رمز من - ramzeman

فوران آتشفشان ها امكان دارد علت مرگ بزرگ باشد

فوران آتشفشان ها امكان دارد علت مرگ بزرگ باشد به گزارش رمز من دانشمندان در مطالعه اخیرشان با بررسی جیوه های كشف شده كه در سنگ های باستانی دفن شده اند، دریافته اند كه فوران آتشفشان ها احیانا سبب مرگ بزرگ و بزرگترین انقراض تاریخ شده است.


به گزارش رمز من به نقل از ایسنا و به نقل از تك تایمز، به قول پژوهشگران میلیون ها سال پیش احتمالاً فوران آتشفشان ها سبب مرگ بیشتر از ۹۵ درصد موجودات این سیاره شده است.
در این مطالعه جدید، دانشمندان جیوه چند فسیل را مورد بررسی قرار دادند. آنها گفتند وجود جیوه می تواند شواهد متقاعد كننده ای از اینكه فوران آتشفشان سبب وقوع انقراض بزرگ شده است، باشد.
"مرگ بزرگ" ۲۵۲ میلیون سال پیش و بین دوره های "پرمین" و "تریاس" رخ داد. این حادثه زندگی خیلی از موجودات زمینی و دریایی را كه قبل از زمان دایناسورها زندگی می كردند، از بین برد.
فوران ها در سیستم آتشفشانی موسوم به "تله های سیبری" (Siberian Traps) در روسیه مركزی رخ داده است. خیلی از فوران ها از راه شكاف های شكسته در زمین رخداده است، نه در آتشفشان های مخروطی.
فوران ها اغلب و طی یك بازه زمانی طولانی مدت مانند یك دوره صدها هزار ساله رخ داده اند.

اثرات شیمیایی بزرگترین انقراض جمعی زمین
وقتی فوران های آتشفشانی گسترده ایجاد شدند، جیوه زیادی در اتمسفر آزاد شد.
فوران های آتشفشانی زغال سنگ ته نشین شده را كه بخار جیوه را در اتمسفر منتشر می كرد، روشن كردند. این عناصر در نهایت به رسوبات دریایی در سراسر جهان منتقل شده و یك اثر شیمیایی فاجعه باری را ایجاد كردند.
طی این مطالعه پژوهشگران جیوه ته نشین شده فسیل دندان های "قیف دندانان" (conodonts) را مورد بررسی قرار دادند.
"جان شن"(Jun Shen) از دانشگاه علوم زمین چین اظهار داشت: ما جیوه(Hg) را كه به نظر می آید منعكس كننده تغییرات در فعالیت های آتشفشانی، در مرز "پرمین-تریاس" (Permian-Triassic) در ۱۰ بخش دریایی در نیمكره شمالی باشد را اندازه گیری كردیم. تجمع جیوه نزدیك به مرز پرمین-تریاس ارتباط انقراض زیستی هنگام افزایش فعالیت آتشفشانی را نشان داد.
محققان گفتند كه این فوران ها خاكستر بسیار زیادی را به هوا پرتاب كرده اند و این مواد فوران شده، بخصوص گازهای گلخانه ای، زمین را به صورت متوسط حدود ۱۰ درجه سانتیگراد گرم تر كرده اند.
"شن" در انتها اضافه كرد: فعالیت های آتشفشانی همچون انتشار گازهای آتشفشانی و احتراق مواد آلی، جیوه فراوانی را به سطح زمین منتشر نموده است.
یافته های این مطالعه در مجله "Nature Communications "منتشر شد.1398/01/30
13:39:28
5.0 / 5
4413
تگهای خبر: دانشمند , محقق
اگر مطلب را پسندیدید لایک کنید
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
رمز من - Ramzeman
ramzeman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رمز من محفوظ است

رمز من

فناوری اطلاعات و امنیت