رمز من - ramzeman

نخ هایی که برق تولید می کنند!

نخ هایی که برق تولید می کنند! به گزارش رمز من، الیاف جدیدی توسعه یافته اند که میتوان با پیچ و تاب دادن آنها برق تولید کرد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، بر اساس بیانیه مطبوعاتی دانشگاه تگزاس در دالاس(UTD) پژوهشگران این دانشگاه یک نوع جدید و بهبود یافته از نخ های دارای تکنولوژی پیشرفته به نام توئیسترون(twistron) را مهندسی کرده اند که در صورت کشیده یا پیچانده شدن، برق تولید می کند.
این نوآوری جدید بسیار شبیه به نخ پشمی یا پنبه سنتی است و توانایی تبدیل حرکت مکانیکی به برق را دارد.
البته این کشف کاملاً جدید نیست، چون که نخستین بار توسط پژوهشگران همین دانشگاه در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ انتشار یافت، توصیف شد، اما این نسخه ی جدید با کارآمدی قابل توجهی نسبت به نسخه اولیه بهبود یافته است.
پیچ و تاب خوردن
نسخه های قبلی توئیسترون ها دارای خاصیت ارتجاعی بالایی بودند و می توانستند با کشش و رها شدن مکرر یا پیچاندن و باز شدن، الکتریسیته تولید کنند.
با این وجود، پژوهشگران در این مطالعه جدید، این الیاف را تا نهایتِ حدِ پیچ خوردگی نپیچاندند و به جای آن بر روی در هم تنیدن سه رشته جداگانه از این الیاف نانولوله کربنی ریسیده شده برای ساختن یک نخ واحد تمرکز کردند.
دکتر ری باومن(Ray Baughman) مدیر مؤسسه نانوتکنولوژی آلن جی مک دیارمید(Alan G. MacDiarmid) در دانشگاه تگزاس در دالاس اظهار داشت: نخ های لایه ای که در منسوجات استفاده می شوند، معمولا با رشته های منفرد ساخته می شوند که در یک جهت تابیده می شوند و سپس در جهت مخالف به هم می پیوندند تا نخ نهایی ساخته شود. این ساختار، پایداری در مقابل پیچش فراهم می آورد.
وی ادامه داد: در مقابل، توئیسترون های نانولوله ای کربنی ما با بالاترین کارایی، پیچش و چرخش یکدستی دارند.
پژوهشگران سپس این نخ های جدید را آزمایش کردند و دریافتند که آنها بازده تبدیل انرژی ۱۷.۴ درصدی را در انرژی کششی و ۲۲.۴ درصدی را در برداشت انرژی پیچشی نشان می دهند که این به صورت قابل توجهی بیشتر از نسخه های قبلی با بازدهی ۷.۶ درصدی است.
باومن می گوید: این توئیسترون ها توان خروجی بالاتری در یک محدوده فرکانسی گسترده - بین ۲ تا ۱۲۰ هرتز - نسبت به گزارش های قبلی برای هر برداشت کننده انرژی مکانیکی غیر توئیسترونی مبتنی بر مواد دارند.
وی توضیح داد که گروه او موفق شده با فشرده سازی جانبی این نخ در هنگام کشش یا پیچش، عملکرد آنرا برجسته کند. این فرایند جدید به لایه ها اجازه می دهد بگونه ای با یکدیگر تماس پیدا کنند که بر خواص الکتریکی نخ تاثیر بگذارد.
یک نخ غیرعادی
باومن می گوید: مواد ما کاری بسیار غیرعادی انجام می دهند. زمانی که آنها را می کشید، به جای این که چگالی کمتری داشته باشند، چگال تر می شوند. این تراکم، نانولوله های کربنی را به هم نزدیک تر می کند و به توانایی آنها در برداشت انرژی کمک می نماید.
وی ادامه داد: ما گروه بزرگی داریم که تلاش می کنند به شکل کامل تر بفهمند که چگونه به چنین نتایج خوبی دست یافته ایم.
این نخ های جدید می توانند با بکار گرفته شدن در دوخت لباس ها، برای تولید و برداشت انرژی از حرکت انسان استفاده شوند.
پژوهشگران در یک آزمایش، این نخ ها را به یک تکه پارچه نخی دوختند که بلافاصله به دور آرنج یک فرد پیچیده شد و هنگامی که فرد مکرراً آرنج خویش را خم و باز می کرد، سیگنال های الکتریکی تولید شد.
حالا پژوهشگران برای ثبت اختراع خود اقدام نموده اند و پژوهش خویش را در مجله Nature Energy منتشر نموده اند.
منبع:

1401/11/11
08:32:02
5.0 / 5
207
تگهای خبر: انرژی , تكنولوژی , تولید , نانو
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت