رمز من - ramzeman

آماده سازی كاوشگر جدید ناسا برای پرتاب

آماده سازی كاوشگر جدید ناسا برای پرتاب به گزارش رمز من سازمان فضایی آمریكا (ناسا) اعلام نمود كاوشگر ˮاینسایتˮ مهمترین تست خویش را با موفقیت پشت سر گذاشته و طبق اعلام ناسا این كاوشگر درحال آماده شدن برای پرتاب است.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، این كاوشگر كه قرار است به شناسایی سطح زیرین مریخ بپردازد موفق شده است از تست های ناسا كه در مقر شركت "لاكهید مارتین"(Lockheed Martin) قرار دارد، با موفقیت بیرون آمده و منتظر پرتاب به فضا خواهد بود.
در حال حاضر مسئولان ناسا در حال آماده سازی این كاوشگر برای پرتاب هستند. این فضاپیما كه در روز بعد از جشن شكرگزاری سال آینده به مریخ خواهد رسید، نخستین كاوشگری خواهد بود كه صرفا بر روی اكتشاف زیرسطحی در مریخ و به مطالعه عمق خاك سیاره سرخ خواهد پرداخت.
ناسا امیدوار است كه بتواند با عنایت به داده های این كاوشگر، سرنخ های جدیدی از روند شكل گیری سیاره های سنگی و خاكی در جهان هستی به دست آورد.
این كاوشگر قرار است در ماه مه سال 2018 از پایگاه فضایی وایدنبرگ واقع در ساحل غربی آمریكا به فضا پرتاب شود كه نخستین پرتاب میان سیاره ای از این پایگاه به حساب می آید.
"ستو اسپات"(Stu Spath) مدیر برنامه این فضاپیما در لاكهید مارتین اظهار داشت: در ماه گذشته یكپارچه سازی سامانه و تست عملكردهای آن انجام شده است و تجهیزات آن به طور كامل مستقر شده اند تا بتوانیم آزمایش های مربوط به ابزارهای حرارتی و تشعشعات فضایی را هم انجام دهیم.


براساس اعلام ناسا منطقه ای كه قرار است این كاوشگر در مریخ روی آن فرود بیاید در محدوده خط استوای این سیاره در نظر گرفته شده است.
این كاوشگر از پنل خورشیدی كه به صورت دو باله باز شده در دو طرف آن تعبیه شده استفاده خواهد نمود كه مجموع طول آنها بیش از شش متر خواهد بود.
پس از فرود آمدن، این كاوشگر با استفاده از بازوهای رباتیك خود، دو ابزار حفاری اصلی خویش را در سطح مریخ فرو می كند تا عملیات حفاری آغاز شود. این ابزارها بسیار حساس هستند و این قابلیت را دارند كه بتوانند وقوع جنبش در ابعاد نصف قطر اتم هیدروژن را حس كرده و همینطور امواج لرزه ای موجود در مریخ و همینطور اثرات ناشی از برخورد شهاب سنگ ها را ثبت كنند.
برای ثبت میزان گرما و انرژی زیرسطحی مریخ یك حسگر در عمق 3 متری سطح مریخ قرار داده خواهد شد.
این ماموریت می تواند اطلاعات بسیار ارزشمندی در رابطه با ساختار هسته مریخ در اختیار محققان قرار دهد.
با توجه به اینكه سطوح داخلی مریخ در طول سه میلیارد سال قبل كمتر از زمین تغییر داشته است می تواند هدف مناسب تری نسبت به زمین برای بررسی روند شكل گیری سیارات باشد.
این ماموریت قرار بود در سال 2016 آغاز شود اما به علت وجود مشكلاتی در طراحی حسگرهای این كاوشگر كه باید بتوانند در شرایط نزدیك به خلاء مریخ كار كنند، به تعویق افتاد.
ناسا در حال تلاش برای شناخت هرچه بیشتر مریخ است تا بتواند تا سال 2030 نخستین ماموریت انسانی به مریخ را ترتیب دهد.


 

1396/09/05
20:02:33
5.0 / 5
4632
تگهای خبر: فناوری
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت