رمز من - ramzeman

تتوی زنده ای كه به محیط واكنش نشان می دهد!

تتوی زنده ای كه به محیط واكنش نشان می دهد! رمز من: محققان MIT با استفاده از روشی خاص، موفق به ساخت یك جوهر زنده شدند كه به محیط اطراف خود واكنش نشان داده است.به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، محققان با استفاده از یك پچ از سلول های باكتری چاپ سه بعدی یك "تتوی زنده" كه در حضور محرك های شیمیایی خاص تغییر رنگ می دهد، ساختند.

یك تیم تحقیقاتی در MIT سلول های باكتری را به صورت ژنتیكی تغییر داده و تكنیك چاپ سه بعدی جدیدی را برای تولید یك تتوی زنده توسعه داده است كه می تواند به محرك های مختلف پاسخ دهد.

تتوهای الكترونیكی و تكنولوژی های جوهر هوشمند، پتانسیل هیجان انگیزی را در تغییر نگرش به چگونگی استفاده از دستگاه های پوشیدنی مبتنی بر حسگر از خود نشان می دهند.

در حالی كه خیلی از مهندسان در حال آزمایش انواع مواد واكنشی هستند، تیم MIT به دنبال این بود كه سلول های زنده را به سمت یك استفاده كاربردی سوق دهد.

اولین گام این بود كه ببینند كدام سلول های آلی می توانند مورد استفاده قرار بگیرند و معلوم شد كه دیواره های سلولی قدرتمند باكتری ها بهترین هدف جهت استفاده بودند، زیرا آنها می توانند زیر نیروی نازل چاپگر سه بعدی زنده بمانند.

همچنین باكتری ها با هیدروژل های مورد نیاز برای چاپ سه بعدی دقیق كاملا سازگار هستند.برای آزمایش این تكنیك، تیم تحقیقاتی یك پچ چاپ سه بعدی از سلول های باكتری را بر روی یك لایه "الاستومر" طراحی شده برای شبیه سازی یك درخت ساختند.

الاستومر (Elastomer) پلیمری است كه قابلیت ارتجاعی زیادی دارد. نام الاستومر از دو قسمت «الاستو» (برگرفته از الاستیك و به معنای ارتجاعی) و «مر» (برگرفته از «پلیمر») تشكیل شده است.

الاستومرها در ساخت محصولات زیادی مانند لاستیك اتومبیل، سیل های آب بندی، برف پاك كن و شلنگ ها بكار می روند.

ضریب پواسون (نسبت كرنش جانبی به كرنش محوری) آن ها به 0. 5 بسیار نزدیك است و بنابر این می توان آنها را تراكم ناپذیر فرض كرد.

الاستومرها به دو دسته تقسیم می شوند؛ ترموست الاستومرها كه در نتیجه حرارت سخت شده و دیگر به حالت اولیه بر نمی گردند و ترموپلاستیك الاستومرها كه با حرارت حالت ارتجاعی پیدا می كنند.

باكتری در هر شاخه درخت برای پاسخ به یك محرك شیمیایی متفاوت طراحی شده است.

هنگامی كه پچ بر روی دست انسان آزمایش شد كه با مواد شیمیایی مختلف مورد استفاده قرار می گرفت، باكتری ها به طور موفقیت آمیز شاخه های خویش را هنگام حس كردن مواد شیمیایی مربوطه روشن كردند.

نتایج نهایی این فناوری نوید آینده فوق العاده ای می دهد. تیم تحقیقاتی پیشنهاد می كند این تكنیك احیانا منجر به توسعه نوعی كامپیوتر زنده می گردد.

ساختارهای پیچیده می تواند تولید شود كه شامل انواع مختلفی از سلول های مهندسی شده است و با یك ترانزیستور در یك ریزپردازنده ارتباط برقرار می كنند.

"هیون وو یوك"، دانشجوی كارشناسی ارشد MIT و یكی از محققان این مطالعه، می گوید: این كار بسیار آینده گرا است، اما ما انتظار داریم بتوانیم پلتفرم های محاسباتی زنده را كه می تواند پوشیدنی باشد، چاپ كنیم.

استفاده فوری تر و كاربردی تر شامل تولید برچسب های هشداردهنده حاوی سلول هایی است كه برای پاسخ دادن به یك محیط خاص یا محرك های شیمیایی و یا پوشیدنی های نظارت بر سلامتی كه سیگنال ها را مطابق با یك درجه حرارت خاص یا تغییرات PH فعال می كنند، طراحی شده است.

این مطالعه در مجله Advanced Materials انتشار یافته است.
1396/09/17
23:12:00
5.0 / 5
4948
تگهای خبر: محقق
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت