رمز من - ramzeman
دانشمندان آمریكایی با بررسی تلومرها دنبال می كنند

آیا كند كردن روند پیری ممكن است؟

آیا كند كردن روند پیری ممكن است؟ رمز من: پژوهشگران آمریكایی ادعا می كنند با بررسی ساختار تلومرها، راهی برای كند كردن روند پیری پیدا كرده اند.به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، بیشتر افراد می پذیرند كه روند پیری و نهایتا مرگ، تنها بهای اجتناب ناپذیر برای زنده بودن در این دنیا است اما شاید راهی برای خروج از این قانون وجود داشته باشد.

یك پژوهش ضد پیری، مدت های طولانی بر ساختارهای DNA موسوم به ˮتلومرˮ (telomeres)كه با طول عمر سلول، ارتباط مستقیم دارند، تمركز داشته است.

اكنون، دانشمندان ˮدانشگاه ایالتی آریزوناˮ (Arizona State University)، روش جدیدی برای تقویت احتمالی این مكانیزم كشف كرده اند كه ممكن است به نگه داشتن این ˮساعت مولكولیˮ كمك و با گسترش آن، روش بهتری برای طول عمر كشف كند.

تقسیم سلولی، با طرح ژنتیكی موجود در كروموزوم ها كه رشته های Xمانند DNA هستند، مشخص می گردد. مشكل این است كه با هر تقسیم، كمی از این اطلاعات گم می گردد و نهایتا كروموزوم تضعیف می گردد تا محل تقسیم نشدن سلول را مشخص نماید.

این رشد سلولی كاهش یافته، خویش را در بدن به شكل تضعیف شدن و بیماری در رابطه با بالا رفتن سن نشان داده است.

تلومرها، دفاع طبیعی بدن در مقابل این فرآیند هستند. از آنجائیكه تلومرها از توالی مكرر DNA تولید شده اند، در انتهای هر شاخه Xشكل قرار می گیرند و با هر تقسیم سلولی، ضربه را می گیرند، به صورتی كه هیچ اطلاعات ژنتیكی مهمی گم نمی گردد.

اما تلومرها، نمی توانند این روند را برای همیشه ادامه دهند و نهایتا گذشت زمان، آنها را از بین می برد. در این روش، طول تلومرها با طول عمر و سلامتی، ارتباط مستقیم دارد.

دانشمندان بعد از درك این موضوع، برای سال ها تلاش داشته اند راهی برای كند كردن تضعیف تلومرها پیدا و آنها را ترمیم كنند یا حتی طول شان را بالا برند.

هدف خیلی از این بررسی ها، ˮتلومرازˮ (telomeres) است. تلومراز، آنزیمی است كه تلومرها را هنگام تضعیف، بازسازی می كند.

پژوهشگران دانشگاه آریزونا به منظور یافتن راهی برای كمك به تلومراز، چگونگی كاركرد آن را دقیق تر بررسی كردند.

ˮژولین چنˮ (Julian Chen)، پژوهشگر ارشد این بررسی می گوید: تلومراز، یك سیستم توقف داخلی دارد تا از تركیب دقیق تكرارهای تلومریك DNA مطمئن شود.

درهرحال، این سیستم توقف محافظ و ایمن، همه فعالیت های آنزیم تلومراز را محدود می كند. احتمال دارد یافتن راهی برای رهایی كامل این توقف ها روی تلومراز، طول از دست رفته تلومر سلول های بنیای بزرگسالان را بازگرداند و حتی، روند پیری سلولی را وارونه سازد.

به گفته پژوهشگران، امكان دارد هدف قرار دادن این نشانه توقف، عملكرد تلومراز را تقویت كند و سلول های بنیادی بزرگسال را برای مدتی طولانی سالم تر نگه دارد.

این پژوهش، در مجله ˮThe EMBOˮ به چاپ رسید.
1396/12/09
14:20:54
5.0 / 5
5297
تگهای خبر: اطلاعات , دانشمند
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت