رمز من - ramzeman
پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام كرد؛

ایجاد سامانه هشدار سایبری

ایجاد سامانه هشدار سایبری رمز من: تحلیل و اشتراک گذاری هشدارهای سایبری و پایش شبکه ملی اطلاعات توسط سامانه های بومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات امکانپذیر شد.به گزارش رمز من به نقل از مهر، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در گزارشی با اهمیت ترین دستاوردها و عملکرد خودرا طی ۳۰ ماه فعالیت خود اعلام نموده است که برمبنای آن راه اندازی لابراتوار مرجع کشور بمنظور تأیید نمونه محصولات مبتنی بر هوش مصنوعی، راه اندازی لابراتوار تقویت زیر ساخت های فهم زبان، و پیاده سازی سامانه یکپارچه ملی رصد و پایش شبکه ملی اطلاعات تعدادی از آنها به شمار می آید.
با توجه به ورود و اهمیت هوش مصنوعی در جهان و همین طور اهمیت آن در کشور ایران، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز بمنظور ارزیابی و تأیید نمونه محصولات و خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی، لابراتوار مرجع کشور را ایجاد و به راه افتاده است.
همچنین از آنجائیکه در سالهای اخیر یکی از چالش ها و موضوعات اساسی عموم محصولات و خدمات قابل ارائه در فضای مجازی کشور، پردازش زبان طبیعی و چالش های حوزه خط و زبان فارسی است، یکی از راه های فراهم کردن محصولات باکیفیت، برگزاری نظام ارزیابی و اعتبارسنجی ابزارها، محصولات و خدمات حوزه خط و زبان فارسی است تا بدین طریق، سازوکار تشویق افراد به تولید محصول بهتر در عین فراهم کردن زیرساخت ها، سکوها و دادگان محک مورد نیاز آن برقرار شود. در همین راستا با هدف ارتقا و بهبود محصولات و خدمات خط و زبان فارسی، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، لابراتوار پارسی آزما را راه اندازی کرده است.
نخستین سامانه بومی تحلیل و اشتراک گذاری هشدارهای سایبری در سطح ملی
از سوی دیگر پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام نموده است باتوجه به رشد و پیشرفت فناوری سایبری، روز به روز این فضا توسعه یافته و متناسب با آن تهدیدات و لطمه های نوینی در همه ابعاد زندگی بشر همچون رقابت های بین المللی و مخاصمات و درگیری های سیاسی – امنیتی به وجود آمده است به همین دلیل پژوهشگاه در مدت سی ماه خدمت خود، اولین سامانه بومی تحلیل و اشتراک گذاری هشدارهای سایبری در سطح ملی را به وجود آورده است.
طراحی و پیاده سازی سامانه یکپارچه ملی رصد، پایش و تحلیل هوشمند شبکه ملی اطلاعات
همچنین در امتداد اجرای شبکه ملی اطلاعات نیز سامانه یکپارچه ملی رصد، پایش و تحلیل هوشمند شبکه ملی اطلاعات طراحی و پیاده سازی شده است تا بدین منظور شبکه ملی اطلاعات رصد و پایش شود.
اجرای طرح مهارت آموزی سربازان وظیفه کشور در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات به میزان ۸۵۹۲۰ نفر ساعت، ثبت اختراع با عنوان چارچوب یکپارچه آزمون و ارزیابی سامانه های پردازش فوق سریع و همین طور داوری ۲۴۶ اظهارنامه ثبت اختراع حوزه فاوا توسط کارشناسان فنی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از دیگر دستاوردهای پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت سیزدهم به شمار می آید.


منبع:

1402/11/24
09:22:02
5.0 / 5
292
تگهای خبر: اطلاعات , امنیت , تولید , خدمات
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت