رمز من - ramzeman

دانشمند ایرانی از راز ترمیم زخم پرده برداشت!

دانشمند ایرانی از راز ترمیم زخم پرده برداشت! رمز من: پژوهشگران آمریكایی به سرپرستی ˮدلارام شكیباˮ دانشمند ایرانی موفق شدند به بینش های جدیدی در مورد ترمیم زخم دست یابند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه واشنگتن در سنت لوییس، هنگامی که زخمی روی پوست ایجاد می شود، سلول های بدن به سرعت پروسه ترمیم پوست را آغاز می کنند. بااینکه نحوه ترمیم زخم توسط سلول ها و شکل گیری زخم ها مشخص است اما پژوهشگران "دانشگاه واشنگتن در سنت لوییس" (WUSTL) به سرپرستی "دلارام شکیبا" (Delaram Shakiba)، دانشمند ایرانی این دانشگاه، برای اولین بار توانستند چگونگی آغاز این پروسه را نشان دهند و بینش های جدیدی را در مورد ترمیم زخم، فیبروز و متاستاز سرطان فراهم آورند.
شکیبا و همکارانش، روشی را کشف کردند که فیبروبلاست ها به وسیله آن با ماتریس خارج سلولی در تعامل قرار می گیرند. آنها نوعی پروسه بازگشتی را کشف کردند که بین سلول ها و محیط اطراف آنها وجود دارد و در ساختار سلول هایی که پیش تر ناشناخته بوده اند نیز دیده می شود.
شکیبا اظهار داشت: کوشش های بالینی برای جلوگیری از پیشرفت مشکلاتی مانند زخم و فیبروز، چندان موفقیت آمیز نبوده اند. ما در پژوهش خود دریافتیم که فیبروبلاست ها در مراحل نخست این فرایند، از مکانیسم های متفاوتی استفاده می نمایند و واکنش آنها به داروها در این مراحل می تواند با واکنش آنها در مراحل بعدی متفاوت باشد.
"گای جنین" (Guy Genin)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما در این پژوهش توانستیم برخی مدلهای ریاضی را به کار ببریم تا به پروسه ترمیم زخم پی ببریم. ما حالا می توانیم محرک های خاصی را طراحی نماییم تا رفتار سلول را هنگام ترمیم بافت لطمه دیده نشان دهیم.
پژوهشگران در این پروژه، از یک روش نقشه برداری سه بعدی و یک مدل محاسباتی استفاده کردند تا رفتار سلول را مورد بررسی قرار دهند.
جنین اضافه کرد: ترمیم زخم، نمونه بارزی از فرآیندهای مهم فیزیولوژیکی است که در بدن صورت می گیرند. ما با بررسی این فرآیندها خواهیم توانست تا بینش های جدیدی را برای آموزش سلول ها در مورد ترمیم زخم ارائه دهیم.
این پژوهش، در مجله "ACS Nano" به چاپ رسید.
منبع:

1399/05/10
15:25:49
5.0 / 5
2679
تگهای خبر: دانشمند , سایت , وب سایت
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت