رمز من - ramzeman
به دلیل یك جهش نادر ژنتیكی؛

خانواده ای در ایتالیا درد را حس نمی كنند!

خانواده ای در ایتالیا درد را حس نمی كنند! رمز من: محققان دریافتند اعضای یك خانواده ایتالیایی به علت یك جهش نادر ژنتیكی هنگام شكستن استخوان و زخم برداشتن هیچ دردی حس نمی كنند.به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از تك تایمز، اعضای خانواده ای در ایتالیا به دلیل یك جهش ژنتیكی نادر قادر به احساس دردهای حاصل از شكستگی استخوان و دیگر انواع درد نیستند.

محققان امیدوارند با بررسی وضعیت آنها، یك درمان جدید را در مقابل تولید و احساس درد شناسایی كنند.

آیا همیشه آرزو داشتید كه احساس درد را متوقف كنید؟ یك خانواده از ایتالیا دارای شرایطی هستند كه درد جسمی را حس نمی كنند.

محققان با شناخت شرایط آنها یك روز می توانند درمان های جدیدی در مقابل درد مزمن پیدا كنند.

شش عضو خانواده "مارسیلی" از ایتالیا دارای یك وضعیت ژنتیكی نادر موسوم به بی حسی مادرزادی نسبت به درد هستند. این بدان مفهوم است كه آنها می توانند صدمه های جسمی مانند شكستگی های استخوانی را بدون هیچ گونه احساس درد به طور عملی تجربه كنند.

افراد مبتلا به این وضعیت حس لامسه دارند و قادر به احساس و تمیز بین گرما و سرما و تیزی و كندی هستند، اما آنها نمی توانند مثلا اگر یك نوشیدنی داغ در حال سوزاندن زبانشان باشد، آن را بفهمند و بازگو كنند.

جالب این است كه همه اعصاب و رشته های عصبی در سیستم عصبی آنها حضور دارند، اما آنها به نحوی كه باید، كار نمی كنند.

در مورد خانواده "مارسیلی" هم حساسیت كمتری نسبت به فلفل قرمز و حساسیت طبیعی رو به بالا نسبت به بوها و تب بدن دیده می گردد.

شرایط خانواده "مارسیلی" به علت خاص بودن منجر به نام گذاری این سندرم به نام این خانواده شد.

محققان توالی های كامل "اگزوم"(Exome) كه بخشی از ژنوم هستند را برای طراحی ژن های كدگذاری پروتئین در ژنوم اعضای خانواده مارسیلی بررسی كردند.

در آنجا آنها ژن ZFHX2 را بعنوان نقطه جهش شناسایی كردند و مطالعات بیشتری را انجام دادند تا این جهش را درك كنند و ببینند كه چگونه بر احساس درد در موش تاثیر می گذارد.

در نخستین آزمایش، محققان موش های بدون ZFHX2 را پرورش دادند و دریافتند كه احساس درد آنها تغییر كرده است.

در آزمایش دوم، موش هایی كه آنها پرورش داده بودند، ZFHX2 با جهش ژنی داشتند و دریافتند كه آنها به دمای بالا حساس نیستند. علاوه بر این، آنها همینطور دریافتند كه ژن به سایر ژن هایی كه مربوط به اخطار درد است، متصل است.

اگرچه احیانا مطالعات بیشتری برای درك كامل مفاهیم جهش ژنتیكی به عدم حساسیت درد نیاز است، مشاركت خانواده مارسیلی در مطالعه اجازه می دهد تا روش جدیدی برای درمان درد مزمن، وضعیتی كه میلیون ها نفر در سراسر جهان را درگیر كرده است، فراهم كند.

محققان بر این باورند كه درمان های ژنی علاوه بر تولید داروهای جدید برای جایگزینی با مسكن های فعلی در بازار، ممكن است باعث تولید روش های قابل اعتماد و امیدواركننده و موثر مقابله با درد شوند.

دكتر "عبداله حبیب" نویسنده این پژوهش از دانشگاه قطر و كالج دانشگاهی لندن می گوید: ما امیدواریم كه یافته های ما و پروژه های تحقیقاتی بعدی كمك نماید كه درمان های بهتری برای میلیون ها نفر در سراسر جهان كه درد مزمن را تجربه می كنند فراهم گردد تا از داروهای موجود بی نیاز شوند.

این مطالعه در مجله Brain انتشار یافته است.
1396/09/28
17:16:02
5.0 / 5
4790
تگهای خبر: تولید , محقق
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت