رمز من - ramzeman
معرفی دانشگاه های جهان

هایدلبرگ قدیمی ترین و مهمترین دانشگاه آلمان

هایدلبرگ قدیمی ترین و مهمترین دانشگاه آلمان رمز من هایدلبرگ ؛ قدیمی ترین و مهمترین دانشگاه آلمان


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی دانشگاه هایدلبرگ، دانشگاه "هایدلبرگ"(Heidelberg University) به فرمان "كنت روپرت اول" در سال ۱۳۸۶ میلادی در آلمان تاسیس شد.
دانشكده پزشكی هایدلبرگ از بهترین دانشكده های پزشكی اروپا و دنیا بشمار می رود و سالانه مقالات خیلی از این دانشگاه در مجلات معتبر دنیا به چاپ می رسد.
فلسفه، الهیات، حقوق و پزشكی نخستین رشته هایی بودند كه با تأسیس دانشگاه عرضه گردیدند.
بعد از سال ۲۰۰۳ این دانشگاه متشكل از ۱۲ دانشكده شد كه به نوبه خود شامل چندین دپارتمان و اداره هستند.
دانشكده های این دانشگاه شامل موارد زیر است:
دانشكده "علوم رفتاری و علوم فرهنگی"
دانشكده "علوم زیستی"
دانشكده "شیمی و علوم زمین"
دانشكده "اقتصاد و علوم اجتماعی"
دانشكده "حقوق"
دانشكده "ریاضی و علوم كامپیوتر"
دانشكده "پزشكی"
دانشكده "پزشكی در مانهایم"
دانشكده "زبانهای مدرن"
دانشكده "فلسفه و تاریخ"
دانشكده "فیزیك و نجوم"
دانشكده "الهیات"
این دانشگاه دارای چندین موسسه و دو بیمارستان است و همینطور رصدخانه هم دارد.


دانشگاه هایدلبرگ در سطح ملی و بین المللی همكاری های متعددی با مراكز گوناگون داشته است. بعنوان مثال با "آزمایشگاه زیست شناسی مولكولی اروپا"، "مركز تحقیقات سرطان آلمان"، "موسسه ماكس پلانك برای نجوم"، "موسسه ماكس پلانك برای مقابله با قانون عمومی و حقوق بین الملل"، "موسسه ماكس پلانك برای تحقیقات پزشكی"، "موسسه ماكس پلانك برای فیزیك هسته ای"همكاری های علمی داشته است.
دانشگاه " هایدلبرگ" بیش از ۱۵ هزار كارمند دانشگاهی را استخدام كرده است. تابحال ۶۷۳ نفر از خارج از كشور به پذیرش هیات علمی این دانشگاه درآمده اند.
" هایدلبرگ" مجموعا ۲۰ هزار و ۸۰۰ نفر دانشجو دارد كه ۵ هزار و ۱۱۸ نفر از آن ها دانشجویان بین المللی هستند.
تعداد دانشجویان بین المللی مقطع دكتری هم ۱۰۰۰ نفر است.
این دانشگاه تابحال در رتبه بندی های گوناگون جایگاه های بالایی را به خود مختص كرده است.
در رتبه بندی دانشگاه های جهان "QS"، " هایدلبرگ" رتبه 64 را به خود مختص كرده است.


سال تحصیلی در " هایدلبرگ" دو ترم است. در بین تمامی تحقیقات و اختراعات علمی كه در این دانشگاه صورت گرفته است اختراع "طیف بین" و "چراغ بونزن" از برترین آن ها بوده است.
"طیف سنجی" بعنوان مطالعه برهمكنش بین نور و ماده هم تعریف می گردد. از لحاظ تاریخی طیف سنجی به شاخه ای از علم برمی گردد كه نور مرئی برای مطالعات نظری در ساختار ماده و آنالیزهای كیفی و كمی استفاده می شد.
"چراغ بونزن" یكی از ابزارهای آزمایشگاهی است كه بعنوان منبع تولید حرارت و انرژی گرمایی در آزمایشگاه ها استفاده می گردد. این وسیله به افتخار" روبرت بونزن" شیمیدان آلمانی نامگذاری شده است.


اكتشاف عنصر "سزیم" و "رادیوم" از افتخارات دیگر دانشجویان این دانشگاه است.
"هایدلبرگ" امكانات ورزشی گوناگونی را هم برای دانشجویان خود فراهم آورده است و رشته های ورزشی مختلفی را عرضه می دهد.
دانشجویان این دانشگاه روزنامه ای به نام "ruprecht" را منتشر می كنند كه یكی از بزرگترین روزنامه هایی است كه توسط دانشجویان آلمان اداره می گردد.
۵۶ برنده جایزه نوبل با این دانشگاه در ارتباط بوده اند كه از این تعداد 27 نفر فارغ التحصیلان این دانشگاه بوده و 9 دانشمند در حین تدریس و تحقیق در دانشگاه برنده جایزه نوبل شده اند.
فارغ التحصیلان این دانشگاه بنیانگذاران و پیشگامان بزرگی در علم بوده اند. از بزرگان این دانشگاه می توان به "دمیتری ایوانویچ مِندِلیف" و "آلفرد لوثار وگنر" اشاره نمود.
"دمیتری ایوانویچ مِندِلیف" شیمی دان معروف اهل روسیه است. وی پایه گذار" جدول تناوبی عناصر شیمیائی" موسوم به "جدول مندلیف" است، وی بوسیله این جدول توانست وجود تعداد زیادی از عنصرهای كشف نشده را پیش بینی كند.


"آلفرد لوثار وگنر"(Alfred Wegener) دانشمند، زمین شناس، هواشناس آلمانی و ژئوفیزیكدان آلمانی است كه شهرت اصلی وی بابت نظریه "جابجایی قاره ها" است كه آن را در سال ۱۲۹۴ شمسی عرضه كرد.


از دیگر مشاهیر این دانشگاه كه افتخار ما ایرانی ها هم به حساب می آید، پروفسور «سیف الدین نجم آبادی»، استاد برجسته ایران شناسیِ دانشگاه «هایدلبرگ» است كه در سال 95 در سن ۹۴ سالگی دارفانی را وداع گفت. این استاد ایرانی خدمات ارزشمند علمی را به فرهنگ، زبان و ادبیات فارسی و ایرانی از دوره های مختلف كرد. وی چندین اثر را به زبان آلمانی برگرداند كه همچون این آثار ارزشمند می توان به «قابوس نامه كیخسرو»، «سفرنامه ناصر خسرو» و «كلیله و دمنه» اشاره نمود. وی در جمع آوری و شناسایی نسخ خطی ایرانی در دانشگاه هایدلبرگ زحمات فراوانی كشید و حاصل تلاش خویش را به صورت یك كتاب جمع آوری كرد.

1397/06/11
13:19:06
5.0 / 5
5061
تگهای خبر: انرژی , تولید , خدمات , دانشمند
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت