رمز من - ramzeman

لگد زدن جنین در رحم مادر به شناخت بدنش كمك می نماید

لگد زدن جنین در رحم مادر به شناخت بدنش كمك می نماید به گزارش رمز من در یك مطالعه جدید كه توسط محققان كالج دانشگاهی لندن روی ۱۹ نوزاد تازه متولد شده انجام شد، محققان دریافتند كه مشت و لگد زدن جنین به دیواره رحم مادرش در واقع روشی برای آشنایی و درك بدن و اندام خود است.به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، محققان امواج مغزی نوزادان تازه متولد شده را اندازه گیری كردند و متوجه شدند كه لگد زدن كودك راهی برای شروع جنین به درك بدن خود است.

این مطالعه می تواند به پزشكان كمك نماید تا تكنیك های بهتری برای مراقبت از نوزادان نارس پیدا كنند.

این تحقیق حاصل همكاری كالج دانشگاهی لندن(UCL) و بیمارستان های كالج دانشگاهی لندن(UCLH) است.

۱۹ نوزاد در این مطالعه شركت داشتند كه امواج مغزی هر كدام از آنها با استفاده از تكنیك غیرتهاجمی به نام الكتروانسفالوگرافی(EEG) مشاهده شد. در این روش، فعالیت مغز یك فرد را با استفاده از الكترود روی پوست سر ردیابی می كنند.

"سن حاملگی تصحیح شده" این نوزادان بین ۳۱ تا ۴۲ هفته بود. برای یك نوزاد نارس، سن حاملگی تصحیح شده اساسا تلفیقی از دوره زمانی است كه كودك در رحم بوده، به علاوه مقدار زمانی كه از زمان تولد وی گذشته است.

دانشمندان كشف كردند هر بار كه كودك دست خویش را به صورت غیرارادی حركت می دهد، یك الگو از امواج مغزی سریع در نیمكره چپ مغز نوزاد شلیك می گردد كه بعنوان شناختن احساس لمس برای دست در نظر گرفته می گردد.

این نشان داده است كه چنین حركاتی در مراحل اواخر حاملگی كه بعنوان سه ماهه سوم شناخته می شود، برای تولید یك نقشه كلی یا درك شناختی از بدن نوزاد استفاده می شوند.

دكتر "لورنزو فابریزی" از گروه علوم انسانی، فیزیولوژی و فارماكولوژی UCL می گوید: حركت خود به خودی و بازخوردهای حاصل از محیط رحم در طول دوره رشد جنین برای نقشه برداری مناسب مغز در حیواناتی مانند موش ضروری می باشد. در اینجا ما نشان دادیم كه این امكان دارد در انسان هم درست باشد.

امواج مغزی در رابطه با فرایند نقشه برداری بدن در نوزادانی كه بسیار زود نارس متولد شده بودند، قوی تر بودند. هرچه گذشت هم به تدریج این فعالیت كم شد.

حركت فعال و سریع چشم در خواب(REM) در این نوزادان بسیار زیاد بود و همینطور زمان زیادی را صرف حركات اندام خود می كردند.

مقدار خواب فعال آنها هم به مرور زمان به صورت قابل توجهی همزمان با محو شدن امواج نقشه برداری مغزی كاسته می شود.

این نشان داده است كه خواب فعال بهترین محیط را برای شناخت نوزاد از بدن خود فراهم می آورد.

"كیمبرلی ویتهد" از دانشكده علوم اعصاب، فیزیولوژی و فارماكولوژی UCL و همكارانش در این مطالعه می گویند: ما فكر می نماییم كه یافته های ما تاثیراتی در فراهم آوردن محیط بهینه بیمارستان برای نوزادان زودرس خواهد داشت تا بتوانند ورودی حسی مناسبی داشته باشند. بعنوان مثال، هم اكنون، نوزادان زودرس را در لابراتوارهای مخصوص قرار می دهند. این كار به آنها اجازه می دهد تا با اندام خود، سطح را احساس كنند. مثل اینكه هنوز در داخل رحم قرار داشته باشند.

مقاله ای در مورد جزئیات این یافته ها در مجله Scientific Reports انتشار یافته است.
1397/09/10
23:23:05
5.0 / 5
4739
تگهای خبر: تولید , دانشمند , محقق , مغز
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت