رمز من - ramzeman

جلیقه ضدگلوله با ماده ای سخت تر از الماس

جلیقه ضدگلوله با ماده ای سخت تر از الماس به گزارش رمز من پژوهشگران آمریكایی موفق شده اند با استفاده از گرافین، یك جلیقه ضدگلوله فوق مستحكم طراحی نمایند.به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، هرچند پوشش یك جلیقه ضدگلوله ضخیم و سنگین است، اگر پژوهشی كه در "دانشگاه شهری نیویورك" (The City University of New York) در حال انجام گرفتن است نتیجه بدهد، ممكن است این استقامت حتی بیشتر هم بشود.

این پژوهشگران كه به سرپرستی پروفسور "الیزا ریدو" (Elisa Riedo) در حال انجام پروژه هستند، تشخیص داده اند كه دو لایه گرافین متراكم می تواند به محض ضربه خوردن، استحكامی چون الماس پیدا كند.

گرافین، از اتم هایی كه با الگوی شش ضلعی لانه زنبور به هم متصل شده اند، تشكیل شده كه آن را به شكل ورقه هایی با ضخامت یك اتم درمی آورد. گرافین در میان دیگر موادی كه به استقامت شان مشهور شده اند، محكم ترین ماده دنیاست.

این ماده جدید كه با عنوان "دیامین" (diamene) شناخته می شود، تنها از دو ورقه گرافین تشكیل می گردد كه روی یك لایه كاربید سیلیكونی قرار دارد. دیامین در حالت منظم آن، مانند فویل، روشن و انعطاف پذیر است. وقتی یك فشار مكانیكی ناگهانی در دمای اتاق روی این ماده اعمال شود، دیامین موقتا سخت تر از الماس متراكم می گردد.

این ماده توسط "آنجلو بونجورنو" (Angelo Bongiorno)، استادیار دانشگاه كشف شده كه مدلهای كامپیوتری از این ماده را توسعه داده است. این مدلها نشان می دهند در صورتی كه دو ورقه به شكل درستی هم تراز باشند، این روش كارآمد خواهد بود. ریدو و همكارانش آزمایشهایی را روی نمونه های دیامین واقعی انجام دادند كه یافته های بوجورنو را تایید می كند.

جالب است بدانید، این اثر استقامت بخش تنها هنگامی اتفاق می افتد كه دو ورقه گرافین –نه بیشتر و نه كمتر- مورد استفاده قرار بگیرند.

اخیرا، مقاله ای درباره این پژوهش در مجله " Nature Nanotechnology" به چاپ رسید. 

1396/09/29
18:12:47
5.0 / 5
5333
تگهای خبر: جلیقه , گلوله , استقامت
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت