رمز من - ramzeman

خطر مبتلا شدن به آلزایمر از طریق بینی رد شد

خطر مبتلا شدن به آلزایمر از طریق بینی رد شد به گزارش رمز من، در حالیکه هفته گذشته بیانیه مطبوعاتی پژوهشی از پژوهشگران دانشگاه ˮگریفیثˮ منتشر گردید در خصوص این که انگشت کردن در بینی می تواند انسان را در معرض خطر مبتلا شدن به آلزایمر و زوال عقل قرار دهد، حالا با پرسش مستقیم از پژوهشگران این مطالعه و همینطور دیگر کارشناسان این حوزه مشخص شده است که نباید نگران بود، چون که هیچ شواهد علمی هنوز این ادعا را تایید نمی نماید.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، هفته گذشته برای برخی افراد در سرتاسر جهان که عادت دارند بینی خویش را با انگشت تخلیه کنند، هفته سختی بود، چون که سیل تیترهای خبری روانه شده بود که اعلام می کردند شواهد ترسناکی پیدا شده است در خصوص این که مبتلا شدن به بیماری آلزایمر و زوال عقل با این کار مرتبط می باشد.
حالا مشخص شده است که این برداشت از آن پژوهش تنها یک حدس و گمان بوده است و به قول چندین عصب شناس که پایگاه نیو اطلس با آنها تماس گرفته، "بسیار بعید" است.
همانطور که در خیلی از این دسته از اخبار علمی رخ می دهد، داستان از یک بیانیه مطبوعاتی منشأ گرفته است که در این مورد، اطلاعیه ای از دانشگاه گریفیث استرالیا است که روز جمعه ۲۸ اکتبر منتشر گردید. این خبر با عنوان "پژوهش های جدید نشان داده است که انگشت کردن در بینی می تواند خطر مبتلا شدن به آلزایمر و زوال عقل را افزایش دهد" منتشر گردید و به پژوهشی که در مجله Scientific Reports انتشار یافته بود، اشاره می کرد.
این پژوهش روی موش ها نشان داد که یک باکتری به نام کلامیدیا پنومونی(Chlamydia pneumoniae) می تواند قسمت هایی از مغز را هنگام قرارگیری در بینی حیوان آلوده کند. علاوه بر این، این مطالعه نشان داد زمانی که آن باکتری خاص وارد مغز موش می شود، می تواند باعث ایجاد تغییرات پاتولوژیک شود که مشابه آنچه در بیماری آلزایمر دیده می شود، است.
این پژوهش در واقع ۱۰ ماه پیش در ماه فوریه انتشار یافته بوده، اما اخیرا خبررسانی شده است و هنگامی که انتشار یافته با یک بیانیه مطبوعاتی همراه شده که در آن اعلام شده باکتری های موجود در بینی امکان دارد خطر مبتلا شدن به بیماری آلزایمر را بالا برند.
ازاین رو منطقی به نظر می آید که بپرسیم چرا یک مطالعه که ۱۰ ماه پیش انتشار یافته، بار دیگر بعنوان یک پژوهش جدید با یک نتیجه کاملاً جدید تبلیغ می شود که ناگهان نشان داده است انگشت کردن در بینی می تواند با خطر آلزایمر مرتبط باشد؟
نیو اطلس برای تلاش و درک چگونگی شکل گیری این پیوند جدید در مورد ارتباط با انگشت کردن در بینی با چندین کارشناس صحبت کرده است.
پروفسور جیمز سنت جان(James St John) یکی از نویسندگان همکار در این مطالعه نخستین نفر است. او گفت که احساس می کند این مطالعه با داستان های دیگر ترکیب شده است و از زمانی که این مطالعه برای نخستین بار انتشار یافت، برخی از متخصصان گوش، حلق و بینی که از یافته های آن هیجان زده بودند، با او تماس گرفته اند و از او خواسته اند که این رابطه بین عفونت های بینی و زوال عقل را بیشتر بررسی کند.
وی ضمن اشاره به بازخوردی که از محققان گوش و حلق و بینی در مورد این مطالعه دریافت کرده، به نیو اطلس اظهار داشت: این مورد باید بررسی شود. ما هیچگاه به این فکر نکرده ایم که به تاریخچه عفونت ها یا صدمه به بینی نگاه نماییم. از زمانی که بیانیه رسانه ای را منتشر کردیم، افراد زیادی با من تماس گرفتند. یکی گفت، همسرم به بیماری آلزایمر مبتلا شده و عفونت های بد بینی داشته و در زمانی که نخستین علایم و مواردی از این قبیل داشت، بینی اش را زیاد با انگشت تخلیه می کرد. ازاین رو ما از این رابطه مطمئن نیستیم، اما باید بررسی نماییم.
ارتباط تخلیه بینی با انگشت با مبتلا شدن به آلزایمر و زوال عقل که به نظر می آید کانون این موج جدید پوشش رسانه ای باشد، ناشی از بخش کوچکی از این مطالعه است که نشان داده است صدمه های عمدی به اپیتلیوم موش منجر به افزایش نفوذ باکتری در اعصاب محیطی و پیاز بویایی می شود. اپیتلیوم بینی لایه نازکی از بافت است که داخل بینی را می پوشاند و در این مطالعه پژوهشگران از یک ماده شیمیایی برای صدمه رساندن به آن بافت بعنوان مدلی شبیه به صدمه های طبیعی بینی در انسان استفاده کردند.
فرضیه ای که سنت جان عرضه می کند اینست که انگشت کردن در بینی می تواند صدمه مشابهی به پوشش بینی شما وارد کند که احتمالا می تواند منجر به حرکت حجم بیشتری از پاتوژن ها به مغز شود و آن پاتوژن ها در مغز می توانند مجموعه ای از وقایع را ایجاد کنند که منجر به ایجاد بیماری آلزایمر شود.
البته اینجا یک سوال کلیدی پیش می آید. این که ما در اینجا در مورد چه نوع صدمه به بینی با چه فشاری صحبت می کنیم؟
سنت جان می گوید احتمالا انگشت کردن ملایم در بینی، صدمه زا نیست، اما اگر بینی خویش را تا وقتی که خونریزی کند دستکاری کنید، امکان دارد این مشکل عارض شود.
نیو اطلس با تعدادی دیگر از دانشمندان علوم اعصاب و پژوهشگران زوال عقل تماس گرفت تا بازخورد آنها را در مورد این ارتباط احتمالی میان انگشت کردن در بینی و بیماری آلزایمر دریافت کند.
چند نفر از این کارشناسان ابراز کردند که این پیشنهاد آنقدر مضحک است که ترجیح می دهند اصلا نامی از آنها آورده نشود و خویش را دخیل نکنند، با این وجود برخی دیگر از آنها پاسخ های سنجیده ای به این فرضیه دادند.
برایس ویسل(Bryce Vissel) عصب شناس دانشگاه نیو ساوث ولز که تمرکز تحقیقاتی خاصی بر بیماری های عصبی دارد، می گوید که یافته های اصلی این مطالعه جالب است. به نقل از ایشان، این ایده که عفونت های باکتریایی می توانند در زوال عقل نقش داشته باشند و این عفونت ها می توانند از بینی به مغز منتقل شوند، حوزه های تحقیقاتی قانع کننده ای هستند، باآنکه هنوز در حد حدس و گمانه هستند.
ویسل می گوید، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این رفتار(انگشت کردن در بینی) که رفتاری رایج میان انسان ها است، در آلزایمر نقش دارد.
وی ادامه داد: من هیچگاه در مورد آن چیزی نشنیده ام، شواهدی برای آن ندیده ام یا مبنایی برای بیان چنین اظهاراتی نداشته ام. من نگران هستم که مردم آنچه را که گفته اند اشتباه تعبیر کنند و از انجام کاری که انسان ها برای هزاران سال انجام داده اند، ترس داشته باشند.
نیکی-آن ویلسون(Nikki-Anne Wilson) پژوهشگر فوق دکتری در تحقیقات علوم اعصاب استرالیا هم گفته های ویسل را تکرار می کند. او موافق است که شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان می دهند برخی عوامل می توانند به صورت فرضی نقشی در بعضی بیماری های تخریب کننده عصب داشته باشند، اما یافته بزرگ از نتایج این مطالعه جدید به این نکته که انگشت کردن در بینی یکی از عوامل مؤثر در مبتلا شدن به آلزایمر است، اغراق آمیز است.
وی می گوید: این گمان که اختلال در اپیتلیوم بینی امکان دارد احتمال چنین عفونتی را افزایش دهد، جدید است. با این وجود، این مطالعه حیوانی به دور از شواهد علّی در خصوص اینست که انگشت کردن در بینی باعث مبتلا شدن به بیماری آلزایمر می شود و با آن فاصله بسیاری دارد.
پروفسور جیمز سنت جان نخستین کسی است که اذعان می کند باید تحقیقات بیشتری صورت گیرد و درحال کار بر روی شروع یک مطالعه بزرگ در سال آینده است تا افرادی که در مراحل اولیه بیماری آلزایمر هستند، بررسی شوند.
این مطالعه حس بویایی شرکت کنندگان را بررسی می کند، از باکتری ها در بینی آنها نمونه برداری می کند و سوابق پزشکی آنها را برای شواهد عفونت بینی دنبال می کند.
پروفسور سنت جان در صحبت کردن در مورد این مطالعه جدید، هیچ اشاره ای به انگشت کردن در بینی بعنوان یک عامل خطر برای آلزایمر نکرد. وی می گوید پژوهش های پیشین نشان داده است که انگشت کردن در بینی یک عمل رایج تقریبا جهانی در بین بزرگسالان است و احتمالا پیدا کردن کسی که بگوید هیچگاه تاکنون دست در بینی خود نکرده است، سخت خواهد بود.
در نهایت به نظر می آید افرادی که بینی خویش را با انگشت تخلیه می کنند نباید نگران مبتلا شدن به آلزایمر و زوال عقل بر اثر انجام این رفتار باشند. اما مطمئناً وقتی این کار را انجام می دهند، باید به شکل ملایم انجام دهند تا صدمه ای به جداره داخلی بینی نرسانند.
منبع:

1401/08/16
10:18:37
5.0 / 5
193
تگهای خبر: دانشمند , شركت , متخصص , محقق
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت