رمز من - ramzeman

از کار افتادن چند رصدخانه به علت حمله سایبری

از کار افتادن چند رصدخانه به علت حمله سایبری به گزارش رمز من، یک حمله سایبری عجیب و غریب و در عین حال بزرگ، تلسکوپ های رصدخانه ها در هاوایی و شیلی را از کار انداخته و کار پژوهشگران دنیای نجوم را متوقف کرده است.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس، یک حمله سایبری بزرگ، اتصال از راه دور را به تلسکوپ های فضایی برجسته بنیاد ملی علوم(NSF) در سراسر دنیا قطع کرده است.
۱۰ تلسکوپ هم اکنون بیشتر از دو هفته است که تحت تأثیر قرار گرفته اند و نیروهای عملیاتی در محل تنها توانسته اند بعضی از این تلسکوپ ها را عملیاتی نگه دارند، البته هم اکنون کارایی کمتری دارند.
این اختلالات و از کار افتادن ها باعث هرج و مرج در حوزه نجوم می شود و خیلی از فرصت های ضروری برای رصدهای فضایی از دست می روند.
این اتفاق برای پژوهشگرانی که برای پژوهش های خود به تلسکوپ ها تکیه دارند، بسیار ناامیدکننده است، اما کارشناسان هنوز در مورد علت هدف قرار گرفتن تلسکوپ ها گنگ هستند.
مرکز هماهنگی NSF برای نجوم زمینی(NOIRLab) در یک بروزرسانی مطبوعاتی توضیح داد: ما به تلاشهای خود جهت بررسی و حل و فصل حادثه امنیت سایبری که در تاریخ ۱ اوت رخ داده است، ادامه می دهیم. این حادثه منجر به خاموش شدن موقت تلسکوپ های جمینی جنوبی و شمالی و همینطور بعضی از تلسکوپ های کوچکتر در Cerro Tololo در شیلی شد.
در ادامه این بیانیه آمده است: تلسکوپ های کیت پیک(Kitt Peak) در آریزونا تحت تاثیر قرار نگرفته اند. وبسایت Gemini.edu هم هم اکنون آفلاین است. کارکنان ما با کارشناسان امنیت سایبری همکاری می کنند تا همه تلسکوپ های صدمه دیده و وبسایت ما را در اسرع وقت آنلاین کنند و از پیشرفت های تابحال محقق شده دلگرم شده اند.
حمله سایبری و ایجاد هرج و مرج
با عنایت به این تعطیلی ادامه دار، گروههای تحقیقاتی برای یافتن جایگزین هایی با هم همکاری می کنند، چونکه پنجره های مهم رصدی، دست نیافتنی می شوند.
ساینس توضیح می دهد از آنجاییکه کنترل از راه دور خیلی از تلسکوپ ها دیگر در دسترس نیست، بعضی از گروه ها امکان دارد حالا مجبور شوند دانشجویان فارغ التحصیل را به مکان هایی در شیلی بفرستند تا کارکنان خسته در محل را که دو هفته گذشته را مستقیماً با ابزارها کار کرده اند، فراغت بخشند.
گاوتام نارایان، ستاره شناس دانشگاه ایلینوی اوربانا-شمپین که گروهش در تلاش است تا شانس خویش را برای رصد ابرنواخترهای جدید با استفاده از یکی از تلسکوپ های صدمه دیده مستقر در شیلی حفظ کند، توضیح داد: ما همه با هم هستیم. جامعه نجوم عزم سختی دارد که علیرغم این شرایط دشوار به کار ادامه دهد.
مرکز هماهنگی بنیاد ملی علوم برای نجوم زمینی(NOIRLab) در تاریخ اول اوت ۲۰۲۳ اعلام نمود که تلسکوپ Gemini North در هاوایی مورد برخورد یک حمله سایبری قرار گرفته است. این مرکز در واکنش به این حادثه، عملیات رصدخانه بین المللی جمینی، محل تلسکوپ هیلو و دوقلوی آن، جمینی جنوبی واقع در کوه سرو پاچون در شیلی را تعطیل کرد. خوشبختانه، دومی پیش از از این حمله برای یک قطع برنامه ریزی شده آفلاین شده بود.
مرکز هماهنگی بنیاد ملی علوم برای نجوم زمینی همینطور شبکه کامپیوتری خویش را از شبکه رصدخانه های مقیاس متوسط(MSO) در Cerro Tololo و Cerro Pachón در شیلی قطع کرده است. این امر رصد از راه دور را در تلسکوپ های مختلف همچون تلسکوپ های ۴ متری ویکتور ام. بلانکو و SOAR غیر ممکن کرده است. در نتیجه، NOIRLab رصدهای ۸ تلسکوپ دیگر وابسته در شیلی را متوقف کرده است.
انگیزه ناشناخته مهاجمان
مرکز هماهنگی بنیاد ملی علوم برای نجوم زمینی هیچ اطلاعات بیشتری در مورد این حادثه حتی برای کارکنان خود منتشر نکرده است. کارشناسان امنیت سایبری متحیر هستند که چرا مهاجمان، Gemini North را هدف قرار داده اند.
فون ولش، سرپرست بازنشسته مرکز عالی امنیت سایبری NSF می گوید مهاجم امکان دارد حتی متوجه نباشد که به یک رصدخانه حمله کرده است.
اخترشناسان با وجود فقدان اطلاعات در مورد نحوه به خطر افتادن سیستم های Gemini North و NOIRLab، انگیزه دارند تا اقدامات امنیت سایبری را برای ایمن کردن امکانات خود تقویت نمایند.
گاوتام نارایان به تمام جامعه نجومی پیشنهاد کرد در نحوه مدیریت هویت و دسترسی به نرم افزارها تجدید نظر کنند و صدمه هایی را که چیزی به آسانی گم شدن رمز عبور می تواند ایجاد نماید، در نظر بگیرند.
پاتریک لین، سرپرست امنیت سایبری NSF در دانشگاه ایالتی پلی تکنیک کالیفرنیا می گوید: اگر فراموش کنید حتی یک در یا پنجره را قفل کنید، قوی ترین و غیرقابل نفوذترین قلعه جهان را هم بسازید، کمکی نمی کند.
منبع:

1402/06/06
09:52:18
5.0 / 5
264
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت