رمز من - ramzeman

تهیه نقشه نیروگاه های خورشیدی آمریكا با كمك هوش مصنوعی

تهیه نقشه نیروگاه های خورشیدی آمریكا با كمك هوش مصنوعی به گزارش رمز من دانشمندان ˮدانشگاه استنفوردˮ، یك سیستم یادگیری ماشینی مبتنی بر هوش مصنوعی ابداع نموده اند كه می تواند با بررسی تصاویر، نیروگاه های خورشیدی را شناسایی كند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، صنعت انرژی خورشیدی در آمریكا پیوسته در حال رشد است و درآمد حاصل از آن، از 42 میلیون دلار در سال 2007 به 210 میلیون در سال 2017 رسیده است. انتظار می رود كه این مبلغ در پنج سال آینده دو برابر شود. با وجود عرضه تصویر كارآمدی از جذب انرژی خورشیدی، هنوز باید جزئیات بیشتری در این مورد مشخص شود. دانشمندان "دانشگاه استنفورد"(Stanford University)، یك ابزار یادگیری ماشینی جدید موسوم به "دیپ سولار"(DeepSolar) ابداع نموده اند كه مشخصا به این كار اختصاص دارد.
دانستن محل قرار گرفتن نیروگاه های خورشیدی و انگیزه راه اندازی آنها، تلاش كارآمدی برای مدیریت انرژی است. این كار به كارخانه ها در برقراری توازن میان عرضه و تقاضا و عرضه انرژی مطمئن تر كمك می نماید. به علاوه، درك انگیزه راه اندازی نیروگاه ها و شاید طراحی شهرها از این راه ممكن می گردد.


پژوهشگران می توانند این كار را تنها با محاسبات دشوار و تصاویر ماهواره ای انجام دهند اما دانشمندان استنفورد، یك الگوریتم یادگیری ماشینی را برای انجام دادن این وظیفه مهم آموزش داده اند. آنها به این سیستم، حدود 370 هزار تصویر عرضه داده اند كه هر یك، نشان دهنده ناحیه ای از زمین در ابعاد 30 در 30 است كه برپایه داشتن و یا نداشتن نیروگاه خورشیدی مشخص می شوند.
برنامه دیپ سولار، خصوصیت هایی مانند رنگ، بافت و اندازه در رابطه با پنل خورشیدی را تشخیص می دهد. این برنامه در آزمایش های صورت گرفته توانست به خوبی عمل كند و تصاویر نیروگاه های خورشیدی را با 93 درصد دقت به درستی تشخیص دهد.
"جیافان یو"(Jiafan Yu)، دانشجوی دكتری مهندسی الكترونیك در دانشگاه استنفورد اظهار داشت: ما دقیقا به سیستم نمی گوییم كه كدام خصوصیت مهم می باشد چونكه سیستم باید همه این خصوصیت ها را یاد بگیرد.


"آرون ماجومدار"(Arun Majumdar)، ناظر این پروژه اظهار داشت: ما با این سیستم، به بینش های جدیدی دست یافته ایم اما این هنوز آغاز اكتشافاتی است كه پیش روی ابداع كنندگان انرژی و سیاست گذاران قرار دارد. ما می خواهیم با عمومی ساختن این پروژه، الگوهای مقرون به صرفه تری در این زمینه عرضه دهیم.
این پژوهش، در مجله "Joule" به چاپ رسید.1397/09/30
13:51:45
5.0 / 5
4880
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت