رمز من - ramzeman

نخستین زیستگاه فراخورشیدی انسان می تواند گردان باشد!

نخستین زیستگاه فراخورشیدی انسان می تواند گردان باشد! به گزارش رمز من دانشمندان پیشنهاد می کنند که یک زیستگاه در حال چرخش در مدار ˮسرسˮ می تواند نخستین زیستگاه انسان خارج از منظومه شمسی باشد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، محققان می گویند، یک ابرماهواره دیسک شکل می تواند انسان را در نخستین کلونی خارج از منظومه شمسی میزبانی کند.
تعدادی از پژوهشگران موسسه هواشناسی فنلاند، استقرار یک ابرماهواره دائمی را به دور سیاره کوتوله "سرس"(Ceres) که یک سیارک و کوتوله بزرگ در کمربند سیارکی میان مریخ و مشتری است، پیشنهاد دادند.
آنها می گویند این زیستگاه انسانی می تواند بعنوان پایه ای برای اکتشاف بیشتر کیهان عمل کند و می تواند با استفاده از مواد استخراج شده از خود "سرس" ساخته شود.
علاقه مندان به رمان علمی-تخیلی و مجموعه تلویزیونی معروف "The Expanse" با مفهوم زیستگاه انسانی که به دور "سرس" می چرخد​​، بیگانه نیستند. جهان داستانی این رمان و سریال ساخته شده از روی آن، حول نخستین زیستگاه خارج از زمین بشریت معروف به "ایستگاه سرس" که در مدار این سیاره کوتوله است، می گردد.
محققان به فراوانی نیتروژن در جو این سیاره کوتوله اشاره می کنند؛ ماده ای که می تواند ایجاد یک جو شبیه به زمین را فراهم آورد.
دانشمندان در مقاله خود که این هفته در پایگاه arXiv بارگذاری شد، جزئیات پیشنهاد خویش را برای استقرار یک ابرماهواره دیسک شکل متشکل از ماهواره های چرخان کوچک تر عرضه کرده اند. این اجزاء از راه اتصال دهنده های مغناطیسی به یکدیگر متصل می شوند.
دانشمندان همینطور به منظور تولید جاذبه مصنوعی مشابه زمین، پیشنهاد چرخش این ابرماهواره را به دور "سرس" داده اند. این ابرماهواره باید فقط در ۶۶ ثانیه یک دور کامل این سیاره کوتوله را دور بزند تا جاذبه مصنوعی خویش را حفظ کند.
برای حمل و نقل در اطراف این ابرسازه هم محققان وسایل نقلیه شبیه به قطار معروف به "Maglev" را پیشنهاد داده اند تا به سادگی به این زیستگاه متصل شوند و این پایگاه انسانی را به هم متصل نگه دارند.
محققان همینطور یک آسانسور فضایی را برای انتقال مواد از "سرس" و مجموعه ای از آینه های استوانه ای بزرگ را پیشنهاد می کنند که همزمان با محافظت از این زیستگاه در مقابل شهاب سنگ های کوچک، نور خورشید را بر روی آن منعکس می کند.
یکی از مزایای بزرگی که محققان می گویند "سرس" نسبت به زمین دارد این است که هیچ بلای طبیعی در این سیاره کوتوله وجود ندارد و فضای کافی به منظور زندگی انسان ها در آن وجود دارد. این سکونتگاه همینطور می تواند بعنوان پایه ای عمل کند که بشر می تواند با استفاده از آن، نقاط دوردست فضا را کشف و کاوش کند.
"سرِس اولین سیاره کوتوله کشف شده و بزرگ ترین سیارک در کمربند سیارکی و بین مدار مریخ و مشتری است. قطر آن ۹۴۵ کیلومتر است و از نظر بزرگی سی و سومین جرم شناخته شده سامانه خورشیدی است. سرس یک سوم جرم کمربند سیارکی را تشکیل می دهد و تنها جرم شناخته شده کمربند سیارکی است که دارای تعادل هیدرواستاتیکی است. قدر ظاهری سرس از زمین بین ۶٫۷ تا ۹٫۳ است و ازاین رو حتی در درخشان ترین حالت، چنان تاریک است که با چشم غیرمسلح دیده نمی گردد، مگر اینکه آسمان به شدت تاریک باشد.
سرس در تاریخ اول ژانویه ۱۸۰۱ توسط "جوزپه پیاتسی" در پالرمو ایتالیا کشف شد. ابتدا بعنوان یک سیاره در نظر گرفته شد، اما در دهه ۱۸۵۰ زمانی که اجرام دیگری در مدار مشابه کشف شدند بعنوان یک سیارک طبقه بندی شد.
هسته سرس از سنگ و گوشته آن از یخ تشکیل شده است و امکان دارد اقیانوسی از آب مایع در زیر لایه ای از یخ داشته باشد. سطح سرس احتمالاً مخلوطی از یخ آب و مواد معدنی مختلف هیدراته مثل کربنات ها و رس است. در ژانویه ۲۰۱۴، انتشار بخار آب از مناطق مختلف سرس کشف شد. این مساله غیرمنتظره بود، چون انتشار بخار آب از خصوصیت های ستاره دنباله دار است و اجرام بزرگ در کمربند سیارکی این خصوصیت را ندارند.
"دان" فضاپیمای رباتیک ناسا در ششم مارس ۲۰۱۵ وارد مدار سرس شد. تصاویری که در ژانویه ۲۰۱۵ در حالیکه این فضاپیما به سرس نزدیک می شد، گرفته شد و وضوح آنها بیشتر از تصاویر گذشته بود و نشان داد که سرس سطحی پوشیده از آتشفشان دارد.
محققان در مقاله خود نوشتند: انگیزه ما داشتن یک شهرک با جاذبه مصنوعی در مدار سرس است که امکان زندگی فراتر از زمین را فراهم می آورد.1399/10/20
22:53:50
0.0 / 5
1361
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت