رد پای دریاچه باستانی مریخ در تصاویر مریخ نورد استقامت

رد پای دریاچه باستانی مریخ در تصاویر مریخ نورد استقامت تصاویر مریخ نورد ˮاستقامتˮ از مریخ، شواهد بیشتری را در مورد وجود یک دریاچه باستانی در گذشته این سیاره نشان می دهند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، "دهانه جیزرو" (Jezero crater) در مریخ، به این علت برای فرود مریخ نورد "استقامت" (Perseverance) انتخاب شده که تصاویر ماهواره ای نشان داده اند روزی در این دهانه، یک دریاچه باستانی وجود داشته است. حالا دانشمندان ناسا با بررسی تصاویری که نشان دهنده آثار سیل هستند، شواهد بیشتری را در مورد گذشته این منطقه یافته اند.
بااینکه مریخ فعلی، بسیار خشک است؛ اما همیشه اینگونه نبوده است. شواهد به دست آمده نشان می دهند که سیاره سرخ در میلیاردها سال پیش، بسیار مرطوب تر بوده است و اقیانوس ها، رودخانه ها، دریاچه ها و احتمالاً حیات در آن وجود داشته اند. یافتن شواهدی در مورد این موضوع، یک هدف کلیدی برای ماموریت استقامت است و بنا بر این دهانه جیزرو برای این کار برگزیده شد.
تصاویر ثبت شده نشان می دهند که این دهانه گسترده، زمانی دریاچه ای بوده که از رودخانه های شمال غربی تغذیه می کرده است. بدین ترتیب، بنظر می رسد که حاشیه شمال غربی دهانه جیزرو، یک دلتا بوده است. این پژوهش جدید، همه این جزییات را از دید یک مریخ نورد نشان میدهد و فرضیات را تایید می کند.
مریخ نورد استقامت بعد از فرود آمدن، تصاویری را از محیط اطراف خود ثبت کرد؛ همچون دیواره های شیب دار و یک "تختال" یا "بیوت" (Butte) کوچک که با نام "کودیاک" (Kodiak) شناخته می شود. مریخ نورد استقامت با بهره گیری از ابزارهای پیشرفته خود توانست تصویر لایه های سنگ و رسوب موجود در این ساختارها را ثبت کند.


این تصاویر می توانند به تایید وجود نواحی پرآب کمک کنند. لایه های رسوب در قسمت شرقی کودیاک و همین طور قسمت های پایین تر دیواره های شمال غربی، با آنچه که از یک دلتا در زمین انتظار می رود، مطابقت دارد.
"نیکلاس منگولد" (Nicolas Mangold)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: این مشاهدات کلیدی به ما کمک می کنند تا یک دفعه برای همیشه، وجود دریاچه و دلتا را در دهانه جیزرو تأیید نماییم.
شواهد به دست آمده نشان می دهند دریاچه ای که در دهانه جیزرو قرار داشته، در طول عمر خود نسبتا پویا بوده است.


پژوهشگران باور دارند که این پژوهش جدید، به ماموریت های پیش رو همچون ماموریت مریخ نورد "استقامت" برای جمع آوری نمونه کمک خواهدنمود. هدف این ماموریت نهایتاً آوردن نمونه ها به زمین است تا با ابزارهای پیشرفته تری مورد بررسی قرار بگیرند و به بررسی در مورد حیات باستانی مریخ کمک کنند.
این پژوهش در مجله "Science" به چاپ رسید.1400/07/17
11:40:53
5.0 / 5
101
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت