهد تا آمار پروازهای خویش را افزایش داده و هزینه ها را کم کند.
موشک الکترون برای انجام فرود عمودی مشابه آنچه که پیشران های موشک فالکون ۹ و فالکون هوی شرکت اسپیس ایکس انجام می دهند، بسیار کوچک است.
این موشک به قدر کافی بعد از پرتاب سوخت ندارد که چنین مانورهایی انجام دهد ازاین رو راکت لب تصمیم گرفت از یک بالگرد که چتر نجات مرحله اول را در هوا می گیرد برای دریافت پیشران استفاده نماید.
این شرکت در جهت رسیدن به هدف خود یعنی دستیابی به قابلیت استفاده مجدد از موشک پیشرفت هایی هم داشته است. بعنوان مثال، پیش از این یک بالگرد در ماموریتی که در ماه مه سالجاری با نام "There And Back Again" انجام شد، موفق به بازیابی پیشران موشک شده بود.


در خلال آن مأموریت، بالگرد "سیکورسکی اس-۹۲" با موفقیت مرحله نخست از موشک الکترون را دریافت کرد، اما مدت کوتاهی بعد از آن، محموله رفتاری غیر قابل انتظار از خود نشان داد که خلبانان مجبور شدند آنرا درون آب رها کنند.
راکت لب موشک را از دریا بازیابی کرده و با قایق به ساحل برد. این شرکت پیشران این پرواز را مورد تحلیل و بررسی قرار داد و سپس یکی از ۹ موتور "رادرفورد" آنرا بازسازی و آزمایش کرد و نتایج امیدوارکننده ای به دست آورد.
با همه این موارد، راکت لب ترجیح می دهد پیشران های خویش را از آب دور نگه دارد. و بنابراین قصد داشت بالگرد سیکورسکی را به دنبال پیشران درحال سقوط الکترون در مأموریت «اگه میتونی منو بگیر» بفرستد اما این فرایند مطابق برنامه پیش نرفت.
موریل بیکر(Murielle Baker)، مدیر ارتباطات شرکت راکت لب، در جریان پخش اینترنتی پرتاب روز گذشته اظهار داشت: به علت از دست رفتن سنجش از راه دور مرحله اول موشک طی بازگشت به جو، ما الکترون را در این مأموریت خشک به خانه نخواهیم برد.
او اضافه کرد: بعنوان یک روش استاندارد برای ایمنی، هنگامی که این اتفاق رخ می دهد ما بالگرد را از منطقه ی بازیابی خارج می نماییم، ازاین رو امروز نمی توانیم مبادرت به گرفتن پیشران نماییم.
بیکر اظهار داشت که موشک الکترون در اقیانوس آرام سقوطی نرم داشت و راکت لب می خواهد آنرا با قایق بازیابی کند.


البته شکست بالگرد نباید کل مأموریت را تحت الشعاع قرار دهد. این یک فرایند جانبی بود و مأموریت «اگه می تونی منو بگیر» در رسیدن به هدف اصلی خود موفق عمل کرد و ماهواره "MATS" را به مدار تعیین شده اش رساند.
راکت لب توضیح داد که ماهواره "MATS" پایه مأموریت علمی "SNSA" جهت بررسی امواج جوی و درک بهتر نحوه تعامل لایه بالایی جو زمین با باد و الگوهای آب و هوایی نزدیک به زمین است.
ماهواره "MATS" در ابتدا قرار بود بر فراز یک موشک روسی به مدار پرتاب شود، اما پیمانکار اصلی آن بعد از جنگ روسیه و اکراین، این توافق را لغو نمود و باردیگر یک پرواز با موشک الکترون را برای انجام آن رزرو کرد.
منبع:

1401/08/15
10:14:06
5.0 / 5
243
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت