رمز من - ramzeman

چرا قمر زحل سیلیس به فضا پرتاب می کند؟

چرا قمر زحل سیلیس به فضا پرتاب می کند؟ به گزارش رمز من، پژوهشگران می گویند ما بالاخره فهمیدیم که چرا یکی از قمرهای سیاره زحل به نام انسلادوس، سیلیس به فضا پرتاب می کند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، قمر یخی زحل معروف به انسلادوس(Enceladus)، ذرات منجمد سیلیس را به فضا پرتاب می کند و دانشمندان سرانجام احیانا دلیل آنرا دریافته اند.
دانشمندان مدت هاست که می دانند قمر انسلادوس سیلیس یخی را به بیرون پرتاب می کند که در نهایت به حلقه E زحل راه می یابد، اما توضیح خوبی در رابطه با دلیل این اتفاق نداشتند.
حالا یک مطالعه جدید توسط گروهی در دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس(UCLA) امکان دارد این راز را برملا کند. تحقیقات آنها نشان داده است که گرمایش کشندی(جزر و مدی) در هسته سنگی قمر انسلادوس جریان هایی را بوجود می آورد که سیلیس را به سطح می راند و بمحض رسیدن سیلیس به آنجا، احتمالا توسط منافذ گرمابی(هیدروترمال) در اعماق دریا به فضا پرتاب می شود.
کشف اسرار قمر یخی زحل
قمر انسلادوس یکی از ۸۳ قمر شناخته شده زحل و یک دنیای اقیانوسی است که حجم زیادی از آب مایع در زیر سطح یخی خود پنهان کرده است. یافته های جدید که نور جدیدی بر فرآیندهای درحال وقوع در زیر آن سطح یخی می تاباند، بر مبنای داده های جمع آوری شده توسط فضاپیمای کاسینی ناسا به دست آمده است که از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۷ به دور زحل می چرخید.
سیلیس منجمد از کف دریا در اعماق زیر سطح انسلادوس پدیدار می شود. نیروهای جزر و مدی که توسط زحل ایجاد می شوند، جریان هایی را در این اقیانوس پرآب ایجاد می کنند و چرخه ای را آغاز می کنند که با پرتاب سیلیس یخی به فضا ختم می شود.
دی اکسید سیلیسیم یا سیلیکا یا سیلیس با فرمول شیمیایی SiO۲ فراوان ترین ترکیب اکسیدی موجود در پوسته زمین است. سیلیس در طبیعت به صورت آزاد یا به صورت ترکیب با سایر اکسیدها وجود دارد. خاک رس، آلکالی فلدسپات و سیلیس مهم ترین مواد اولیه بدنه سرامیک ها هستند.
اشلی شوئنفلد دانشجوی دکترا در UCLA در یک بیانیه مطبوعاتی توضیح داد: تحقیقات ما نشان داده است که این جریان ها به اندازه ای قوی هستند که می توانند مواد را از کف دریا برداشته و به پوسته یخی قمر انسلادوس برسانند و آنرا به فضا پرتاب کنند. شکستگی های نواری ببری شکل که روی پوسته یخی انسلادوس وجود دارد، راه را به اقیانوس زیرسطحی آن باز می کنند و می توانند بعنوان مجرای مستقیمی برای پرتاب شدن مواد گرفته شده از اعماق اقیانوس زیرسطحی به فضا عمل کنند.
شبیه سازی ها عملکرد درونی انسلادوس را فاش کرد
محققان به رهبری شوئنفلد برای رسیدن به این یافته ها مدلی را برای شبیه سازی فرآیندی که در این قمر زحل رخ می دهد، توسعه دادند.
امیلی هاوکینز یکی از فارغ التحصیلان دانشگاه UCLA که حالا استادیار فیزیک در دانشگاه لویولا مریمونت(Loyola Marymount) است، می گوید: مدل ما از این ایده که تلاطم همرفتی در اقیانوس به صورت موثر مواد مغذی حیاتی را از بستر دریا به پوسته یخی منتقل می کند، پشتیبانی می کند.
این مطالعه جدید همینطور نقش منافذ گرمابی در انسلادوس را روشن می کند و نشان داده است که این دریچه ها تأثیری دارند که در تمام مسیر تا حلقه های زحل احساس می شود.
شبیه سازی ها نشان داده است که سیلیس احیانا به سمت حلقه E زحل شناور است، به این مفهوم که به شکل گیری خصوصیت خیره کننده این سیاره کمک کرده است.
از آنجاییکه دریچه های گرمابی نقشی کلیدی در شکل گیری حیات بر روی زمین داشته اند، این مطالعه جدید شاخص دیگری در خصوص اینست که قمرهای یخی امکان دارد کلید یافتن حیات فرازمینی در منظومه شمسی باشند.1401/12/10
07:58:21
5.0 / 5
215
تگهای خبر: دانشمند , فضاپیما , محقق , ناسا
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت