رمز من - ramzeman
با مطالعه روی جغدها

علت توجه مغز به یك مبحث خاص رمزگشایی شد

علت توجه مغز به یك مبحث خاص رمزگشایی شد رمز من: دانشمندان ˮدانشگاه جانز هاپكینزˮ(Johns Hopkins University) آمریكا در مطالعه اخیرشان بر روی ˮجغدهای انبارˮ(barn owls) موفق به حل یك معمای مهم در مورد عملكرد مغز شده اند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، دانشمندان "دانشگاه جانز هاپكینز"(Johns Hopkins University) با مطالعه بر روی جغدهای انبار دریافته اند كه چگونه مغز به برخی موضوعات توجهی بیشتری دارد.
جغد انبار بیشترین گستردگی را میان جغدها دارا می باشد و میزان گستردگی آن در بین سایر پرندگان هم مثال زدنی است. این خانواده یكی از دو خانواده اصلی جغدها را تشكیل می دهد، خانواده دیگر، جغدان یا جغدهای اصلی (Strigidae) نامیده می گردد.
پژوهش جدید دانشمندان بر روی همه حیوانات و انسان ها صدق می كند و بینش جدیدی در مورد آنچه در مغز در موارد "اختلال كم توجهی"(attention deficit disorder) رخ می دهد، عرضه می دهد.
"شرش میسور"(Shreesh Mysore) یكی از نویسندگان این مطالعه و عصب شناس دانشگاه جانز هاپكینز اظهار داشت: در جهان ما یك میلیون مبحث وجود دارد كه چشم ها، گوش ها، پوست و دیگر اعضای حسی ما را درگیر می سازد. از همه این موضوعات، ما تنها به برخی موضوعات اهمیت خاصی داده و به آن توجه می نماییم. مطالعه ما یك پاسخ واقعا زیبا برای چگونگی حل یك مولفه كلیدی در مغز عرضه می دهد.
دانشمندان چند دهه گذشته كه بخش "پیشامغز"(forebrain) حیوانات را مورد بررسی قرار داده بودند، نتوانسته بودند یك پاسخ خوب در مورد اینكه چگونه مغز تصمیم می گیرد به چیزی بیشتر توجه كند، پیدا كنند.
پیشامغز یا پروزانسفالون بخشی از مغز مهره داران است كه از بخش پیشین سه حفره اولیه لوله عصبی رویانی تكوین یافته است. پیشامغز جلویی ترین قسمت مغز است.به پیشامغز، جلومغز، مغز جلویی یا مغز قدامی هم گفته می گردد.
اكنون بعد از چند دهه پژوهشگران تصمیم گرفتند تا "میان مغز" (midbrain) را مورد بررسی قرار دهند.
میان مغز یا مزانسفال بخشی از مغز است كه از بخش میانی سه حفره اولیه لوله عصبی رویانی تكوین می یابد.
مغز میانی در بالای" پل مغز"(Pons) قرار گرفته است و ریشه های عصب محرك چشم، جسم سیاه، كه بعضی اعمال حركتی را به عهده دارد، در آن قرار دارد.
"پیشامغز"، "میان مغز" و" پس مغز" سه بخش اصلی مغز در اوایل تكوین دستگاه عصبی مركزی هستند. پیشامغز كنترل كننده حرارت بدن، عملكردهای تولید مثل، خوردن، خوابیدن و هرگونه بروز احساسات است.
میسور در ادامه اضافه كرد: نكته ای كه ما طی مطالعه دریافتیم این بود كه انسان ها پیشامغز بسیار پیشرفته ای ندارند.
پژوهشگران به این دلیل كه جغدها دید و شنوایی قوی دارند، آنها را برای این مطالعه انتخاب كردند. جغدها هم مانند همه پرندگان، یك میان مغز سازماندهی شده دارند به گونه ای كه میان مغز آنها فعالیت نورون های خاصی از مغز را پیگیری می كند. در این مطالعه، دانشمندان ۱۵ محرك بصری جغدها را بر روی یك مانیتور نمایش دادند و همزمان فعالیت نورون های میان مغز هر یك از جغدها را اندازه گیری كردند.
آنچه كه دانشمندان بعد از انجام آزمایشات دریافتند، برای آنها گیج كننده و غیر منتظره بود. نورون های هر جغد معمولا فضای بصری را به صورت توپوگرافی رمزگذاری می كنند، به این مفهوم كه نورون های مجاور فضاهای مربوط به قسمت های دیگر مغز را هم رمزگذاری می كنند، بعد از آن دانشمندان دریافتند هر نورون به چند بخش مختلف مغز كه گاها از آن نورون بسیار دور هم هستند، رسیدگی كرده و پاسخ می دهد.
"نگاراج مهاجان"(Nagaraj Mahajan)، نویسنده ارشد این مطالعه و مهندس برق و كامپیوتر به منظور تعیین اینكه چرا این نورون ها دو برابر و حتی سه برابر شده اند، یك مدل را طراحی كرد.
او كشف كرد كه اگر نورون ها نیاز به دریافت سیگنال از مهمترین مكان در جهان داشته باشند، مهم نیست كه ورودی های تصویری از كجا می آیند، آنها آنرا رمزگذاری می كنند. تنها راه ممكن توجه به مبحث خاص را می توان به عملكرد متابولیك و رمزگذاری های مختلف نورون های مغز مرتبط دانست.
دانشمندان امیدوارند با درك این نكته كه چگونه مغز در سطح عصبی، فرایند توجه را حل می كند، پیش بینی های آگاهانه ای در مورد اختلالاتی مانند "اختلال كم توجهی-بیش فعالی"(ADHD) داشته باشند.
اختلال كم توجّهی - بیش فعالی یك اختلال رفتاری رشدی است كه طی آن معمولا كودك توانایی دقت و تمركز بر روی یك مبحث را ندارد و روند یادگیری در او كند است و كودك از فعالیت بدنی غیرمعمول و بسیار بالا برخوردار می باشد. این اختلال با فقدان توجه، فعالیت بیش از اندازه، رفتارهای تكانشی، یا تلفیقی از این موارد همراه می باشد.
میسور در آخر اضافه كرد: این آزمایشات برای اولین بار به ما نشان داد كه چگونه مغز در موقعیت های انتخابی می تواند مشكل انتخاب را حل كند. ما طی این مطالعه دریافتیم كه نورون های میان مغز نقش كلیدی و مهمی در توجه مغز ما به مبحث خاصی دارند. اگر ما خوش شانس باشیم با آزمایشات بیشتر می توانیم بیماران مبتلا به اختلال كم توجهی را درمان نماییم.
این مطالعه در مجله "Cell Reports " منتشر گردید.
1397/08/09
20:54:36
5.0 / 5
4994
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت