رمز من - ramzeman

سپر حرارتی فرودگر مریخ 2020 ناسا ترك برداشت

سپر حرارتی فرودگر مریخ 2020 ناسا ترك برداشت رمز من: یكی از سپرهای حرارتی فرودگر كاوشگر ˮمریخ 2020ˮ در طول سپری كردن تست های مختلف، ترك برداشته كه ناسا معتقد می باشد این اتفاق در برنامه این كاوشگر تاخیری تولید نخواهد كرد.به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، یكی از سپرهای حرارتی فرودگر(سطح نشین) كاوشگر "مریخ 2020" ناسا بعد از انجام یك سری آزمایش های طولانی، ترك خورده است و ناسا هیچ گزینه ای ندارد، جز این كه از شركت "لاكهید مارتین" بخواهد یك سپر جایگزین بسازد.

فرودگر فضاپیمایی است كه بعد از رسیدن به یك سیاره یا جرم آسمانی، بر سطح آن فرود می آید. سطح نشین ها معمولا فضانوردان و سطح نوردها(كاوشگرها) را به همراه خود به سطح سیارات می برند.

هدف سپر حرارتی، پوشاندن و حفاظت كاوشگر "مریخ 2020" و سیستم فرود آن است، به صورتی كه باعث می گردد هنگام ورود به اتمسفر مریخ نسوزد.

از آنجایی كه این سیستم باید تا دمای 3800 درجه فارنهایت(كمی بیشتر از 2093 درجه سانتی گراد) را تحمل كند، ناسا و لاكهید مارتین برای آزمایش سپر حرارتی، نیروهایی تا 20 درصد بیشتر از آنچه كه در هنگام ورود به اتمسفر مریخ به سپر حرارتی كاوشگر وارد می شود، اعمال می كنند.

ناسا می گوید بعد از انجام آزمایش ها و بررسی سپر حرارتی، یك ترك غیر منتظره در نزدیكی لبه بیرونی كاوشگر مشاهده كرده است.

لاكهید مارتین اكنون باید یك سپر حرارتی جدید برای ماموریت بسازد، اما سپر صدمه دیده را هم تعمیر خواهد نمود. ازاین رو سپر تعمیری می تواند برای آزمایش های بیشتر در سال آینده استفاده گردد.

این اتفاق، دلیل روشنی از این است كه چرا ناسا و شركت های فضایی خصوصی باید ابتدا موشك ها، كپسول ها و اجزای انفرادی خویش را تحت آزمایش های سخت قرار دهند. چون كه بهتر است زمان و هزینه صرف توسعه ماموریت ها شود تا این كه ماموریت های چند میلیارد دلاری با شكست مواجه شوند.مثلا در مورد "مریخ 2020"؛ این ماموریت 2 میلیارد دلاری شامل یك كاوشگر است كه برای بررسی امكان حیات در گذشته بر روی مریخ و حفر سطح سیاره برای جمع آوری نمونه ها طراحی شده است.

خبر خوب این است كه ناسا اعتقاد دارد كه این حادثه بر روی برنامه ماموریت و زمان پرتاب آن در سال 2020 تاثیر نخواهد گذاشت، مانند آنچه كه در مورد تلسكوپ "جیمز وب" صورت گرفت. ازاین رو لازم نیست كه نام جدیدی برای این ماموریت داشته باشیم.

كاوشگر "مریخ ۲۰۲۰"(Mars 2020) مریخ نورد در حال توسعه آژانس فضایی ایالات متحده آمریكا(ناسا) است كه مقرر است در سال 2020 میلادی توسط موشك "اطلس5" ناسا به مریخ ارسال شود.

یكی از اهداف این كاوشگر بررسی حیات میكروسكوپی در مریخ است.

این ماموریت به منظور اجرای یك بررسی اخترزیست شناسانه مرتبط با پیشینه باستانی مریخ و بررسی فرآیندهای ژئولوژیكی سطح مریخ در طول تاریخ خود، همچون ارزیابی زیست پذیری سیاره ای، امكان وجود حیات بر روی مریخ در گذشته و توان بالقوه آن برای نگهداری رد پای زیست در مواد قابل دسترس تشكیل دهنده سطح آن است.

ماموریت كاوشگر "مریخ 2020" در 4 دسامبر 2012 در نشست اتحادیه ژئوفیزیك آمریكا در سانفرانسیسكو توسط ناسا اعلام گردید. در طراحی این مریخ نورد از طرح مریخ نورد "كنجكاوی"( Curiosity) استفاده شده است و بارهای(محموله) پرارزش علمی مختلفی را به همراه خواهد داشت.
1397/02/09
23:33:08
5.0 / 5
4421
تگهای خبر: ناسا
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت