رمز من - ramzeman

القای حس سیری در پشه های ناقل بیماری

القای حس سیری در پشه های ناقل بیماری به گزارش رمز من محققان دانشگاه راكفلر موفق به ابداع تركیبی شده اند كه با القای حس سیری در پشه های حامل ویروس بیماری های مختلف، از گزش این پشه ها و انتقال بیماری ها جلوگیری می كند.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، بدون تردید وقتی شما اشتها نداشته باشید دیگر به خوردن غذا علاقه ندارید. دانشمندان دانشگاه راكفلر بر همین مبنا یك تركیب ابداع نموده اند كه حس سیری مصنوعی را به پشه های حامل بیماری القا می كند.
ازاین رو دیگر به سراغ گزش انسان ها و خوردن خون آنها كه سبب انتقال بیماری هایی نظیر تب دنگی، زیكا، چیكونگونیا و تب زرد می شود، نمی روند.
هنگامی كه پشه های ماده تغذیه می شوند، بدن آنها مولكول های شبه پروتئینی معروف به نوروپپتید تولید می كند و این به نوبه خود نورورسپتورها (گیرنده های حسی) را در سلول های حشرات فعال می كند و سبب می شود كه پشه ها از خوردن خون اضافی اجتناب كنند.
این مطالعه به رهبری "لورا دووال" دانشجوی دكترا در دانشگاه راكفلر در نیویورك انجام شد تا ببینند آیا می توانند گیرنده ها را به صورت انحصاری از راه مدیریت نوروپپتیدها فعال كنند و جلوی اشتهای پشه ها را بگیرند.
مشكل این بود كه انواع مختلفی از نوروپپتیدها و گیرنده ها وجود دارد كه باید در تركیب های مختلف مورد آزمایش قرار می گرفت.
در عوض دانشمندان به سادگی به داروهای كاهش اشتها نگاهی انداختند كه با فعال كردن گیرنده های نوروپپتید (NPY) كار می كنند.
هنگامی كه پشه های ماده از نوع پشه های تب زرد با محلول شور حاوی این داروها تغذیه شدند، یك نوع از گیرنده NPY موسوم به NPYLR7 در حشرات فعال شد. در نتیجه، آنها هیچ علاقه ای به نشستن بر جورابی كه بوی بدن دووال را داشت نشان ندادند.
در مقابل هنگامی كه پشه ها دارویی را دریافت نمودند كه گیرنده های NPYLR7 را مهار می كرد، پشه ها با ولع به سمت آن جوراب رفتند.
محققان یك مولكول موسوم به "تركیب ۱۸" كه فقط NPYLR7 پشه را فعال می كند، شناسایی نمودند كه بعد از خوردن این تركیب و قرار دادن پشه ها در یك اتاق همراه با یك موش زنده، پشه ها این موش را نادیده گرفتند و به سمتش نرفتند.
محققان امیدوارند كه یك نسخه قوی از "تركیب ۱۸" در نهایت بتواند در ایستگاه های تغذیه در نظر گرفته شود و همینطور در مایع منی پشه هایی وارد شود كه می توانند خودشان به صورت ژنتیكی این تركیب را تولید كنند.
این تحقیق كه در آزمایشگاه پروفسور "لسلی وسهال" انجام شد در مجله Cell انتشار یافته است.1397/11/21
12:04:12
5.0 / 5
4097
تگهای خبر: تولید , دانشمند , محقق , ناسا
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت