رمز من - ramzeman
مطالعه ای جدید نشان می دهد

پول واقعا می تواند خوشبختی به همراه بیاورد

پول واقعا می تواند خوشبختی به همراه بیاورد رمز من: آزمایشی که بتازگی توسط پژوهشگران انجام شده است نشان میدهد که پول واقعاً می تواند خوشبختی به همراه بیاورد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از ان بی سی، مطالعه ای که روز دوشنبه در مجله PNAS انتشار یافت، به تأثیرات پرداخت یکباره مبلغ ۱۰ هزار دلار به ۲۰۰ نفر پرداخت.
این پول که از طرف دو فرد ثروتمند ناشناس اهدا شده بود با مشارکت سازمان TED در PayPal میان افراد توزیع شد. شرکت کنندگانی که این پول را دریافت نمودند، موظف بودند که تمام پول را ظرف سه ماه خرج کنند. این افراد احساس شادی خودرا بصورت ماهانه ثبت کردند، و همین طور یک گروه کنترل متشکل از ۱۰۰ نفر که هیچ پولی دریافت نکرده بودند نیز در این پژوهش حضور داشتند. محققین شادی افراد را رتبه بندی کردند. از آنها خواسته شد تا به میزان رضایت از زندگی خود امتیاز بین یک تا هفت را بدهند و تعداد دفعات تجربه احساسات مثبت مانند شادی و احساسات منفی مانند غم و اندوه را نیز با اعداد بین یک تا پنج بررسی کردند.
گروهی که ۱۰ هزار دلار دریافت کرده بودند، سطح شادی بیشتری نسبت به گروهی که پولی دریافت نکرده بودند، بعد از سه ماه گزارش کردند. سپس، بعد از گذشت سه ماه دیگر، دریافت کنندگان پول همچنان سطوح شادی بالاتری از زمان شروع آزمایش گزارش کردند.
با این وجود، افرادی که درآمد خانوارشان بالاتر از ۱۲۳ هزار دلار بود، بهبود قابل توجهی در شادی خود گزارش نکردند.
شرکت کنندگان نحوه خرج کردن پول خودرا نیز ثبت کردند، اما پژوهشگران هنوز درحال تحلیل و بررسی این داده ها هستند تا ببینند آیا تمام روشهای خرج کردن پول موجب احساس شادی می شود یا خیر.
افراد شرکت کننده در این مطالعه از سه کشور کم درآمد یعنی برزیل، اندونزی و کنیا و چهار کشور پردرآمد یعنی استرالیا، کانادا، بریتانیا و ایالات متحده بودند. یافته ها نشان داد که شرکت کنندگان از کشورهای کم درآمد سه برابر افزایش شادی بیشتری نسبت به افراد متعلق به کشورهای پردرآمد داشتند. علاوه بر این افرادی که سالانه ۱۰ هزار دلار درآمد داشتند، دو برابر بیش از کسانی که سالانه ۱۰۰ هزار دلار درآمد داشتند، احساس شادی کردند.
رایان دوایر(Ryan Dwyer)، یکی از نویسندگان این مطالعه، که این تحقیق را به عنوان دانشجوی دکترای دانشگاه بریتیش کلمبیا انجام داده است، می گوید: ده هزار دلار در مناطق خاصی در سراسر جهان واقعاً می تواند موارد زیادی برای شما به همراه بیاورد. تعدادی از مردم مقدار زیادی پول را صرف پرداخت وام مسکن خود یا انجام یک بازسازی بزرگ در خانه خود کردند.
شرکت کنندگان در ابتدای مطالعه نمی دانستند برای چه چیزی ثبت نام می کنند. در ماه دسامبر سال ۲۰۲۰، TED از مردم در توییتر دعوت کرد تا برای یک «آزمایش اسرارآمیز» که «هیجان انگیز، اعجاب انگیز، تا حدودی زمان بر و احیانا استرس زا» خواهد بود، درخواست دهند. آزمایشی که زندگی آنها را تغییر می دهد. چند ماه بعد، یک گروه منتخب از افراد ایمیل هایی دریافت نمودند که به آنها می گفت ۱۰ هزار دلار دریافت خواهند کرد.
تحقیقات در سال ۲۰۱۹ نشان داده است که برنده شدن در مسابقات بخت آزمایی بزرگ رضایت مردم از زندگی را بیشتر می کند و بر طبق مطالعه ای که در سال ۲۰۰۷ انجام شد، افرادی که تا ۲۰۰ هزار دلار برنده شده اند نسبت به افرادی که اصلاً برنده نشده اند، سلامت روان بهتری دارند.
این یافته ها با تحقیقات قبلی که نشان داده بود برنده شدن در بخت آزمایی تأثیر زیادی بر شادی ندارد، تناقض داشت.
آنیا یاروسزویچ(Ania Jaroszewicz)، دانشمند علوم رفتاری در دانشگاه هاروارد می گوید که هنوز هیچ اتفاق نظر علمی در مورد این که آیا پول می تواند خوشبختی بیاورد یا خیر، وجود ندارد. یاروسزویچ بر آزمایشی نظارت کرد که در آن به ۵۰۰۰ نفر از افراد کم درآمد در ایالات متحده یک دفعه مبلغ ۵۰۰ یا ۲۰۰۰ دلار داده شد و هیچ یک از این دو گروه تا ۱۵ هفته بعد از دریافت پول، بهبودی در رفاه مالی یا روانی خود گزارش نکردند.
او می گوید: تحقیقات ترکیبی زیادی وجود دارد و خیلی از آنها به این بستگی دارد که چه مبلغی به چه کسانی پرداخت می شود و دقیقاً از چه اندازه گیری هایی استفاده می شود.
یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ نشان داد که با افزایش درآمد کسانی که سالانه ۷۵ هزار دلار درآمد دارند، رفاه عاطفی آنها بهبود می یابد. با این وجود، یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ نشان داد که چنین سقفی وجود ندارد و افرادی که ۸۰ هزار دلار یا بیشتر در سال درآمد دارند نیز با افزایش درآمد، سطوح بالاتری از احساسات مثبت و سطوح کمتری از احساسات منفی گزارش کردند.
دوایر می گوید که این امکان وجود دارد که قسمتی از شادی گزارش شده در مطالعه او مربوط به هیجان اولیه افراد باشد و این احساس در صورتیکه آنها درآمد اضافی دریافت نکنند، در طول زمان به تدریج کاهش پیدا می کند.
این مساله موجب می شود که مقایسه نتایج به دست آمده از تحقیقات او با نتایج آزمایشاتی که در آنها به درآمد پایه افراد بطور منظم کمک هزینه های کمتری اعطا می شود، چالش برانگیزتر باشد.
چنین برنامه های آزمایشی عمدتا بر روی افراد کم درآمد، بیکار یا بی خانمان متمرکز شده اند. به عنوان مثال، یک آزمایش تحت رهبری شهر در استاکتون، کالیفرنیا، به افراد کمک هزینه ماهیانه ۵۰۰ دلاری داد. شرکت کنندگانی که برای واجد شرایط بودن مجبور بودند در محله هایی زندگی کنند که متوسط درآمد خانوار در آن ۴۶۰۰۰ دلار یا کمتر در سال بود، بهبود در رفاه عاطفی خود، کاهش اضطراب و افسردگی و افزایش اشتغال تمام وقت بعد از یک سال را گزارش کردند.
یاروسزویچ اصرار کرد که در هر مطالعه ای در مورد پول و شادی، نتایج می تواند به شرایط خاص زندگی افراد و انتظارات آنها نیز بستگی داشته باشد.
منبع:

1401/08/23
12:03:16
5.0 / 5
189
تگهای خبر: دانشمند , شركت , كنترل , محقق
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت