رمز من - ramzeman

راهنمای انتخاب بهترین شارژر باتری قلمی

راهنمای انتخاب بهترین شارژر باتری قلمی زمانیكه تكنولوژی پیشرفت می كند برندهای مختلفی ظهور پیدا می كنند كه كار خرید وسایل الكترونیكی را برای مشتریان سخت تر از قبل می كنند.


زمانی که تکنولوژی پیشرفت میکند و در همه ی زمینه های مربوط به زندگی بشر وارد میشود برندهای مختلفی ظهور پیدا می کنند که کار خرید وسایل الکترونیکی را برای مشتریان سخت تر از قبل می کنند.

این موضوع حتی در زمینه خرید شارژر باتری قلمی و خود باتری قلمی نیز صادق است و شاید واقعا گیج شده باشید که خریدن کدام مدل شارژر باتری از کدام برند بهتر است.

حق کاملا با شما است به همین دلیل است که ما اینجاییم تا با ارائه ی اطلاعاتی جامع و مفید در خصوص انواع شارژر باتری قلمی به شما در این انتخاب کمک کنیم.

 

انواع شارژر باتری قلمی

میدانیم که علاوه بر باتری های قلمی ساده و غیر قابل شارژ که به دلیل افزایش مقاومت درونی عمر مفید باتری به اتمام میرسد، باتری های قلمی قابل شارژ نیز در بازار موجود هستند.

پس باید برای این باتری ها شارژر مناسب را نیز تهیه کرد تا بتوان دوباره و دوباره از آن ها استفاده کرد. برخلاف گوشی های هوشمند که در زمان خرید ، شارژر را نیز به شما تحویل میدهند باید برای باتری های قلمی قابل شارژ به صورت جداگانه شارژر تهیه کنید.

اما کدام شارژر برای کدام باتری مناسب است؟ برای پاسخ به این سوال بیایید تا ابتدا کمی با انواع باتری های قلمی قابل شارژ بیشتر آشنا شویم.

انواع باتری های قلمی قابل شارژ

سیستم کلی باتری های قلمی مانند یک دیگر است. یعنی از سه جزء کاتد، آند و محلول الکترولیتی تشکیل شده است که وظیفه رساندن الکترون ها از کاتد به آند را بر عهده دارد و جریان را درون باتری ایجاد میکند.

با توجه به این که این سه جزء از چه موادی ساخته شده باشند نوع باتری متفاوت خواهد بود. این تفاوت در مواد سازنده هم چنین دسته های قابل شارژ و غیرقابل شارژ را از یکدیگر تفکیک میکند.

نیکل کادمیوم

نیکل کادمیوم اولین باتری قلمی قابل شارژ است که امروزه دیگر کسی از آن استفاده نمیکند چرا که این باتری ها بسیار برای محیط زیست مضر بودند و باید به صورت جداگانه ای دفع میشدند.

نیکل ترکیب فلز

این باتری که پس از نیکل کادمیوم وارد بازار شد و به سرعت جای آن را گرفت هنوز هم مورد استفاده است و از پر طرفدارترین باتری ها به شمار میرود.

آلکالاین شارژی

باتری های الکالاین در دو دسته ی قابل شارژ و غیر قابل شارژ به بازار عرضه شدند که باتری های قابل شارژ الکالاین انچنان کارامد نبودند و به دلیل ظرفیت پایینی که داشتند نتوانستند در بازار موفقیت چشمگیری به دست بیاورند.

لیتیوم یون

میتوان گفت که بهترین نوع باتری های قابل شارژ موجود در بازار باتری های لیتیوم یون هستند چرا که علاوه بر ظرفیت بالایی که دارند سبک و قابل حمل هستند و برای وسایلی مانند لپ تاپ ها و دوربین های عکاسی مورد استفاده قرار میگیرند.

این باتری ها به دلیل استفاده از نانو موادها میتوانند ولتاژ خوبی را در خود نگهدارند و هم چنین عمر قفسه طولانی تری دارند. سبک بودن این باتری ها نیز به افراد کمک میکند تا بتوانند وسایل خود را به همراه ببرند.

لیتیوم پلیمر

لیتیوم پلیمر دسته ای از باتری های لیتیوم یون است با این تفاوت که ظرفیت کمتری دارند اما سبک تر هستند و لذا در وسایلی مانند ربات های پرنده از آن ها استفاده می شود.

اما علت این که چرا شما را با انواع باتری های قابل شارژ اشنا کردیم بسیار واضح است. چرا که اگر انواع مختلفی از باتری داشته باشید نمیتوانید به راحتی آن ها را درون یک شارژر قرار داده و انتظار داشته باشید خوش و خرم شارژ شوند. بیایید تا علت را بررسی کنیم.

انواع شارژر

شارژرها را می توان به چهار دسته تقسیم کرد. شارژرهای هوشمند، غیرهوشمند، سولار یا خورشیدی و شارژرهای سریع (fast charger)

 

شارژر هوشمند

این شارژرها به راحتی میتوانند انواع مختلفی از باتری ها را در یک زمان شارژ کنند بدون این که اختلالی در روند شارژ دیگری ایجاد شود.

اگر باتری های متفاوتی دارید حتما از این شارژرها استفاده کنید چرا که به عنوان مثال باتری های آلکالاین در کنار سایر باتری ها آسیب پذیرند و احتمال نشتی آن ها وجود دارد.

هم چنین سرعت شارژ و زمان شارژ باتری های مختلف با هم تفاوت دارد و شارژر هوشمند این قابلیت را دارد که پس از تکمیل شارژ هر باتری عملیات شارژ آن را متوقف کند.

این مزیت بسیار مهم است چرا که به حفظ عمر مفید باتری کمک میکند و هم چنین مانع از بروز حوادثی مانند نشتی باتری ها و آسیب دائمی به آن ها می شود.

 

1399/07/09
16:58:58
5.0 / 5
2456
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت