رمز من - ramzeman

ماسكی كه با ایجاد گرما ویروس كرونا را غیرفعال می كند

ماسكی كه با ایجاد گرما ویروس كرونا را غیرفعال می كند به گزارش رمز من محققان موسسه ˮام.آی. تیˮ در مطالعه اخیرشان از ایده طراحی ماسكی منحصر به فرد اطلاع داده اند كه قابل استفاده مجدد است و در فیلتر كردن و غیرفعال كردن ویروس های كرونا بسیار موثر است.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، استفاده از ماسک صورت یکی از اقدامات مهم در پیشگیری از مبتلا شدن به ویروس کرونا و یا به شکلی محدود کردن شیوع کرونا است. استفاده از ماسک صورت برای پیشگیری از مبتلا شدن به ویروس در مکان های عمومی و بخصوص در مواردی که فاصله گذاری امکان پذیر نیست، الزامی است.
به تازگی محققان موسسه ام آی تی گامی مهم در این جهت برداشته اند و امیدوارند که بتوانند ماسکی ایجاد کنند که ویروس ها را با استفاده از گرما غیرفعال نماید. آنها می خواهند یک ماسک قابل استفاده مجدد مجهز به یک شبکه/مش مسی گرم شده بسازند.
شبکه مسی توسط نئوپرین احاطه خواهد شد. نئوپرین ماده ای عایق است که مانع از گرم شدن بیش از اندازه ساختار بیرونی ماسک می شود.
ایده این ماسک اینگونه است که همانطور که کاربر ماسک را می پوشد و عملیات دم و بازدم را انجام می دهد، هوا به صورت مکرر از راه شبکه عبور می کند و هرگونه ذره ویروسی در هوا با شبکه و دمای بالا کند و غیرفعال می شود. چنین ماسکی می تواند برای متخصصان مراقبت های بهداشتی و افراد در شرایطی مانند اتوبوس شلوغ که دستیابی به فاصله اجتماعی چالش برانگیز است، مفید باشد.
مفهوم این ماسک کاملاً جدید است و به جای اینکه در درجه اول ویروس را مسدود کند، به ویروس اجازه می دهد از ماسک عبور کند؛ اما بعد از آن مرحله، آنرا کند و غیرفعال می کند.
"مایکل استرانو" (Michael Strano)، استاد مهندسی شیمی ام آی تی اظهار داشت: ماسک هایی که حالا استفاده می نماییم برای گرفتن برخی ویروس ها طراحی شده اند. آنها از ما محافظت می کنند، اما هیچ کس تابحال به فکر غیرفعال کردن ویروس و استریل کردن هوا نبوده است که این مورد سبب تعجب من شد.
دانشمندان قصد داشتند ماسکی طراحی نمایند که ویروس را با استفاده از گرما از بین ببرد. آنها تصمیم گرفتند از مش/شبکه مسی بعنوان عنصر گرمایش و جذب استفاده کنند. آنها تعدادی آزمایش برای تعیین دامنه ایده آل دمایی که برای از بین بردن ویروس های کرونا از جریان تنفس طبیعی به داخل یا خارج نیاز دارند، انجام دادند. دانشمندان محاسبه کردند که ویروس های کرونا چگونه در دمای مختلف تخریب می شوند. آنها همینطور نشان دادند که می توان با عبور جریان الکتریکی از شبکه مسی با ضخامت ۰.۱ میلی متر یا بخاری ترموالکتریک که قدرت آن توسط یک باتری کوچک تأمین می شود، این دما را به دست آورد. نمونه های اولیه موجود این ماسک شامل یک باتری ۹ ولتی است که می تواند انرژی کافی برای گرم شدن ماسک و خنک شدن هوا پیش از استنشاق را فراهم آورد.
استرانو اظهار داشت: ماسک های تنفسی N۹۵، ماسک های جراحی و ماسک های پارچه ای موثر هستند و باید طبق دستور در طول همه گیری استفاده شوند، اما یک مزیت بالقوه ماسک های گرم شده این است که چون ویروس را از بین می برند، نیازی به ضدعفونی یا دور انداختن ندارند.
محققان، این مطالعه و طرح جدید را در مجله "bioRxiv" منتشر نموده اند.
منبع:

1399/08/02
21:20:59
5.0 / 5
1547
تگهای خبر: انرژی , دانشمند , شبكه , كاربر
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت