رمز من - ramzeman

اولین استخراج موفقیت آمیز اکسیژن از خاک ماه

اولین استخراج موفقیت آمیز اکسیژن از خاک ماه به گزارش رمز من، ناسا موفق شده است اکسیژن را از خاک شبیه سازی شده ماه در محیط خلاء استخراج کند، پیشرفتی که می تواند راه را برای فضانوردان به منظور استخراج و استفاده از منابع موجود در ماه در آینده هموار کند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، پژوهشگران مرکز فضایی جانسون ناسا برای نخستین بار در یک محیط خلاء با موفقیت اکسیژن را از خاک شبیه سازی شده ماه استخراج و راه را جهت استفاده از منابع موجود در ماه برای حفظ حضور و اکتشاف انسان هموار کردند. این فرایند بعنوان «استفاده ی درجا از منابع» شناخته می شود.
پژوهشگران با بهره گیری از یک محفظه کروی ویژه با قطر 4.5 متر آزمایش خویش را انجام دادند. آنها از یک راکتور کربوترمال ساخته شده توسط شرکت سیرا اسپیس(Sierra Space ) استفاده کردند که برای ناسا طراحی شده بود تا خاک شبیه سازی شده ماه را در آن ذوب و اکسیژن را از راه فرایند کاهش کربوترمال استخراج کند.
این آزمایش در شرایطی مشابه آنچه در ماه یافت می شود، با بهره گیری از یک لیزر پرقدرت برای تقلید گرما از یک متمرکز کننده انرژی خورشیدی انجام شد.
پژوهشگران بعد از گرم شدن خاک، کربن مونوکسید را با طیف سنج جرمی MSolo با موفقیت شناسایی نمودند. این فناوری پتانسیل این را دارد که سالانه چندین برابر وزن خود اکسیژن در سطح ماه تولید نماید که می تواند یک اقتصاد پایدار قمری و حضور پایدار انسان را رقم بزند.
کاربردهای بالقوه در مأموریت های آرتمیس و فراتر از آن
انجام این آزمایش نمایشی، امکان استخراج اکسیژن از مواد ماه را برای تأمین منابع ضروری برای بقا و حمل و نقل در محیط های فرازمینی نشان داده است. نتایج عملی این فناوری برای مأموریت های آرتمیس و سفرهای آتی به منظومه شمسی قابل توجه است.
هدف نهایی ناسا ایجاد یک حضور پایدار در سطح ماه و استفاده ی درجا از منابع آن است.
استخراج موفقیت آمیز اکسیژن از خاک شبیه سازی شده ماه در شرایط خلاء، سطح آمادگی فنی این فناوری را به حد نصاب خوبی رسانده است که نشان دهنده آمادگی آن برای آزمایش در فضا است. این دستاورد نشان دهنده نقطه عطف مهمی برای ناسا است که آنها را یک قدم به ایجاد سکونتگاه های انسانی پایدار در سیارات دیگر نزدیک می کند.
ناسا بعنوان بخشی از ابتکار نوآوری سطح ماه(LSII) بر روی توسعه مهارت ها و ابزارهای ضروری برای انسان ها و تجهیزات لازم برای عملکرد مؤثر در محیط های مختلف بر روی سطوح ماه و سایر سیارات کار می کند.
این آزمایش جدید نمایش دهنده یک فناوری نوین است که می تواند در مأموریت های اکتشافی آتی مورد استفاده قرار گیرد و درهایی را به روی آینده اکتشافات فضایی باز کند.
ناسا با مأموریت آرتمیس می خواهد با فرود نخستین زن و اولین فرد رنگین پوست روی سطح ماه، حضور طولانی مدت انسان در ماه را رقم بزند کند و راه را برای فضانوردان به منظور سفر به مریخ هموار کند.
منبع:

1402/02/08
16:22:00
5.0 / 5
285
تگهای خبر: انرژی , تولید , شركت , فضانورد
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت