رمز من - ramzeman

نخستین نگاه جیمز وب به مریخ را ببینید

نخستین نگاه جیمز وب به مریخ را ببینید به گزارش رمز من، صفحه رسمی تلسکوپ فضایی جیمز وب نخستین تصویر این تلسکوپ از مریخ را منتشر نمود.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا، تلسکوپ فضایی جیمز وب از مکانی که در آن قرار گرفته، می تواند پدیده های کوتاه مدت مانند طوفان های گرد و غبار، الگوهای آب وهوایی و موارد دیگر را در مریخ مطالعه کند و تکمیل کننده ماموریت مریخ نوردها و سایر ماموریت ها باشد.
اما چرا تصاویر وب از مریخ تا این حد متفاوت به نظر می رسند؟ وب برای تشخیص نور ضعیف از کهکشان های دور تولید شده، بدین سبب رصد مریخِ بسیار درخشان، کار چالش برانگیزی بوده است. دانشمندان مجبور بودند از روش های خاصی برای جلوگیری از غرق شدن وب در نور مریخ بهره گیرند.تصویر بالا نمای نزدیکی از مریخ است که توسط ابزار مادون قرمز نزدیک وب (NIRCam) ثبت شده و نور ۲.۱ میکرونی منعکس شده خورشید را نشان میدهد و جزییات سطح مریخ همچون دهانه ها و لایه های غبار را آشکار می کند. این تصویر عمدتا به رنگ قهوه ای تیره لکه دار دیده می شود و سه بخش در گوشه های بالا سمت راست، سمت چپ و پایین سمت چپ آن روشن تر هستند. همانطور که توسط کد رنگ ها توضیح داده شده است، این مناطق نورانی تر هستند. فِلش ها به خاصیت های جغرافیایی مریخ اشاره دارند؛ سیرت بزرگ که یک سنگ آتشفشانی تیره است، دهانه هویگنس (Huygens Crater) و حوضه هلاس (Hellas Basin).این تصویر نیز توسط دوربین مادون قرمز نزدیک گرفته شده و "نقشه گرمایی" را نشان میدهد که انتشار نور ۴.۳ میکرونی به شکل گرما، در آن قابل رؤیت است. مناطق تاریک تر و سردتر، مانند قطب های مریخ و نیمکره شمالی، به رنگ بنفش و قرمز نشان داده می شوند. رنگ نارنجی و زرد نشان دهنده مناطق روشن تر و گرم تر است.
یک بخش بزرگ زرد رنگ در نیمه چپ وجود دارد که خورشید حدودا بالای آن قرار دارد. بخش نارنجی رنگ در داخل قطعه زرد، حوضه هلاس است که به سبب اثرات جوی تیره تر به نظر می آید.در جو مریخ چه چیزی وجود دارد؟ ابزار طیف سنجی مادون قرمز نزدیک وب نشانه هایی از دی اکسید کربن، مونوکسید کربن و آب را شناسایی کرده است. با تحلیل و بررسی این داده ها، دانشمندان می توانند درباره ی غبار، ابرها و خاصیت های سطح مریخ اطلاعات بیشتری کسب کنند.
در اینجا، محور x "طول موج نور" را نشان میدهد که از یک تا پنج میکرون متغیر است. محور y "درخشندگی نور (بازتاب شده و ساطع شده) " را نشان میدهد.
داده ها با یک خط سفید با قله ها و شیب ها نشان داده می شوند. پنج مورد نشانه دی اکسید کربن که بصورت نوارهای عمودی زرد مشخص شده است، بعلاوه یک مورد نشانه مونوکسید کربن به شکل نوار قرمز و یک مورد نشانه آب به شکل نوار آبی در این تصویر قابل رؤیت است.
"وب" که بنظر می رسد ساخت آن برای ناسا نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار هزینه به همراه داشته، یکی از گران ترین پلت فرم های علمی است که تابحال تولید شده است.
این تلسکوپ فضایی که در روز ۲۵ دسامبر ۲۰۲۱، مصادف با چهارم دی ماه سال ۱۴۰۰ به فضا پرتاب شد و در ماه ژانویه به مدار مورد نظر خود در نقطه لاگرانژ ۲ رسید، حالا در فاصله ۱.۵ میلیون کیلومتری از سیاره ما قرار دارد. وب چندین ماه را صرف آماده سازی ابزار خود کرد و در نهایت نخستین تصاویر رسمی و تمام رنگی، طی دو روز در تاریخ ۲۱ و ۲۲ تیر منتشر گردید.
منبع:

1401/06/29
11:58:31
5.0 / 5
165
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت