رمز من - ramzeman

تایید دوباره نظریه نسبیت اینشتین با مطالعه یك ابرسیاه چاله

تایید دوباره نظریه نسبیت اینشتین با مطالعه یك ابرسیاه چاله رمز من: یك كمپین رصدی به رهبری رصدخانه جنوبی اروپا (ESO)، سرانجام مداركی بر اثبات اصول گرانشی اینشتین در محیط پرتنش ابرسیاهچاله ها یافتند.به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از تك تایمز، سازمان رصدخانه تحقیقاتی نجوم جنوبی اروپا (ESO)، طی این هفته اعلام نمود كه كمپین 26 ساله تلسكوپ "بسیار بزرگ"(Very Large) بالاخره منجر به نتایجی شده است كه یك بار دیگر در وجه تازه ای، نظریه نسبیت عام آلبرت اینشتین را اثبات می كند.

این بار اثرات اصول نظریه اینشتین بر حركت یك ستاره كه در حال عبور از میان یك ابرسیاه چاله یا سیاه چاله كلان جرم در مركز كهكشان راه شیری بود، بررسی گردید.

قوی ترین میدان گرانشی كهكشان

تیم بین المللی ستاره شناسان از تجهیزات پیشرفته ESO برای دنبال كردن این ستاره به نام S2 كه یكی از ستاره های اطراف نزدیك ترین ابرسیاه چاله به زمین است، استفاده كردند.

طبیعت غول پیكر سیاه چاله، محیطی را با قوی ترین میدان گرانشی در كهكشان ما فراهم می آورد.

ستاره S2 در ماه مه سال 2018، با فاصله كمتر از 20 میلیارد كیلومتر، به نزدیكترین فاصله خود به سیاه چاله رسید.

اخترشناسان موقعیت و سرعت S2 را با مشاهدات قبلی مقایسه كردند و دریافتند نتایج با پیش بینی های گرانشی اینشتین همخوانی دارد.

"راینهارد گنزل" محقق فیزیك فرازمینی موسسه "ماكس پلانك"(MPE) در آلمان و رهبر گروه بین المللی ESO اظهار داشت: این دومین بار است كه ما عبور نزدیك S2 را در اطراف سیاه چاله در مركز كهكشان مان رصد می نماییم. اما این دفعه، با عنایت به ابزار دقیق بهبود یافته، ما توانستیم ستاره را با وضوح بی سابقه ای رصد نماییم.

وی اضافه كرد: ما چندین سال مشتاقانه آماده این رویداد شده بودیم، چونكه می خواستیم بیشترین استفاده را از این فرصت منحصر به فرد برای مشاهده اثرات كلی نسبیت عام داشته باشیم.

"گنزل" سرپرست تیمی متشكل از سراسر جهان؛ رصدخانه پاریس (PSL)، دانشگاه گرنوبل آلپس(universities Grenoble Alpes)، مركز ملی تحقیقات فرانسه(CNRS)، موسسه نجوم مكس پلانك (Max Planck)، دانشگاه كلن، مركز نجوم پرتغال و رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) بود.اولین مشاهده درون یك سیاه چاله

این رویداد برای نخستین بار درستی نظریه نسبیت عام اینشتین را در حركت یك ستاره در اطراف یك ابرسیاه چاله نشان داد.

ماهیت شدید كشش گرانشی سیاه چاله نشان داده است كه معادلات نسبیت عام اینشتین در غالب سناریوهای آسمانی صادق است.

"فرانكو دلپلانكه" مدیر سیستم مهندسی ESO می گوید: در اینجا در منظومه شمسی ما فقط می توانیم قوانین فیزیك را در حالت فعلی و تحت شرایط خاص آزمایش نماییم. بنابراین، در نجوم بسیار مهم می باشد كه چنین قوانینی در میدان های گرانشی بسیار قوی هم بررسی شوند.

این تیم مشاهدات خویش را ادامه می دهد و ستاره S2 را بعنوان ستاره ای كه در حال دور شدن از سیاه چاله است، دنبال می كند.

سیاه چاله كلان جرم

سیاه چاله كلان جرم بزرگترین نوع سیاه چاله در كهكشان ها است كه گمان می رود در مركز حدودا همه كهكشان ها یافت شود كه دارای جرمی معادل صدها هزار تا چندین میلیارد برابر جرم خورشید هستند.

این سیاه چاله ها پرجرم ترین نوع سیاه چاله ها هستند و گرانش بسیار زیادی دارند كه در جهان بی نظیر است.

یكی از تفاوت های اصلی این سیاه چاله ها چگالی كمتر آن ها است. چگالی سیاه چاله ها جرم آن تقسیم بر حجم ناشی از شعاع شوارتزشیلد است. این مقدار می تواند كمتر از چگالی آب باشد. علت آن هم این است كه شعاع شوارتزشیلد سیاهچاله به صورت خطی با جرم افزایش می یابد.

به همین دلیل هرچه سیاه چاله پرجرم تر باشد، چگالی آن كمتر است و همینطور به دلیل بزرگ بودن افق رویداد، نیروی تیدال سیاه چاله های كلان جرم به طرز قابل ملاحظه ای كمتر است.

جرم این سیاه چاله ها به خاطر بلعیدن اجرام اطراف خود همواره افزایش می یابد و این بلعیدن باعث فعال شدن ظاهر مركز سیاه چاله در طیف الكترومغناطیسی و به خصوص انرژی بالا می گردد. بنابراین تصور می گردد این سیاه چاله ها مسئول فعالیت قوی اختروش ها باشند.

درخشندگی سیاه چاله های كلان جرم در اختروش ها بین ده تا صدبرابر درخشندگی بقیه اختروش ها است.
1397/05/07
14:32:30
5.0 / 5
4483
تگهای خبر: ناسا
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت