رمز من - ramzeman

مهندسی یك باكتری برای درمان یبوست

مهندسی یك باكتری برای درمان یبوست رمز من: دانشمندان یك باكتری را برای تولید یك ماده شیمیایی به نام ˮتریپتامینˮ مهندسی كرده اند تا یبوست را درمان كند.به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، هنگامی كه سخن از درمان یبوست به میان می آید، گزینه های زیادی وجود ندارد و روش های كنونی هم همیشه موثر نیستند. با این حال، به كمك ویرایش ژنتیكی باكتری ها، درمان جدید در راه می باشد.

به طور سنتی، به افراد مبتلا به یبوست سفارش می گردد رژیم غذایی خویش را عوض كنند و یا تلاش كنند پروبیوتیك ها (باكتری های زنده كه می توانند به هضم غذا كمك كنند) را مصرف كنند.

با توجه به قول های دكتر "پورنا كاشیاپ"، پزشك كلینیك مشهور "مایو"، مشكل این دو رویكرد در واقع این است كه هر یك از انسان ها یك میكروبیوم روده ای منحصر به فرد دارند. میكروبیوم روده ای یك جامعه از باكتری هایی است كه در معده و روده انسان زندگی می كنند. در نتیجه، تغییر در رژیم غذایی یا مصرف پروبیوتیك برای همگان موثر نخواهد بود.

با توجه به این موضوع، تیمی به رهبری دكتر "كاشیاپ"، باكتری موسوم به Bacteroides thetaiotaomicron را برای تولید مقادیر زیادی از یك ماده شیمیایی به نام "تریپتامین" مهندسی كرد.

وی توضیح داد: تریپتامین شبیه سروتونین است كه در روده ما تولید می گردد. در این مطالعه، تریپتامین می تواند یك گیرنده در روده موش را فعال كند كه به صورت معمول به سروتونین پاسخ می دهد و سبب افزایش ترشح مایع در روده (كولون) می گردد. باكتری ها می توانند روده را به منظور ترشح آب با استفاده از تریپتامین بر روی گیرنده میزبان در موش ها تحریك كنند. این كار، حركت مواد غذایی را در دستگاه گوارش تسریع می كند.

علاوه بر این، تریپتامین تولید شده توسط باكتری به سرعت درون روده كوچك از بین می رود و به نظر نمی رسد در جریان خون انباشته شود. این بدان مفهوم است كه بر خلاف برخی از داروهای موجود برای درمان یبوست، عوارض جانبی را در سایر قسمت های بدن تولید نمی كند.

تحقیقات بیشتری در حال برنامه ریزی است، باآنكه آزمایشات بالینی بر روی انسان احیانا حداقل سه سال به طول خواهد انجامید.

یك مقاله در مورد این مطالعه در مجله Cell Host and Microbe انتشار یافته است.
1397/03/26
12:17:28
5.0 / 5
5175
تگهای خبر: تولید , دانشمند
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت