رمز من - ramzeman
با كشف آمونیاك روی سطح پلوتو؛

احتمال وجود اقیانوس، زیر پوسته پلوتو تقویت شد

احتمال وجود اقیانوس، زیر پوسته پلوتو تقویت شد رمز من: بعد از كشف نشانه هایی از وجود آمونیاك در یخ های سطح سیاره پلوتو، فرضیه وجود اقیانوس های زیرزمینی در این سیاره تقویت شد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، فضاپیمای "نیوهورایزنز" (New Horizons) ناسا كه در ایران با نام "افق های نو" شناخته می شود، موفق شد نشانه هایی از وجود آمونیاك را در یخ های سطح سیاره پلوتو كشف كند. پژوهشگران احتمال می دهند كه دلیل قرمز بودن بخش هایی از سطح پلوتو، وجود آمونیاك باشد.
آمونیاك معمولاً مدت زیادی در فضا دوام نمی آورد و بسادگی با اشعه ماوراءبنفش و ذرات حامله خورشید، تجزیه می شود. حتی اشعه های كهكشانی كه از همه نقاط كهكشان منتشر می شوند، می توانند آمونیاك را تجزیه كنند. وجود آمونیاك روی یخ های قرمز رنگ پلوتو می تواند نشانه ای در خصوص فعالیت این سیاره و بیرون پاشیدن آب از اعماق آن باشد. این نتایج نشان می دهند كه امكان دارد پلوتو، خاصیت های لازم برای تكامل زندگی را داشته باشد.
دانشمندان، داده های فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا كه طی ماموریت آن از سال ۲۰۱۵ گردآوری شده بود و موفق شدند نشانه های وجود آمونیاك را در سطح پلوتو مشاهده كنند.
"كریستینا دال اور" (Cristina Dalle Ore)، دانشمند سیاره شناسی ناسا در مصاحبه خود اظهار داشت: آمونیاك در سال های اخیر، به سوژه مهمی در پژوهش های سیاره شناسی تبدیل گشته است. دلیل این مساله شاید این باشد كه آمونیاك، یكی از عناصر مهم در واكنش های شیمیایی به حساب می آید كه جهت زندگی مهم هستند. البته نمی توان اظهار داشت كه یافتن آمونیاك، دلیلی بر وجود زندگی در پلوتو است برای اینكه هنوز از آن مطمئن نیستیم اما این مساله به ما نشان داده است كه باید برای یافتن اقیانوس های زیرزمینی، چه قسمت هایی را مورد بررسی قرار دهیم.


پژوهشگران معتقدند كه آمونیاك بعد از قرار گرفتن روی سطح پلوتو، با آب هایی كه از عمق آن فوران می كنند، ادغام می شود. آنها احتمال می دهند كه منشأ این آب ها، اقیانوس های زیرزمینی باشند كه زیر سطح پلوتو قرار دارند.
دال اور افزود: آمونیاك در فضا، یك مولكول شكننده به شمار می رود؛ در نتیجه دیدن آن روی سطح پلوتو به این معناست كه اخیراً در آنجا به وجود آمده است. در هر حال وجود آمونیاك در فضا، فرضیه وجود اقیانوس های زیرزمینی را تا حدودی تأیید می كند. میزان آب های زیرزمینی هنوز معین نمی باشد.
وی ادامه داد: برنامه بعدی ما این است كه محل فوران آب و آمونیاك را روی سطح پلوتو كشف نماییم.
منبع:

1398/03/10
14:04:44
5.0 / 5
4216
تگهای خبر: دانشمند , رمز , فضاپیما , ناسا
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت