رمز من - ramzeman
برای مشاهده دقیق پدیده های ناپایدار آسمانی؛

چین یك رصدخانه پرتو ایكس می سازد

چین یك رصدخانه پرتو ایكس می سازد رمز من: چین به دنبال ساخت یك ˮرصدخانهˮ فضایی است كه هدف آن مشاهده بعضی از پدیده های ناپایدار آسمانی است.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از تك تایمز، چین می خواهد نسل بعدی یك رصدخانه پرتو ایكس را بسازد كه برای مشاهده بعضی از پدیده های ناپایدار آسمانی مانند "سیاه چاله ها"، " ستاره های نوترونی" و " ستاره های كواركی" طراحی شده است. برپایه نظریات ستاره كواركی به ستارگانی با جرم های بین ستاره نوترونی و سیاهچاله اطلاق می شود
این رصدخانه با عنوان ماموریت "زمان سنج پرتو ایكس و پلاریمتری" (eXTP) نامگذاری شده است و برآورد شده كه حدودا 473 میلیون دلار هزینه تولید آن شود. چین امیدوار است تا نمونه اولیه این رصدخانه را تا سال 2022 آماده ساخته و تا سال 2025 آن را به فضا پرتاب كند.
جای تعجب نیست كه دستاوردهای فضایی برای چین بسیار حائز اهمیت است. زیرا پیش از سری پرتاب های موفقیت آمیز موشك به فضا توسط الون ماسك و "اسپیس ایكس"، چین در تلاش بوده است تا دستاوردهای فضایی خویش را تقویت كرده و چهره كشور را بعنوان یك نوآور در زمینه فضا، توسعه بخشد.
بنا براعلام "آكادمی علوم چین"، این تلسكوپ بعنوان جانشین" رصدخانه تلفیقی پرتوهای ایكس پرانرژی"(HXMT) به حساب می آید كه در ماه ژوئن سال گذشته، با هدف رصد سیاه چاله ها، ستاره های نوترونی، هسته كهكشانی فعال و دیگر پدیده ها به فضا پرتاب شد.
ژانگ شوآنگنان مدیر این ماموریت اظهار كرد، انتظار می رود كه این رصدخانه، طی سال های 2025 تا 2035 چین را بعنوان یك كشور برجسته در حوزه "نجوم اشعه ایكس" در جهان بدل سازد.
وی افزود، از آنجائیكه ما یك تكنولوژی شگفت انگیز در حوزه "نجوم اشعه ایكس" بوجود آورده ایم، احتمال زیادی وجود دارد كه در آینده بتوانیم مجری اصلی در این زمینه باشیم و ابزارهای پیشرفته تری را تولید نماییم.
بر خلاف تلسكوپ "هابل" و تلسكوپ فضایی"جیمز وب"، این رصدخانه بر گرفتن تصاویر فضایی متمركز نیست و مشاهدات منحصر به فرد خود از فضا را با استفاده از "فیلتر­های متناوب" در دسترس قرار خواهد داد.
آندره سانتانگلو هماهنگ كننده بین المللی این رصدخانه اظهار داشت: هدف ما این است كه یك ماموریت بسیار بزرگ و جالب برای اخترفیزیك در دهه های آینده را به پرواز درآوریم.
وی ادامه داد، آمادگی فنی این ماموریت بسیار بالاست و من نگران زمان بندی های این ماموریت نیستم. زیرا چین توانایی خود در حفظ برنامه ها و زمان بندی دقیق را نشان داده است.1396/12/19
21:40:04
5.0 / 5
4622
تگهای خبر: تولید
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت