رمز من - ramzeman

نظارت بر ضربان قلب با پارچه هوشمند ضدباکتری

نظارت بر ضربان قلب با پارچه هوشمند ضدباکتری رمز من: یک پارچه هوشمند پوشیده شده از فلز مایع هنگام بریده شدن خودرا ترمیم می کند و باکتری ها را دفع می کند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، پیشرفت علم در ساخت پارچه های هوشمندی که به تغییرات محیطی پاسخ می دهند، ادامه دارد و این پارچه ها خدمات بیشتری برای مصرف کنندگان فراهم می کنند.
حالا، تعدادی از محققان بین المللی پارچه ای به وجود آورده اند که خودرا ترمیم می کند، ضد باکتری است و حتی می تواند برای نظارت بر ضربان قلب افراد استفاده گردد. محققانی از ایالات متحده، استرالیا و کره جنوبی با فرو بردن این پارچه در ذرات فلز مایع(LM) منسوجات بسیار رسانایی به وجود آورده اند.
ذرات فلز مایع مزایای زیادی همچون رسانایی گرمایی و الکتریکی بالا، سمیت کم و خواص ضد میکروبی دارند. فلزات مایع مبتنی بر گالیوم که پژوهشگران به عنوان قسمتی از این مطالعه استفاده کردند، در دمای اتاق به حالت مایع باقی می مانند، این بدان معناست که برخلاف فلزات جامد، می توان آنها را به روش های غیر متعارف بر روی سطوح قرار داد.
پژوهشگران پارچه را به ذرات فلز مایع آغشته کردند تا اطمینان حاصل شود که منافذ پارچه مسدود نمی شود و پارچه تنفس پذیر باقی می ماند. آنها دریافتند که اعمال نیرو به منسوجات پوشیده از فلز مایع، لایه ی غیر رسانا و مبتنی بر اکسیژن آنرا از بین می برد و ذرات را رسانا می کند.
افزودن لایه های بیشتری از ذرات فلز مایع موجب می شود که پارچه رسانایی بیشتری داشته باشد و مسیرها رسانایی خودرا حتی در هنگام برش پارچه حفظ کند.
پژوهشگران از منسوجات جدید خود برای ساخت الکترودهای نوار قلب پارچه ای استفاده کردند که برای نظارت بر ضربان قلب استفاده می شود و دریافتند که آنها مشابه الکترودهای مبتنی بر ژل تجاری، عمل می کنند.
علاوه بر این، این پارچه در مقابل سودوموناس آئروژینوزا(Pseudomonas aeruginosa) و استافیلوکوکوس اورئوس(Staphylococcus aureus)، دو باکتری رایج که مسئول ایجاد عفونت های بیمارستانی هستند و به مقاومت آنتی بیوتیکی معروف هستند، محافظت به وجود می آورد.
پژوهشگران دریافتند که هرچه منسوجات پوشش فلز مایع بیشتری داشته باشند، اثر ضد باکتریایی آنها بیشتر است. بعد از یک دفعه فرو رفتن در فلز مایع، پارچه تا ۱۷ درصد استافیلوکوکوس اورئوس را مهار کرد. بعد از پنج بار فرورفتن، درصد مهار باکتری به ۹۰ درصد افزایش پیدا کرد. آنها می گویند که توانایی این پارچه در دفع باکتری ها از آلوده شدن آن در صورت استفاده طولانی مدت یا در تماس با اشخاص دیگر جلوگیری می کند.
پژوهشگران می گویند از این پارچه می توان جهت استفاده در محیط بیمارستان و تولید ملحفه های ضد میکروبی و لباس های بیماران بهره برد تا از عفونت جلوگیری شود و همین طور بر قلب بیمار نظارت شود.
این مطالعه در مجله Advanced Materials Technologies انتشار یافته است.
در فیلم زیر مشاهده می نماییم که چگونه پارچه هوشمند بعد از بریده شدن مسیرهای رسانای جدیدی به وجود آورده و اتصال خودرا ترمیم می کند.


1402/02/14
15:00:23
5.0 / 5
302
تگهای خبر: تولید , خدمات , محقق , هوشمند
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت