رمز من - ramzeman

نابودی عفونت باکتریایی با ویروس!

نابودی عفونت باکتریایی با ویروس! رمز من: پژوهشگران از یک ویروس برای مبارزه با عفونت باکتریایی ریه مقاوم به دارو استفاده کردند و دریافتند که این درمان قادر می باشد عفونت را از بین ببرد.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، آیا می دانستید که ویروس ها می توانند باکتری ها را از بین ببرند؟ این حقیقت دارد و این اسلحه جدید به میزان قابل توجهی برای دنیای پزشکی نویدبخش است.
حالا پژوهشگران برای نخستین بار با موفقیت از باکتریوفاژها برای درمان عفونت ریه مایکوباکتریایی مقاوم به آنتی بیوتیک بهره برده اند.
طبق بیانیه مطبوعاتی این گروه از پژوهشگران از بیمارستان بهداشت ملی یهودیان در کلرادو آمریکا، این روش درمانی روی یک بیمار جوان ۲۶ ساله مبتلا به "فیبروز کیستیک" که پیوند ریه شد، جواب داد.
بیمارستان بهداشت ملی یهودیان تنها مرکز در جهان است که منحصراً به تحقیقات پزشکی و درمان بیماران مبتلا به اختلالات تنفسی، قلبی، ایمنی و در رابطه با آن اختصاص یافته است.
"فیبروز سیستیک"(Cystic Fibrosis) یا تارفزونی کیسه ای یا سفتی مخاط، نوعی بیماری دگرگشتی(سوخت وساز) بدن است که بر اثر آن ترشحات در بخش هایی از بدن سفت و چسبنده می شوند. این بیماری یکی از شایع ترین و جدی ترین اختلالات ژنتیکی است که در هر ۲ تا ۳ هزار تولد یک نوزاد را مبتلا می کند. در این اختلال ترشحات ریه، لوزالمعده، کبد، روده و دستگاه تناسلی غلیظ و چسبنده می شود. این در حالیست که در افراد طبیعی این ترشحات غالباً رقیق و غیرچسبنده هستند، علاوه بر این میزان نمک موجود در ترشحات غدد عرق نیز افزایش می یابد و در حقیقت نمک مورد نیاز بدن بوسیله عرق دفع می شود.
بااینکه این بیماری در تمام نژادها مشاهده شده است، عمدتا بیماری مردمان اروپای شمالی است.
"جری نیک" نویسنده ارشد این مطالعه و مدیر برنامه فیبروز کیستیک بزرگسالان در مرکز بهداشت ملی یهودیان اظهار داشت: ما سال ها تلاش نموده بودیم که عفونت مایکوباکتریایی را با انواع آنتی بیوتیک ها پاک نماییم، اما موفق نشده بودیم. حالا که از دشمنان طبیعی خودِ باکتری ها استفاده کردیم، توانستیم عفونت را پاک نماییم که به یک پیوند ریه موفق منجر گردید.
بنظر می رسد هیچ کس به اندازه خود بیمار از نتایج این درمان خوشحال نیست. "جارود جانسون" گیرنده پیوند ریه اظهار داشت: من از تلاش، پشتکار و خلاقیت همه افرادی که در درمان من مشارکت داشتند، بسیار سپاسگزارم. من فکر می کردم که می میرم. آنها به مفهوم واقعی کلمه زندگی من را نجات داده اند.
وی یک بیمار ۲۶ ساله با فیبروز کیستیک است که از دوران کودکی با عفونت های مکرر ریه به بیمارستان مراجعه نموده است و چندین بار در سال در بیمارستان های مختلف بستری شده بود.
در نهایت، اوضاع به گونه ای پیش رفت که به سبب عفونت مداوم در یک دوره شش ساله از کاهش چشم گیر عملکرد ریه خود رنج می برد که موجب شد پزشکان بر این باور باشند که او تا چند سال دیگر در صورت عدم پیوند ریه خواهد مرد. با این وجود، درخواست پیوند او به سبب عفونت مداوم مایکوباکتریایی از جانب سه مرکز پیوند رد شده بود.
این زمانی بود که "نیک" و گروهش تصمیم گرفتند برای نخستین بار او را با فاژها(ویروس هایی که به باکتری ها حمله می کنند) درمان کنند. این درمان به مدت ۲۰۰ روز ادامه داشت، اما به قدری موفقیت آمیز بود که "جانسون" را آماده انجام پیوند ریه کرد.
"نیک" در آخر اظهار داشت: این تحقیق می تواند بعنوان یک نقشه ی راه جهت استفاده از فاژها در آینده برای درمان بیماران مبتلا به عفونت شدید ریه مایکوباکتریوم و نجات دهنده جان انسان ها باشد.
منبع:

1401/02/26
09:58:47
5.0 / 5
211
تگهای خبر: محقق
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت