رمز من - ramzeman

افزایش صدای گوشی های همراه

افزایش صدای گوشی های همراه به گزارش رمز من دانشجویان چینی با همكاری دانشگاه می سی سی پی ابزاری ابداع كرده اند كه می تواند صدای گوشی های همراه را تا 200 برابر افزایش دهد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، امروزه بلندگوهای كوچك زیادی وجود دارند كه وعده یك صدای بلند را می دهند اما در كارشان موفق نیستند و فیزیك این محدودیت را تولید می كند، اما سرانجام ابزاری جدید كه با كمك محاسبات هوشمندانه تولید شده و متشكل از محفظه های طنین ساز برای افزایش بمی صدا است و با یك بلندگوی گوشی هوشمند ساخته می شود، قادر خواهد بود بلندگوهای فشرده را به هدف اصلی برساند. پخش صدا از این محفظه های پلاستیكی ABS چاپ سه بعدی، سطح فشار صدا را تا 200 برابر بالا می برد.
با پیشرفت فناوری در 30 سال گذشته، جنگی میان كیفیت صدا و راحتی انسان پدید آمده است. صدای گرم گرامافون به سرعت در برابر قابلیت حمل نوارهای كاست رنگ باخته است. سپس لوح فشرده جایگزین نوارهای كاست شد كه یك صدای دیجیتال با كیفیت عرضه می كرد؛ ازاین رو كیفیت مجددا در جایگاه ویژه ای قرار گرفت.
اما از زمان گسترش فرمت MP3 و "رسانه جاری"(موسیقی آنلاین)، بخش وسیعی از موسیقی به شكل فشرده مورد استفاده قرار می گیرد و خیلی از آن هم با استفاده از دستگاههای كوچك و راحت مانند تلفن های همراه پخش می گردد. بلندگوهای كوچك این دستگاهها، صدایی را عرضه می دهند كه برای علاقمندان به موسیقی ناخوشایند اما برای خیلی از مردم كافی است.
بلندگوهای بلوتوثی قابل حمل، با عرضه صدایی كاملتر قدمی به جلو برمی دارند اما مشكل "فیزیك" است. خلق صدای حقیقی و جذاب كه قادر باشد تا فواصل دور بدون یك اسپیكر بزرگ غیرممكن است.
اما كشف جدید دو دانشجوی چینی فوق دكتری ممكن است این ایده جاافتاده را كاملا متحول كند.
"جیاجون ژائو" (Jiajun Zhao) و "یینگ وو" (Ying Wu) با همكاری "لیكن ژانگ"(Likun Zhang) از دانشگاه "می سی سی پی"(Mississippi)، یك ابزار طنین صوتی با قطر تنها 10 سانتی متر (3. 9 اینچ)، چاپ سه بعدی شده در پلاستیك ABS، تولید كرده اند كه می تواند منبع صدای كمی از بلندگوی گوشی هوشمند بگیرد، قدرت صدای آن را تا 200 برابر افزایش دهد و صدای بم بلندتر و گرم تری از یك ابزار بسیار كوچك عرضه دهد.
این طراحی از فضایی استفاده می كند كه با مجموعه ای از كانال های مارپیچ همراه است كه از یك نقطه بلندگو خارج می شوند. این طراحی، صدا را حداقل در مسیر تابش بیرونی پایین می آورد و به طنین های فركانس پایین اجازه می دهد كه به رغم داشتن قطر كم، گسترش یابند.
"وو" توضیح می دهد: با استفاده از پیچش هوا در داخل كانال ها، مقداری بیشتری از نیروی الكتریكی منبع، به صدا تبدیل می گردد.
بعلاوه، این گروه دریافت كه صدا، در همه جهت ها به طور یكسان حركت می كند؛ ازاین رو تا حد زیادی یك منبع صدای هدایت كننده نیست.
احتمالا شما هم متوجه شده اید كه با چسباندن دهانه یك فنجان قهوه به بلندگوی گوشی، صدای بلندتری از آن تولید می گردد. دلیل این امر، عمل كردن بقیه قسمت فنجان مانند یك محفظه اسپیكر است اما به نظر می رسد این وسیله با استفاده از فضاهای كوچكتر با طراحی خاص، قادر باشد در میان فركانس های وسیع تر، صدای بم تری تولید كند.
مقیاس دسیبل، وابسته به لگاریتم است؛ ازاین رو یك افزایش 200 برابر در فشار صدا كمی بیش از 20 دسیبل خواهد بود كه حدود هشت كلیك روی دكمه تنظیم صدا در گوشی آیفون است كه بطور قطع افزایش زیادی است.
اگر این وسیله، با تاكید برطول موج های خاص، كیفیت صدا را به كلی به هم نریزد، می تواند به سرعت بلندگوهای بلوتوث قابل حمل را كوچكتر، با صدای بم تر، سبك تر، ارزان تر و از نظر انرژی كارآمدتر سازد و قدمی به سمت راحتی و كیفیت صدا برای كسانی باشد كه به چنین قابلیت هایی اهمیت می دهند.


 

1396/09/06
20:16:28
5.0 / 5
5283
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت