رمز من - ramzeman

کشف ۳۶۶ سیاره فراخورشیدی جدید

کشف ۳۶۶ سیاره فراخورشیدی جدید به گزارش رمز من ستاره شناسان دانشگاه کالیفرنیا، لس انجلس موفق به کشف ۳۶۶ سیاره فراخورشیدی جدید شده اند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، کشف بزرگ آنها تا حد زیادی به لطف الگوریتم ساخته شده بوسیله ی یک محقق فوق دکتری در دانشگاه کالیفرنیا انجام گرفت. در بین یافته های قابل توجه آنها یک منظومه سیاره ای وجود دارد که حاوی یک ستاره و حداقل دو سیاره غول پیکر گازی است که اندازه ای حدودا مشابه زحل دارند و به صورت غیرمعمولی در فاصله ای نزدیک از هم قرار گرفته اند.
این تحقیقات در مجله ی "Astronomical Journal" انتشار یافته است.
سیاره فراخورشیدی به سیاره هایی گفته می شود که خارج از منظومه شمسی قرار دارند. تعداد سیاره های فراخورشیدی که تابحال توسط ستاره شناسان یافت شده اند کمتر از پنج هزار سیاره است. ازاین رو کشف صدها سیاره جدید پیشرفت قابل ملاحظه ای است. مطالعه این تعداد از اجرام آسمانی جدید به دانشمندان در درک بهتر نحوه ی شکل گیری سیارات و مدار آنها کمک می نماید و بینشی جدید در مورد غیرمعمول بودن منظومه شمسی ما عرضه می کند.
"اریک پتیگورا"(Erik Petigura) استاد نجوم در دانشگاه کالیفرنیا و از محققان این مقاله می گوید: کشف صدها سیاره فراخورشیدی به خودی خود دستاورد قابل توجهی است و چیزی که این تحقیقات را متمایز می کند تأثیر آن در مشخص شدن خصوصیت های مجموعه ای از سیاره های فراخورشیدی است.
محقق اصلی این مقاله "جان زینک"(Jon Zink) بود. او که مدرک دکترای خویش را در ماه ژوئن از دانشگاه کالیفرنیا دریافت کرده حالا محقق فوق دکتری در این دانشگاه است. او و پتیگورا به همراه گروهی بین المللی از ستاره شناسان در پروژه ای به نام "Scaling K۲" با استفاده از داده های مأموریت K۲ تلسکوپ فضایی کپلر ناسا موفق به کشف این سیارات شدند.
این کشف به لطف الگوریتم جدید تشخیص سیارات که توسط زینک ساخته شده بود، امکان پذیر شد. سیارات با بررسی اثری که بر نور ستاره ی خود می گذارند تشخیص داده می شوند. یکی از چالش های کشف سیارات آن است که احتمال کاهش نور ستاره به وسیله اجرام آسمانی دیگر و توسط منابع کیهانی غیرسیاره ای هم وجود دارد. تشخیص آن که کدام یک از آنها یک سیاره هستند نیازمند تحقیقات بیشتر است. انجام چنین کاری زمان بر بوده و تنها از راه رصد مستقیم امکانپذیر است. با این وجود الگوریتم زینک قادر به ایجاد تمایز میان سیگنال های ناشی از سیارات و نویزها(اختلال های تصویری) است.
پتیگورا می گوید: الگوریتمی که جان و اعضای تیم Scaling K۲ ابداع کردند پیشرفتی بزرگ در جهت درک جمعیت سیارات است. من هیچ شکی ندارم که این موارد درک ما را از فرآیندهای فیزیکی شکل گیری سیارات و تکامل آنها بهبود می بخشد.
مأموریت اصلی تلسکوپ فضایی کپلر در سال ۲۰۱۳ به علت نقص فنی به پایان رسید و این تلسکوپ دیگر قادر نبود نقطه ای از کهکشان که سال ها آنرا رصد کرده بود، نمایش دهد اما ستاره شناسان این تلسکوپ را برای انجام ماموریتی جدید به نام K۲ برنامه ریزی کردند. هدف از این مأموریت شناسایی سیارات فراخورشیدی بود. داده های این مأموریت به دانشمندان کمک می نماید تا تأثیر موقعیت یک ستاره در کهکشان را بر نوع سیاراتی که در اطراف آن شکل می گیرد، درک کنند. متاسفانه نرم افزاری که کپلر برای مأموریت اصلی استفاده می کرد مناسب رسیدگی به پیچیدگی های مأموریت K۲ همچون تعیین اندازه سیارات و فاصله آنها از ستاره نبود.
فعالیتهای پیشین زینک و همکارانش به ساخت نخستین نرم افزار تماما خودکار برای مأموریت K۲ انجامید که سیارات احتمالی در داده های پردازش شده را تشخیص می داد.
در این تحقیقات جدید، محققان از نرم افزار جدیدی جهت بررسی تمامی داده های مأموریت K۲ استفاده کردند تا "کاتالوگی" بسازند که بزودی در آرشیو اصلی سیارات فراخورشیدی ناسا قرار خواهد گرفت. این داده ها در مجموع ۵۰۰ ترابایت بودند و بیشتر از ۸۰۰ میلیون تصویر از ستاره ها را شامل می شدند.
علاوه بر این ۳۶۶ سیاره فراخورشیدی جدید، ۳۸۱ سیاره پیشتر کشف شده هم در این کاتالوگ قرار می گیرد.
زینک می گوید که این یافته ها به دانشمندان در درک ستاره هایی که احتمال وجود سیاره در اطرافشان بیشتر است کمک می نماید. او اضافه کرد: ما باید به طیف وسیعی از ستاره ها فرای خورشید نگاه نماییم.
منبع:

1400/09/04
11:06:38
5.0 / 5
244
تگهای خبر: دانشمند , محقق , ناسا
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت