رمز من - ramzeman
پژوهشگران موسسه فناوری جورجیا:

كم آبی بدن روی عملكرد ذهن تاثیر می گذارد

كم آبی بدن روی عملكرد ذهن تاثیر می گذارد رمز من: یك مطالعه جدید از موسسه فناوری ˮجورجیاˮ نشان داد كه كم آبی بدن بر عملكرد ذهنی تأثیر می گذارد و سبب می گردد افراد برای تمركز با سختی مواجه و یا در هماهنگی حركات خود دچار مشكل شوند.به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از تك تایمز، طبق یك مطالعه جدید از موسسه فناوری جورجیا در آتلانتای آمریكا، كم آبی بدن ظاهرا نه تنها بر سلامت فیزیكی افراد تأثیر می گذارد، بلكه عملكرد ذهنی آنها را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

روزانه باید چه مقدار آب نوشید؟ پاسخ به این سوال به سادگی گفتن 8 لیوان نیست. كمبود آب بدن خطرناك می باشد، در حالیكه نوشیدن بیش از اندازه آن هم امكان دارد منجر به مشكلاتی شود.

با این وجود برپایه مطالعه جدید، افرادی كه دچار اختلال در تمركز می شوند، می توانند نوشیدن آب را امتحان كنند، چونكه امكان دارد مشكل از كم آبی بدن باشد كه سبب بروز اختلالات ذهنی در آنها شده است.

با توجه به یك مطالعه جدید انتشار یافته در مجله پزشكی و علم در ورزش ها و تمرینات(Medicine & Science in Sports & Exercise)، كمبود آب سبب كاهش عملكرد شناختی، بخصوص در كارهایی كه مستلزم توجه، حضور ذهن و هماهنگی حركتی است، می گردد.

محققان ادعا می كنند بعد از بررسی داده های چندین مقاله پژوهشی در مورد كم آبی و تاثیر آن بر توانایی شناختی دریافته اند كه این فعالیت ها وقتی تحت تاثیر قرار می گیرند كه كمبود آب بدن از دو درصد تجاوز كند.

"میندی میلارد-استفورد"، مدیر آزمایشگاه فیزیولوژی ورزشی موسسه فناوری جورجیا اظهار داشت: ما متوجه شدیم زمانیكه افراد دچار كم آبی می شوند، كارهای خویش را كه نیاز به پردازش پیچیده دارند یا كارهایی كه نیاز به توجه زیادی دارند، به خوبی همیشه انجام نمی دهند.

همانطور كه در آزمایشات، افرادی كه آب بدنشان بیش از یك حد كم می شد، به صورت فزاینده ای در كارهای نیازمند توجه كه غیر تكراری بود، مانند فشار دادن یك دكمه در الگوهای مختلف به مدت چندین دقیقه، دچار اشتباه می شدند.

موارد واقعی و روزمره این فعالیت ها عبارتند از تمركز در جلسات طولانی، رانندگی و یا انجام كار یكنواخت در یك كارخانه.

محققان ابراز نگرانی كرده اند كه از دست دادن آب بدن به علت تعریق زیاد، امكان دارد به وقوع حوادث غیرمترقبه در محیط های خطرناك مانند كارخانه ماشین آلات سنگین منجر شود.

برای افراد كه سایز متوسطی دارند، 2 درصد كم شدن آب بدن، باعث اختلال در عملكرد ذهنی آنها می گردد كه حدودا معادل یك لیتر عرق كردن است. این امكان دارد تعرق زیادی به نظر بیاید، اما در واقع خیلی زودتر از چیزی كه اكثرمان فكر می نماییم، اتفاق می افتد.

"دان كاسا" پروفسور دانشگاه كانكتیكات اظهار داشت: اغلب مردم متوجه میزان تعرق خود در گرما نمی شوند. از دست دادن یك لیتر از آب بدن مثلا با 30 دقیقه دویدن حاصل می گردد.

این بدان معناست كه نوشیدن آب به صورت مرتب برای افرادی كه خواستار عملكرد جسمی و روانی متناسب هستند، بخصوص در ایام گرم كه خارج از خانه هستند، ضروری می باشد.

آشامیدن آب امكان دارد بیشترین تاثیر را برای بهبود توانایی ذهنی نداشته باشد، اما مطالعه جدید نشان داده است كه یكی از طریق های قابل اتكا به علت كم آبی بدن است.
1397/05/11
17:02:26
5.0 / 5
4518
تگهای خبر: فناوری , محقق
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت