رمز من - ramzeman

چرا فضانوردان در زمان سفر مداری، جوان تر، سرحال تر و قد بلندتر می شوند؟

چرا فضانوردان در زمان سفر مداری، جوان تر، سرحال تر و قد بلندتر می شوند؟ رمز من: اگر به تصاویر فضانوردان پیش از آغاز سفر و در جریان اقامت آنها در فضا نگاهی بیندازید می بینید كه آنها طی چند روز، حتی چند ساعت اول سفر به فضا، هم سر حال تر و چاق تر شده اند و هم جوان تر. ضمنا قدشان هم طی همان چند روز اول سفر 5-6 سانتی متر بلندتر شده است. دلیل این تغییرات چیست؟


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا؛ زمانیكه انسان بر روی زمین اقامت دارد فشار مایعات بدن بر اثر وجود جاذبه حالتی طبیعی دارند اما پس از قرار گرفتن در مدار زمین تغییراتی در وضعیت دستگاه های بدن انسان رخ می دهد همچون فشار مایعات همچون خون در بالا تنه بیشتر میگردد و جاذبه ای وجود ندارد به قلب كمك نماید تا پراكندگی و نظم طبیعی مایعات در بدن حفظ شود. با افزایش فشار مایعات در نیمه بالایی بدن، صورت كمی پف می كند و این وضعیت موجب میگردد چین و چروك های صورت برطرف گردد و انسان جوان تر دیده شود.
از جانب دیگر بالا رفتن مایعات به طرف نیم تنه بالایی و قفسه سینه، از حجم شكم میگردد. بدین سان دور كمر هم كم و فضانورد "خوش تیپ" بنظر می رسد خصوصاً كه قدش هم بلندتر میگردد. اما دلیل این بلندتر شدن قد ظرف چند روز، آن است كه فشار جاذبه از روی ستون فقرات برداشته شده و از بهم فشردگی آن كم می شود.
البته تصور نكنید كه این تغییرات و جوان تر و خوش تیپ تر شدن دائمی است... خیر! با بازگشت فضانورد به زمین وضعیت بدنی او به همان حالت سابق بر می گردد و چین و چروك های صورت كم كم خودرا نشان می دهند و قد فضانورد هم كوتاه می شود!
البته در اولین ساعات بازگشت فضانوردان، حالت های ناخوشایند مانند احساس سنگینی، افزایش ضربان قلب، عرق كردن، ضعف، احساس تنگی نفس و... باز آنان را رنج می دهد. بنا بر این خصوصاً آنهایی كه پروازهای طولانی چند ماهه داشته اند باید یك دوره بازیابی بدنی و روانی داشته باشند تا بتوانند بتدریج با شرایط "زمینی" باردیگر خو بگیرند و به حالت پیش از پرواز فضای شان بازگردند.1397/10/05
14:21:17
5.0 / 5
4336
تگهای خبر: فضانورد
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت