رمز من - ramzeman

ارتباط كمردرد با جهش های ژنتیكی

ارتباط كمردرد با جهش های ژنتیكی رمز من: پژوهشگران آمریكایی ادعا می كنند كه شاید جهش در سه نوع ژن خاص، با دردهای كمر در ارتباط باشد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، شاید بتوان ریشه كمردرد را در DNA جستجو كرد.
پژوهشگران، سه نوع جهش را یافته اند كه امكان دارد با كمردرد در ارتباط باشند. برپایه این یافته ها، جهش در سه ژن " SOX5"، " CCDC26/GSDMC" و " DCC" می تواند بر استخوان های كمر اثر بگذارد.
دانشمندان " وزارت امور كهنه سربازان آمریكا" (VA) در سیاتل، ژن های بیش از 150 هزار نفر را تحلیل كردهاند. جهش در این سه نوع ژن، به دردهای ناشی از آرتروز و سیاتیك مرتبط هستند و از این میان، ارتباط ژن SOX5 بیشتر است.
پیشتر ثابت شده بود كه جهش در ژن SOX5، با دردهای زانو، مفصل ران و دست و همینطور نقص های غضروف و اسكلت موش ها مرتبط می باشد.
این گروه پژوهشی به سرپرستی دكتر "پرادیپ سوری" (Pradeep Suri)، جهش هر سه ژن را در بیش از 280 هزار نفر بررسی كردند كه 50 هزار نفر از آنها، به كمر درد مبتلا بودند.
این پژوهش، ارتباط میان ژن SOX5 و كمردرد را تایید می كند. به علاوه، ژن " CCDC26/GSDMC"، نقش مهمی در دیسك های لغزشی مانند سیاتیك دارد. ژن DCC هم معمولا بیش از كمردرد با افسردگی در ارتباط می باشد.


پژوهشگران باور دارند شاید ارتباطی میان شرایط سلامت روحی و دردهای ستون فقرات وجود داشته باشد. اكنون مشخص شده كه ژن DCC، نقش مهمی در فرآیند درد در نخاع حیوانات دارد.
دكتر سوری اظهار داشت: نتایج پژوهش ما نشان می دهند كه عوامل بسیاری می توانند بر خطر درد مزمن كمر موثر باشند. رابطه درد مزمن كمر، با تغییر خلق و خو و نقش سیستم عصبی مركزی در انتقال درد حاد و مزمن، كاملا مشخص است اما دو نوع ژنی كه ما شناسایی كرده ایم، سبب تولید مشكل در ساختارهایی مانند ستون فقرات می شوند.
به رغم بررسی های بسیار، پژوهشگران تاكید می كنند كه برای تشخیص چگونگی تاثیر ژنها بر كمردرد، باید آزمایش هایی در مقیاس بزرگتر صورت گیرند.
یافته های این پژوهش، در مجله علمی " PLOS Genetics" به چاپ رسیده است.1397/07/08
10:41:07
5.0 / 5
4474
تگهای خبر: تولید , دانشمند , ناسا
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت