رمز من - ramzeman

قاعدگی سنگین، عارضه جدید واكسن كرونا

قاعدگی سنگین، عارضه جدید واكسن كرونا یک نظرسنجی و بررسی که بتازگی به راه افتاده است، اهتمام دارد این مساله را کشف کند که چرا یکی از عوارض جانبی تزریق واکسن کووید-19 در بانوان می تواند تجربه عادت ماهیانه سنگین تر باشد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از ورج، "کاترین لی" یکی از کسانی است که واکسن کووید-۱۹ را در همان ابتدای شروع واکسیناسیون در ایالات متحده دریافت کرد. یکی از دوستانش نیز این واکسن را دریافت کرد. آنها احوال خودرا بعد از واکسیناسیون یادداشت کردند، چونکه کنجکاو بودند که ببینند عوارض آن چه خواهد بود.
"لی" یکی از پژوهشگران بخش علوم بهداشت عمومی در دانشگاه "واشنگتن در سنت لوئیس" است که می گوید او و دوستش هر دو گرفتار یک عارضه شگفت آور شده اند. عادت ماهانه آنها بلافاصله بعد از تزریق واکسن آغاز شد.
"لی" می گوید: این علامتی نبود که انتظار آنرا داشته باشیم. من انتظار داشتم که بازوی من دردناک و گرفتار التهاب شود یا تب یا سردرد داشته باشم، اما انتظار شروع بلافاصله یک قاعدگی سنگین را نداشتم.
وی برای پی بردن به دلیل این مساله و به اشتراک گذاشتن این مشاهدات، به سراغ "کیت کلنسی" که در "دانشگاه ایلینوی" روی سیکل قاعدگی مطالعه می کند، رفت. جالب اینکه وقتی "کلنسی" واکسن زده بود نیز یک قاعدگی غیرمعمول را پشت سر گذاشته بود. به محض اطلاع از اینکه وی تنها کسی نبوده که بلافاصله بعد از دریافت واکسن گرفتار قاعدگی شده است، در حساب کاربری توییتر خود سوال کرد که آیا اشخاص دیگر نیز این کار را تجربه کرده اند یا نه و دهها پاسخ جالب دریافت کرد.
وی در توییتر خود نوشت: یکی از همکاران به من اظهار داشت که از دیگران شنیده است که قاعدگی های آنها بعد از تزریق واکسن سنگین بوده است. کنجکاو هستم که آیا سایر بانوان نیز بعد از دریافت واکسن تغییراتی را در قاعدگی خود مشاهده کرده اند؟ من یک و نیم هفته است که دوز اول از واکسن "مدرنا" را دریافت کرده ام و قاعدگی من یک یا دو روز زودتر شروع شده است و طوری خونریزی دارم که انگار باردیگر در دهه دوم عمر خود هستم.
"لی" می گوید: این موجب شد ما بخواهیم از این تجربیات استفاده نماییم. بدین سبب یک نظرسنجی و مطالعه رسمی را برای جمع آوری داده ها در مورد رابطه واکسن های کووید-۱۹ و چرخه قاعدگی شروع کردیم.
گفتنی است که این مساله هنوز یک عارضه جانبی حاصل از تزریق واکسن کووید-۱۹ نیست که آزمایشات بالینی آنرا بررسی نموده باشد.
هنوز تحقیقات زیادی در مورد چگونگی تأثیر واکسیناسیون کووید-۱۹ بر قاعدگی وجود ندارد، اما واکسن ها سیستم ایمنی بدن را تحت فشار قرار می دهند و چرخه قاعدگی گاهی اوقات به این نوع تغییرات واکنش نشان میدهد. "لی" می گوید: چرخه قاعدگی واقعاً پویاست و به چندین و چند عامل مختلف واکنش نشان میدهد.
همچنین بین نانوذرات استفاده شده در واکسن های کووید-۱۹ و تغییرات در الگوی خون ریزی رابطه بالقوه ای وجود دارد. "کلنسی" می گوید: این نانوذرات در برخی از افراد یک واکنش ایمنی موقت ایجاد می کنند که موجب از بین رفتن پلاکت ها می شود که نوعی سلول خونی موثر در لخته شدن خون است. بااینکه آنها به سرعت احیا می شوند، اما اگر کسی درست در این زمان گرفتار خون ریزی شود(مانند آنچه در دوره قاعدگی رخ می دهد) می تواند آن خون ریزی را سنگین تر کند.
وی در کوشش برای درک این مکانیسم بالقوه با "آنیربان سن گوپتا" محقق پلاکت در دانشگاه "کیس وسترن ریزرو"(Case Western Reserve) همکاری می کند.
اگر معلوم شود که بین واکسن ها و زمان چرخه قاعدگی فرد رابطه وجود دارد، این بدان مدلول نیست که واکسن ها معیوب هستند یا در دریافت آنها خطر وجود دارد.
"لی" تاکید کرد: این مساله به احتمال فراوان یک عارضه جانبی موقتی است و احتمالاً تاثیری بر باروری نخواهد داشت و تفاوتی با سایر عوارض جانبی ناشی از واکسن ها مانند تب یا سردرد نخواهد داشت. اما مهمست که درک کاملی از واکنش هایی که واکسیناسیون ایجاد می کند، داشته باشیم تا افراد در حد ممکن از آنچه ممکنست تجربه کنند، باخبر شوند.
"کلنسی" می گوید: عادت های ماهانه سنگین و غیرمعمول نگرانی بوجود می آورد. دانستن اینکه این یک اثر احتمالی در ارتباط با تزریق واکسن است، می تواند مفید باشد اما نباید نادیده گرفته شود. اگر تحقیقات نشان دهد که ارتباط روشنی با واکسیناسیون وجود ندارد، ممکنست به این معنا باشد که افرادی که این تجربه را دارند لازم باشد به پزشک مراجعه کنند تا اطمینان حاصل کنند که مسئله دیگری وجود ندارد.
وی می گوید: مردم مشتاق هستند که تجربیات خودرا در این نظرسنجی به اشتراک گذارند. طی یک روز بعد از شروع نظرسنجی بیش از ۷۰۰ پاسخ دریافت شده است. "کلنسی" می گوید: گمان می کنم افرادی که دقیقاً پیش از شروع قاعدگی خود واکسن دریافت کرده اند، ممکنست خون ریزی شدیدی را تجربه کنند.
"لی" می گوید: آنها امیدوارند که این نظرسنجی بتواند خلاء دانش در مورد قاعدگی و واکسن ها را پر کند.1400/01/23
10:39:33
5.0 / 5
1194
تگهای خبر: راه اندازی , كاربر , محقق , نانو
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت