یك سیاه چاله كلان جرم درحال مرگ كشف شد

یك سیاه چاله كلان جرم درحال مرگ كشف شد رمز من: سیاه چاله های کلان جرم همانطور که از نامشان پیداست جرمی حدود یک میلیون تا 10 میلیارد جرم خورشیدی دارند. گاهی اوقات سیاه چاله های کلان جرم ساکت و نامرئی هستند که این مساله مشاهده مستقیم آنها را کمی مشکل می کند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، اما هنگامی که ماده ای درحال فرو رفتن به درون حفره عظیم الجثه آنها قرار می گیرد، درخشش آنها زیاد شده و نور بیشتری نسبت به بقیه کهکشان ساطع می کنند. این مراکز روشن بعنوان هسته کهکشانی فعال(AGN) شناخته می شوند و قوی ترین دلیل برای وجود سیاه چاله های کلان جرم هستند.
بتازگی یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه "توهوکو" بعد از ثبت سیگنال یک هسته کهکشانی فعال از کهکشان Arp ۱۸۷، یک هسته کهکشانی فعال درحال مرگ را بطور تصادفی کشف کردند. تجزیه و تحلیل نشان داد که هسته کهکشانی فعال یاد شده طی ۳ هزار سال قبل خاموش شده است.
این کشف با بهره گیری از آرایه میلی متری بزرگ آتاکاما و آرایه بسیار بزرگ انجام شد. دانشمندان یک جت لوب(jet lobe) را کشف کردند اما هیچ سیگنالی از هسته وجود نداشت که این مساله نشان دهنده سکوت فعالیت هسته کهکشانی فعال است.
بعد از مرگ هسته کهکشانی فعال، خاصیت های هسته کهکشانی فعال در مقیاس کوچک تر نیز کم رنگ می شوند برای اینکه منابع فوتون نیز خاموش می شوند. اما منطقه گاز یونیزه در مقیاس بزرگ هنوز قابل مشاهده می باشد برای اینکه حدود سه هزار سال طول می کشد تا فوتون ها در لبه این منطقه قرار گیرند.
"کوهی ایچیکاوا"(Kohei Ichikawa) از دانشگاه توهوکو اظهار داشت: ما طی این مطالعه از ماهواره اشعه ایکس "NuSTAR " ناسا استفاده کردیم که این ماهواره بهترین ابزار برای مشاهده فعالیت هسته کهکشانی فعال فعلی بود بدین سبب ما توانستیم کشف نماییم که هسته کاملاً مرده است. ما همچنان به بررسی هسته های کهکشانی فعال درحال مرگ ادامه خواهیم داد و با بهره گیری از روش استفاده شده در این مطالعه به دنبال هسته های کهکشانی درحال مرگ خواهیم بود. ما همین طور از روش تفکیک مکانی جهت بررسی جریان ورودی و خروجی گاز استفاده خواهیم کرد چونکه این ممکنست نحوه خاموش شدن فعالیت هسته کهکشانی فعال را برای ما روشن سازد.
منبع:

1400/03/22
21:59:24
5.0 / 5
250
تگهای خبر: دانشمند , ماهواره , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت