رمز من - ramzeman
امروز ۶ اردیبهشت؛

زادروز دانشمندی كه به اثبات نظریه انفجار بزرگ كمك كرد

زادروز دانشمندی كه به اثبات نظریه انفجار بزرگ كمك كرد رمز من: امروز ۶ اردیبهشت مصادف با سالروز تولد ˮآرنو آلان پنزیاسˮ، فیزیك دان سرشناس آمریكایی و برنده جایزه نوبل ˮفیزیكˮ است كه شهرت وی به دلیل كشف ˮتابش زمینه كیهانیˮ است.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا، "آرنو آلان پنزیاس" در تاریخ ۲۶ آوریل سال ۱۹۳۳ میلادی در شهر مونیخ آلمان به دنیا آمد.
وی در همان اوایل، به دلیل فعالیت های حزب نازی آلمان به انگلستان فرستاده شد. ۶ ماه بعد هم به همراه خانوداه اش به سمت آمریكا فرار كردند.
پنزیاس در سال ۱۹۵۱ از دبیرستان فنی " بروكلین" فارغ التحصیل شد. سپس وارد كالجی در شهر نیویورك شد و در رشته های فیزیك و شیمی به تحصیل پرداخت.
وی در سال ۱۹۵۴ به مدت دو سال در واحد "رادار" ارتش خدمت كرد و این امر باعث علاقه وی به مطالعه درزمینه " امواج رادیویی" شد.


پنزیاس بعد از آخر خدمت در ارتش به دانشگاه "كلمبیا" رفت تا تحصیلات خود در رشته فیزیك و به خصوص " امواج رادیویی" را ادامه دهد.
وی سرانجام در سال ۱۹۶۲ با مدرك دكتری از دانشگاه كلمبیا فارغ التحصیل شد و بعد از آخر این دوره به همراه "رابرت وودرو ویلسون" به ازمایشگاه معروف و تحقیقاتی "بل" در ایالت "نیوجرسی" رفت و در آنجا هم به تحقیقات خود در زمینه "امواج رادیویی" ادامه داد.
در سال ۱۹۶۴ پنزیاس به همراه همكارش ویلسون برای اولین بار "تابش زمینه كیهانی" را كشف كردند.


این دو دانشمند همینطور هنگام كار در گونه جدید شاخه آنتن "هولمدل" درآزمایشگاه های "بل" در شهر "هولمدل"، منشا صدا را در هواكره یافتند كه قادر به توضیح آن نبودند.
آنها بعد از از بین بردن تمام منابع صدا در اطرافشان، سرانجام توانستند صدای تابش زمینه كیهانی را بشنوند.این كشف آنها یك نكته مهم برای اثبات" Big Bang " یا "انفجار بزرگ" بود.
" تابش زمینهٔ كیهانی" (CMB)، تابشی "الكترومغناطیسی" است كه سراسر كیهان را پوشانده است. پیشینهٔ این تابش در محدودهٔ ریزموج با بسامدGHz ۱۶۰ و طول موج mm ۱٫۹ است. كیهان شناسان تابش زمینهٔ كیهانی را بهترین شاهد برای نظریه"انفجاربزرگ" می دانند.
پنزیاس و ویلسون در سال ۱۹۷۸ موفق به دریافت جایزه نوبل "فیزیك" شدند. این دو همینطور در سال ۱۹۸۵ نشان علمی "هنری دراپر" را هم كسب كردند.1397/02/08
10:45:06
5.0 / 5
4437
تگهای خبر: دانشمند
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت