تأثیر داروی ام اس بر اثربخشی واکسن کووید-۱۹

تأثیر داروی ام اس بر اثربخشی واکسن کووید-۱۹ به گزارش رمز من تحقیقات جدید نشان داده است که مبتلایان به بیماری ˮمولتیپل اسکلروزیسˮ(ام اس) که تحت درمان ضد ˮCD۲۰ ˮهستند در پاسخ به واکسن های مبتنی بر ˮآران ای پیامرسانˮ(mRNA) به رغم خاموش بودن پاسخ آنتی بادی می توانند پاسخ قوی سلول تی(T) ایجاد کنند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، طبق تحقیقات جدید دانشکده پزشکی "پرلمن"(Perelman) در دانشگاه پنسیلوانیا که در مجله ی "Nature Medicine" انتشار یافته است، درمان ضد "CD۲۰ "سلول های بی که در حملات ام اس نقش دارند را از بین می برد. از آنجائیکه سلول های بی(B) مسئول تولید آنتی بادی هستند عدم وجود این سلول ها سبب از بین رفتن توانایی فرد در تولید آنتی بادی هایی می شود که از آلوده شدن فرد و مبتلا شدن به ویروس جلوگیری می کند، اما همین افراد می توانند پاسخ ایمنی خوبی در دومین سد دفاعی ایجاد کنند که طی آن سلول های تی سلول های آلوده به ویروس را از بین می برند.
"ای جان وری"(E. John Wherry)، یکی از نویسندگان اصلی این مقاله و مدیر موسسه ایمنی شناسی "پن"(Penn) می گوید: پیام این مطالعه روشن است و آن ارزش واکسینه کردن مبتلایان به ام اس برای پیشگیری از مبتلا شدن به کووید-۱۹ شدید می باشد.
برپایه این مطالعات ما از بیماران مبتلا به ام اس می خواهیم که هرچه سریعتر واکسن کووید-۱۹ بزنند.
در این مطالعه میزان آنتی بادی و واکنش سلول های تی در ۲۰ بیمار مبتلا به ام اس که تحت درمان ضد a"CD۲۰ "قرار گرفته بودند با افرادی که به این بیماری مبتلا نبودند مقایسه شد.
هیچ یک از داوطلبان نشانه ای از مبتلا شدن به کووید-۱۹ نداشتند. محققان پلاسما و نمونه ای از سلول های خون محیطی این افراد را در این مطالعه پنج بار مورد بررسی قرار دادند. بار اول قبل از تزریق دوز اول، سپس ۱۰ تا ۱۲ روز بعد از دوز اول، برای بار سوم قبل از تزریق دوز دوم سپس ۱۰ تا ۱۲ روز بعد از دوز دوم و در نهایت ۲۵ تا ۳۰ روز بعد از تزریق دوز دوم.
در دسته ای که به ام اس مبتلا نبودند آنتی بادی های ضد پروتئین سنبله ویروس و ضد گیرنده بعد از دوز اول تولید شد و میزان آن با تزریق دوم افزایش پیدا کرد. با این وجود بیماران مبتلا به ام اس پاسخ آنتی بادی بسیار متفاوت بود. با گذشت ۳۰ روز از تزریق دوز دوم ۸۵ درصد شرکت کنندگان آنتی بادی ضد پروتئین سنبله تولید کرده بودند و ۵۰ درصد هم آنتی بادی ضد گیرنده داشتند. دسته ای که آنتی بادی قابل ملاحظه ای نداشتند میزان پاسخ ایمنی به صورت کلی کمتر بود و در مقایسه با گروه شاهد با تاخیر بیشتری بوجود آمد.
زمان آخرین تزریق داروی ضد "CD۲۰ "که به صورت معمول هر شش ماه تزریق می شود نقش مهمی در ایجاد پاسخ ایمنی در این بیماران داشت. بیمارانی که قبل از تزریق واکسن میزان بیشتری سلول بی داشند پاسخ ایمنی قوی تری ایجاد کردند.
"آمیت بار-اور" (Amit Bar-Or) از نویسندگان این مقاله و مدیر مرکز التهابات عصبی و رئیس بخش ام اس و اختلالات در رابطه با آن می گوید: این داده ها نه تنها نشان داده است که مبتلایان به ام اس هم می توانند پاسخ ایمنی ایجاد کنند و از مبتلا شدن به کووید-۱۹ شدید هم در امان باشند بلکه اطلاعاتی در مورد سفارش های مناسب برای این بیماران به ما می دهد. برای مثال می توانیم به آنها سفارش نماییم که بعد از دریافت داروی ضد "CD۲۰ "چند ماه صبر کنند و سپس برای تزریق واکسن اقدام نمایند.
محققان دریافتند که بیمارانی که تحت درمان ضد "CD۲۰ "قرار گرفته بودند سلول های تی مشابه افراد سالم داشتند. این مشاهدات نشان داده است که حتی در غیاب سلول های بی واکسن های کووید-۱۹ در بیماران مبتلا به ام اس پاسخ ایمنی ایجاد می کنند.
محققان خاطرنشان کردند که از آن جا که این بیماران به علت محدود بودن آنتی بادی قادر به خنثی کردن سریع ویروس نیستند سلول ها می توانند برای مدت طولانی تری حامل ویروس باشند.
منبع:

1400/06/30
09:38:22
5.0 / 5
217
تگهای خبر: اطلاعات , تولید , شركت , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت