رمز من - ramzeman

ایمپلنتی كه سیگنال های مغز را به صدا تبدیل می كند

ایمپلنتی كه سیگنال های مغز را به صدا تبدیل می كند به گزارش رمز من دانشمندان دانشگاه كالیفرنیا سان فرانسیسكو(UCSF) موفق به ابداع دستگاه قابل ایمپلنتی شده اند كه می تواند سیگنال های مغز را رمزگشایی و به صدا و سخن تبدیل كند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، مغز افراد مبتلا به بیماری های عصبی كه توانایی صحبت كردن را از دست می دهند، هنوز هم توانایی ارسال سیگنال های مورد استفاده برای سخن گفتن را دارد و محققان UCSF از این دانش بهره برده اند تا توانایی حرف زدن این افراد را بازگردانند.
دانشمندان دانشگاه كالیفرنیا سان فرانسیسكو یك رابط كاربری مغز را طراحی نموده اند كه می تواند سیگنال های مغز را به سخن قابل تشخیص تبدیل كند. این رابط كه از فناوری یادگیری ماشین بهره می برد به جای كوشش برای خواندن افكار، دستورات عصبی را می گیرد و آنها را به یك دستگاه صوتی مجازی منتقل می كند تا خروجی مورد نظر را دریافت كند.
نتایج بی عیب و نقص نیستند. با اینكه سیستم دقیقاً صدای شخص را ضبط می كند و اغلب به راحتی قابل فهم است، اما زمان هایی هم هست كه دستگاه كلمات مبهم تولید می كند. با این وجود باز هم بهتر از رویكردهای قبلی است كه تلاش در شبیه سازی دستگاه صوتی داشته اند.
دانشمندان همینطور الكترودهای متراكم تر را بر روی رابط مغزی و همینطور فناوری یادگیری ماشین پیچیده تر آزمایش می كنند كه هر دوی این ها می تواند دقت كلی را بهبود ببخشد.
این دستگاه به صورت ایده آل روی هر شخصی كار می كند، حتی اگر نتوان سیستم را پیش از استفاده آموزش داد.
توسعه این سیستم مدتی طول می كشد و در مرحله كنونی نقشه راه دقیقی وجود ندارد. اما حداقل هدف روشن است؛ محققان می خواهند توانایی سخن گفتن را در افراد مبتلا به "اسكلروز جانبی آمیوتروفیك"(ALS)، پاركینسون و سایر بیماری های عصبی كه منجر به از دست دادن همیشگی گفتار می شود، احیا كنند.
اگر چنین اتفاقی رخ دهد می توان به صورت قابل ملاحظه ای ارتباطات را برای این بیماران بهبود بخشید تا دیگر مجبور به استفاده از روش های بسیار كند كنونی نباشند و ارتباط بیشتری با جامعه داشته باشند.



1398/02/06
16:22:26
5.0 / 5
4197
تگهای خبر: تولید , دانشمند , رمز , فناوری
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت