رمز من - ramzeman

مشاهده نور سبز رنگ درخشان در اطراف مریخ

مشاهده نور سبز رنگ درخشان در اطراف مریخ رمز من: پژوهشگران در اطراف سیاره مریخ یك نور سبز رنگ درخشان مشاهده نمودند كه مانند شفق قطبی است.


به گزارش رمز من به نقل از دیلی میل، مطالعات پژوهشگران انگلیسی نشان میدهد که در اطراف سیاره مریخ نور سبز رنگ درخشان که مانند شفق قطبی است، مشاهده شده است.
شفق قطبی به اصطلاح "انتشار خط سبز" خوانده می شود و دلیل ایجاد آن هم تحریک اکسیژن موجود در جو است که در نتیجه آن نورهای رنگی شفق قطبی در زمین ایجاد می شود.
گرچه، این پدیده یک لایه نازک درخشان از نور سبز رنگ را هم در ارتفاع ۹۰ کیلومتری در اتمسفر زمین پدیده می آورد.
چنین پدیده زیبایی تابحال در اتمسفر سیاره ای دیگر مشاهده نشده بود. برای اینکه سطح این سیارات یا کاملا روشن هستند یا ماموریت های فضایی سنسورهای مناسبی برای تشخیص آنها نداشته اند.
مشاهده این پدیده در اطراف مریخ نتیجه رصد ۴۰ ساله برای پدیده های موجود در سیاره سرخ است.


محققان "دانشگاه آزاد انگلیس"(The Open University) در این پژوهش با بهره گیری از طیف سنج مرئی و ماوراء بنفش "NOMAD" موجود در "مدارگرد ردیاب گاز اگزومارس" موفق به مشاده این نور سبز رنگ در اطراف سیاره سرخ شدند.
این پروژه مشترک میان "آژانس فضایی اروپا" و "آژانس فضایی روسیه" به مطالعه آثار گازها در اتمسفر مریخ و تحقیق در مورد نقش منابع بالقوه موجود در زیر سطح مریخ برای بروز چنین پدیده هایی می پردازد.
ابزار طیف سنجی "NOMAD" توانست سیگنال خاص تحریک اکسیژن را در طول موج "۵۵۷.۷" نانومتر ردیابی کند که نشان دهنده درخشش نور سبز رنگ در کنار انتشار فرابنفش ضعیف تر اکسیژن در طول موج " ۲۹۷.۲" نانومتر است.
"مدارگرد ردیاب گاز اگزومارس" در اکتبر سال ۲۰۱۶ میلادی به مریخ رسید و بیش از یک سال برای رسیدن به مدار صحیح این سیاره کوشش کرد و در نهایت از ماه مه سال ۲۰۱۸ میلادی آغاز به اندازه گیری های مختلف در سیاره سرخ کرد.
نتایج این پژوهش در مجله "Nature Astronomy" منتشر شد.
منبع:

1399/03/27
15:34:47
5.0 / 5
2963
تگهای خبر: محقق , نانو
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت