رمز من - ramzeman

فرودگر قمری ژاپن به مدار ماه رسید

فرودگر قمری ژاپن به مدار ماه رسید به گزارش رمز من، نمایندگان شرکت ژاپنی «آی اسپیس» اعلام نمودند که فرودگر قمری خصوصی این کشور، خویش را به ماه رسانده است.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، فرودگر قمری ژاپن معروف به «هاکوتو-آر»(Hakuto-R)، اواخر شب ۲۰ مارس به مدار ماه وارد شد و نقطه عطف بزرگی را برای شرکت ژاپنی «آی اسپیس»(Ispace) رقم زد که برنامه های بزرگی را برای فضای زمین-ماه دارد.
نمایندگان آی اسپیس نوشتند: قرار دادن موفقیت آمیز فرودگر در مدار ماه، گام مهمی در جهت ایجاد سرویس حمل و نقل محموله به حساب می آید، چونکه نشان داده است که آی اسپیس می تواند محموله های مشتریان را به مدار ماه منتقل کند. مأموریت های فضایی آینده شامل استقرار ماهواره ها در مدار ماه خواهند بود.
هاکوتو-آر در ۱۱ دسامبر ۲۰۲۲ بر فراز موشک «فالکون۹»(Falcon 9) شرکت «اسپیس ایکس»(SpaceX) پرتاب شد و یک پرواز آزمایشی را شروع کرد که آی اسپیس آنرا «ماموریت۱»(Mission 1) می نامد. سپس فرودگر، یک راه طولانی را به سمت ماه طی کرد و سرانجام بعد از روشن شدن موتور خود به آنجا رسید. نمایندگان آی اسپیس در ادامه نوشتند: بعد از روشن شدن کنترل شده موتور فرودگر که چند دقیقه طول کشید، مانور با موفقیت به پایان رسید.
با این حال، مأموریت هاکوتو-آر هنوز انجام نشده است. اگر همه چیز مطابق برنامه پیش برود، فرودگر در اواخر ماه آینده تلاش خواهد نمود تا سطح ماه را لمس کند. آی اسپیس هنوز تاریخ دقیقی را برای این آزمایش برجسته اعلام نکرده است.
این مأموریت در واقع یک نقطه عطف خواهد بود، چونکه هیچ فضاپیمای خصوصی دیگری تابحال به نرمی روی ماه فرود نیامده است. تنها کاوشگرهایی که تا به امروز به این شاهکار دست یافته اند، توسط آژانس های فضایی ملی آمریکا، اتحاد جماهیر شوروی و چین پرتاب شده اند. اگر هاکوتو-آر بتواند این فرود را انجام دهد، مریخ نورد کوچکی به نام «راشد»(Rashid) را برای «آژانس فضایی امارات متحده عربی»(UAESA) مستقر خواهد نمود.
اگر همه چیز مطابق برنامه پیش برود، ماموریت۱ به صورت متوالی با دو پرواز رباتیک دیگر به سطح ماه دنبال خواهد شد. «ماموریت۲» و «ماموریت۳» به ترتیب در سالهای ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ پرتاب می شوند. نمایندگان آی اسپیس گفته اند که فرودگر ماموریت۳، محموله هایی را به سطح زمین خواهد آورد و همچنین، دو ماهواره ارتباطی را در مدار ماه مستقر خواهد نمود.
با موفقیت هاکوتو-آر، حالا دو فضاپیمای خصوصی وجود دارند که به دور ماه می چرخند. فضاپیمای دیگر که «کپستون»(CAPSTONE) نام دارد، یک مکعب کوچک است که توسط شرکت «ادونسد اسپیس»(Advanced Space) مستقر در کلرادو برای ناسا مدیریت می شود.
منبع:

1402/01/02
13:21:55
5.0 / 5
167
تگهای خبر: ربات , سرویس , شركت , فضاپیما
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت